به گزارش صبح توس؛ مهدی مقیمی معاون توسعه و برنامه ریزی فرماندار خواف در گفت و گو با ایرنا؛ گفت: طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی طی دو سال گذشته مسیر اشتغال و کارآفرینی و محرومیت زدایی مبتنی بر ظرفیتهای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را در شهرستان خواف هموار کرد.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح ۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات در حوزه های مختلف صنعتی و تولیدی خواف در حال پرداخت است.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرماندار خواف همچنین با اشاره به ابلاغ حدود ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در بحث مشاغل خرد خانگی در این شهرستان طی سال جاری از متقاضیان واجد شرایط خواست با ارایه طرحهای دارای توجیه اقتصادی و اشتغالزایی از مزایای این تسهیلات در جهت توسعه کارآفرینی بهره بگیرند.

وی گفت: علاوه بر این ۱۸ طرح اقتصادی و سرمایه گذاری این شهرستان طی نیمه نخست امسال مشمول دریافت ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات شدند که با پرداخت این مبلغ زمینه اشتغال ۴۷ نفر فراهم شد.

فرماندار خواف هم پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی ۳۰ تفاهمنامه به مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال طی حدود دو سال گذشته با شرکتهای معدنی و سازمانهای مختلف منعقد شده است.

حسین سنجرانی افزود: ۵۰۰ میلیارد ریال هم طی سال گذشته با مشارکت همین شرکتها و سازمانها در قالب مالیات بر ارزش افزوده در بخشهای اقتصادی، اجتماعی و زیربنایی خواف هزینه شد.

وی ادامه داد: مقرر شده است در این راستا مدت پنج سال و هر سال سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال توسط شرکتها و سازمانها به صورت ودیعه پرداخت شود تا به صورت تسهیلات قرض الحسنه با سود ۲ تا سه درصد به متقاضیان دارای شرایط پرداخت شود.

شهرستان مرزی خواف در جنوب شرقی خراسان رضوی با توجه به موقعیت و داشته‌های خاص خود از ظرفیت و بستر مناسب برای اجرای طرحهای توسعه‌ای در شرق کشور از جمله "مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی" برخوردار است.

ظرفیت‌های اقتصادی شاخص شهرستان خواف همچون "مجتمع سنگ‌آهن سنگان" با ذخیره یک میلیارد تن به عنوان یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌ آهن در جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید سالانه ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌آهن، شرکتهای بزرگ معدنی، برخورداری از خط‌ ‌آهن و  ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، بستری مناسب برای توسعه و رونق اقتصادی شرق کشور محسوب می‌شود.

توانمندیهای شهرستان مرزی خواف در بخش‌های صنعتی و معدنی همچنین ظرفیت بسیار برای توسعه و رونق اقتصادی خراسان رضوی در اختیار قرار داده است.

طرح مثلث توسعه اقتصادی به عنوان الگوی توسعه طرحی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی در سایه تعامل ارکان حاکمیتی با فعالان بخش خصوصی است که توسط رزم حسینی استاندار وقت خراسان رضوی در سال ۱۳۹۷  طراحی و به عنوان اصلی‌ترین برنامه عملیاتی اقتصادی در این استان عملیاتی شد.

در این چارچوب اشخاص حقوقی و حقیقی توانمند از هر دو بخش خصوصی و دولتی، در قالب "معین اقتصادی" عهده‌دار تامین سرمایه و اجرای طرحهای اشتغالزا با استفاده از ظرفیتهای محلی در محدوده مشخصی از استان یا شهرستان خراسان رضوی شده‌اند.

شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف با چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن، و سلامی و ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.