به گزارش صبح توس؛ مهدی قربانی مشاور مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و مجری طرح مثلث توسعه اقتصادی خواف روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این روستاها شامل چمن آباد، بازگوی، خواجه، فایندر، احمد آباد، گرازی، علی آباد و پایین‌خواف هستند.

وی ادامه داد: ۲ میلیارد و ۲۸۳ میلیون ریال هم توسط صندوق کارآفرینی امید در آینده نزدیک برای حمایت از صندوقهای خُرد ۲ روستای بقسانی و هزارخوشه خواف پرداخت می شود.

مجری طرح مثلث توسعه اقتصادی خواف گفت: حمایت صندوق کارآفرینی امید از صندوق های خُرد محلی این شهرستان در راستای تفاهم نامه مشترک بین شرکت صنعتی و معدنی فولاد سنگان و صندوق کارآفرینی امید انجام می شود.

وی اظهار داشت: این مبلغ معادل ۲.۵ برابر پس انداز خُرد اعضای صندوق های اعتباری این روستاها است و سایر روستاهای شهرستان خواف نیز در مرحله دیگر زیر پوشش حمایت های مالی صندوق کارآفرینی امید قرار می گیرند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تامین مالی صندوق های خُرد محلی یکی از روش های موثر در سهولت بخشی دسترسی روستاییان به درآمد برای تثبیت و بهبود مشاغل خرد روستایی است.

قربانی افزود: در راستای احیای مسوولیت اجتماعی شرکتها ( CSR ) و خلق کسب و کار اجتماعی به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و ارتقای تاب‌آوری نظام‌های اجتماعی، دانشگاه تهران با همکاری شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان (معین اقتصادی خواف)، استانداری خراسان رضوی، سازمان نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی و فرمانداری خواف، اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی با محوریت مدل جامع مسوولیت اجتماعی شرکتها را از اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۸۵ روستای  خواف آغاز کرده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از موانع در راه‌اندازی کسب و کارهای روستایی نداشتن وثیقه‌ و تضمین‌های بانکی توسط کارآفرینان برای دریافت تسهیلات است، برای رفع این مشکل، صندوق‌های اعتباری خرد در هر روستا به‌عنوان یک مدل اعتمادمحور راه‌اندازی شدند.

فرماندار خواف پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود که در راستای طرح مثلث توسعه اقتصادی ۳۰ تفاهمنامه با شرکتهای معدنی و سازمانهای مختلف با مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال طی حدود ۲ سال گذشته به امضا رسیده است که بخشی از آنها عملیاتی شده و بقیه در دست اقدام است و امسال ۵۰۰ میلیارد ریال با مشارکت این بخشها در قالب مالیات بر ارزش افزوده در بخشهای اقتصادی، اجتماعی و زیربنایی شهرستان هزینه می‌شود و سال گذشته هم تعداد بسیاری از طرحهای در دست اقدام خواف با مشارکت آنها از این محل تامین شد.

شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف با چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن و سلامی و ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

معادن سنگ آهن سنگان خواف در مجموع با ذخیره یک میلیارد تن، یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن جهان است که تامین کننده خوراک اولیه تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ آهن است.
مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان در وسعتی به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.
انتهای پیام/