محسن صابر، رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی در گفتگو با صبح‌توس، پیرامون هفته بسیج اظهار کرد: نقش مداحان به عنوان قشری انقلابی و پیشرو در جامعه امروز بر کسی پوشیده نیست و از ابتدای انقلاب اسلامی که دشمنان، نبرد نظامی را بر کشور تحمیل کردند مداحان در جایگاه فرماندهان معنوی و دینی در کنار فرماندهان نظامی دردفاع مقدس حضور اثربخشی داشتند.
وی افزود: آحاد بسیج در عرصه های سخت نظامی و عرصه های فرهنگی و رسانه ای حضوری فعال داشته اند و بسیج مداحان نیز در مناسبت های مذهبی نقش‌آفرینی داشته است و با شیوع بیماری کرونا، ستایشگران مذهبی در مقابله با این ویروس نقش موثری در مهار بیماری ایفا نمودند.. 
صابر گفت: جامعه ستایشگران مذهبی، سفیران انقلاب، بازوان پرتوان ولایت و سنگربانان جبهه فرهنگی انقلاب هستند که نقش مؤثری در پیاده‌سازی گفتمان ولایت و انقلاب اسلامی در جامعه دارند و یکی از اقشاری که مستقیم، مأموریت نظام و تکالیف رهبر معظم انقلاب را انجام می دهند طیف ستایشگران مذهبی هستند که البته نقش مهمی در ترویج و تبلیغ مکتب تشیع دارند.
وی افزود: در سالگرد تأسیس شجره طیبه بسیج، سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی با ۳۲ کانون و دفتر بسیج مداحان در سطح استان برنامه‌های خوبی تدارک دیده شده و یکی از این برنامه ها اجرای دعای ندبه در مساجد محوری شهرستان است و همچنین برگزاری شب شعر باعنوان میراث سلیمانی و اقتدار و افتخارات بسیج در نقاط مختلف استان با حضور شعرای آیینی اجرا خواهد شد.
رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی ادامه داد: کانون ها و دفاتر بسیج مداحان استان، شبکه‌ای با پتانسیل قوی از ذاکران اهل بیت(ع)، مسئولان هیئات مذهبی و شاعران آیینی استان هستند که فعالیت های اثربخشی در سطح استان دارند و جذب، سازماندهی و اثربخشی جامعه مداحان را برعهده دارند و در عرصه های بصیرتی، آموزشی و فرهنگی نیز فعالیت دارند.
وی ضمن اعلام برگزاری میزگردهای رسانه ای با موضوعات مختلف در هفته بسیج با حضور صاحب نظران عرصه ستایشگری افزود: علاوه بر انتشار تولید محتوای رسانه‌ای مانند کلیپ با حضور اساتید، پیرغلامان و بسیجیان در استان، شعرخوانی شاعران به صورت مجزا با موضوع هفته بسیج در فضای رسانه ای منتشر می‌شود.
صابر بیان کرد: همایش بزرگ مداحان ترحیم‌خوان استان خراسان رضوی با حضور ۲۰۰ مداح ترحیم‌خوان، نهادهای فرهنگی مرتبط و مسئولان در این هفته برگزار می‌شود و تجلیل از بسیجیان مداح در این نشست صورت خواهد گرفت.
وی تأکید کرد: باید به نوگلان و نوجوانان حسینی و زینبی سلام الله علیها در سنین ۵ تا ۱۲ سال توجه بیشتری صورت گیرد لذا مسابقه استانی مداحی با مشارکت کانون مداحان استان و حضور نوجوانان مداح برگزار می شود و پس از داوری آثار به ده نفر جوایز نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.
رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی با بیان اینکه بازدید پیشکسوتان تأثیرگذاران عرصه ستایشگری از رسانه‌ها در این هفته در دستور کار قرار دارد تصریح کرد: نشست صمیمی با حضور پیشکسوتان با هدف تجلیل از مداحان پیشکسوت که تلاش‌های زیادی در زمینه پاسداشت شعائر دینی داشتند برگزار می‌شود.
وی با اعلام ادامه سنت کمک‌های مومنانه و تهیه بسته‌های معیشیتی برای مداحان معسر تجلیل از پیشکسوتان و دیدوبازدید از بسیجیان در دستور کار است. 
وی افزود: کانون شعرای آیینی خراسان رضوی در سطح بسیج مداحان افتتاح خواهد شد که با محوریت شعرای انقلابی پیگیر انجام مأموریت‌ها و موضوعات تولید محتوای انقلابی مرتبط با شاعران خواهد بود.
رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی ضمن اعلام اینکه مراسم دعای کمیل شب پنجم اذر ماه به صورت مستقیم از رواق امام خمینی(ره) با حضور ویژه ستایشگران مذهبی و خانواده ها پخش خواهد شد و همچنین مراسم دعای ندبه صبح جمعه پنجم آذر ویژه خانواده های ذاکران اهل بیت(ع) در مهدیه مشهد اجرا می شود گفت: نشست مودت و انس با کانون مداحان استان با هدف وفاق و انسجام بیشتر این قشر برنامه ریزی شده و همزمان با هفته بسیج نهضت آموزش نوگلان مداح خراسان رضوی در حوزه جوانان و نوجوانان با ظرفیت اساتید مجمع الذاکرین در زمینه شعرخوانی، مدیحه‌سرایی، شورخوانی و روضه‌خوانی آغاز خواهد شد.

وی افزود: شاعر و مداح باید با مراجعه به اشعار مستند، مبنایی و فاخر  مراجعه داشته باشد اما مراجعه به فضای مجازی به دلیل سهولت در دسترسی واستفاده از اشعار کیفیت پایین تهدیدی در عرصه مداحی و جامعه است لذا اگر محتوای جلسه ضعیف باشد اثرگذار آن کمتر خواهد بود و بر همین اساس مادحین و ذاکرین می توانند به آثار بزرگان مراجعه کنند.

صابر اظهار کرد: حمایت از آثار شاعران آیینی و مداحان که دارای امتیازهای لازم در این زمینه باشند در دستور کار قرار دارد. 

وی در پایان افزود: به مناسبت هفته بسیج150 عنوان ویژه برنامه محوری در تمامی کانون ها و رده های ستایشگری در خراسان رضوی اجرایی می‌شود. 
انتهای پیام/