به گزارش صبح توس؛ از دیرباز تاکنون یکی از مهم‌ترین نیازهای اولیه برای هر خانواده تامین مسکن بوده است اما آنچه در چند سال اخیر بیشتر برای خانواده‌ها به ویژه زوجهای جوان به سنگی بزرگ و دغدغه‌ای طولانی تبدیل شده تأمین مسکن است.

این روزها تأمین مسکن و سقفی به عنوان سرپناه آرزویی دست نیافتنی برای برخی از مردم شده است. آرزویی که روز به روز قیمتش سر به فلک می‌کشد و کسی هم جلودارش نیست.

دولت از سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن را در حالی اعلام کرد که شرایطش برای همه اقشار جامعه به ویژه اقشار متوسط جامعه که مسکن ندارند محقق نمی‌شود.

۴۲۶۰ نفر از شهروندان منطقه ترشیز شامل کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ در طرح اقدام ملی ثبت نام کرده اند، ۶۴۷ نفر تایید نهایی شده‌اند ولی تنها ۲۶۹ نفر واریز وجه داشته اند.

کاشمر علیرغم اینکه بیشترین واریزی را در سطح منطقه ترشیز داشته ولی پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی در این شهرستان چیزی نزدیک به صفر است.

۱۴۵ نفر در کاشمر واریز وجه داشتند ولی پیشرفت فیزیکی نداشته‌ایم

منصوری، معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار صبح‌توس، در خصوص کلیات طرح اقدام ملی در منطقه ترشیز اظهار داشت: 2641 نفر کل ثبت نامی های طرح اقدام ملی در شهرستان کاشمر بودند که تعداد 495 نفر حائز شرایط و 182 نفر تایید نهایی شده اند.
وی با بیان اینکه 145 نفر در شهرستان کاشمر واریز وجه داشتند که ما به استعداد 189 نفر تامین زمین انجام داده ایم، خاطرنشان کرد: تا یک ماه گذشته قرار بود که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بحث ساخت این منازل طرح اقدام ملی را انجام دهد ولی نامه رسمی به اداره کل راه و شهرسازی زد و از ساخت این پروژه ها انصراف داد.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه امیدواریم ظرف یک ماه آینده پیمانکار ساخت واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی در کاشمر مشخص شود و شروع به کار کند، تصریح کرد: بحث انتخاب پیمانکار را دنبال می کنیم و پیگیر هستیم که از سازمان ملی زمین و مسکن ترک تشریفات واگذاری به پیمانکار را بگیریم یا اینکه از طریق مناقصه پیمانکار واجد صلاحیت برای آن تعیین کنیم.

116 نفر در بردسکن در طرح اقدام ملی واریز وجه انجام داده اند
وی همچنین در خصوص وضعیت اقدام ملی در بردسکن اذعان کرد: 1217 نفر کل ثبت نامی های طرح اقدام ملی در شهرستان بردسکن بودند که تعداد 547 نفر حائز شرایط اولیه و 422 نفر تایید نهایی شدند که از این تعداد، 116 نفر واریز وجه داشتند که به استعداد 106 واحد زمین تهیه شده است.
منصوری با بیان اینکه بنیاد مسکن به عنوان کارگزار شهرهای زیر 100 هزار نفر کار ساخت واحدها مسکونی اقدام ملی در بردسکن را برعهده گرفته است، عنوان کرد: زمین هایی برای واحدهای باقی مانده در نظر گرفته شده که در حال الحاق به محدوده است.
وی تشریح کرد: بنیاد مسکن اراضی را در قالب گروه های ساخت به مردم واگذار کرده و مردم باید نسبت به اخذ پروانه و ساخت اقدام کنند.

7 نفر در خلیل آباد واریز وجه داشتند
معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در خصوص اقدام ملی در خلیل آباد بیان کرد: 381 نفر کل ثبت نامی های طرح اقدام ملی در شهرستان خلیل آباد بودند که تعداد 280 نفر حائز شرایط اولیه و 60 نفر تایید نهایی شدند که از این تعداد، 7 نفر واریز وجه داشتند که به استعداد 8 واحد زمین تهیه شده است و از طریق بنیاد مسکن در قالب گروه های ساخت واگذار شده است

21 نفر در طرح اقدام ملی ریوش ثبت کردند ولی واریز نداشتند
وی همچنین با اشاره به وضعت طرح اقدام ملی در کوهسرخ، تاکید کرد: سهمیه فرهنگیان ریوش برای ثبت نام در طرح اقدام ملی در نظر گرفته شد و 21 نفر ثبت نام انجام شده که 10 نفر حائز شرایط اولیه و تایید نهایی شدند ولی واریز وجهی تا به امروز صورت نگرفته است.

پیشرفت 30 درصدی طرح اقدام ملی در خلیل آباد
احسان میری، رئیس بنیاد مسکن خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار صبح‌توس، با بیان اینکه تعداد 8 واحد در حال ساخت طرح اقدام ملی در شهرستان خلیل آباد داریم که در مرحله اجرای کامل سازه و سقف است، اظهار داشت: تسهیلات تخصیصی برای هر متقاضی 150 میلیون تومان در نظر گرفته شده که در طرح جهش تولید مسکن به 300 تا 350 میلیون در حال افزایش است.
وی با تاکید بر اینکه با توجه به عدم تامین زمین تاکنون مسکن و شهرسازی قول تامین 4 هکتار زمین مورد نیاز طرح را اعلام و در حال پیگیری از مسکن و شهرسازی هستیم، خاطرنشان کرد: 8 واحد که با نظارت بنیاد مسکن ساخته می شود در حال حاضر پیشرفت 30 درصدی دارد و در صورت پای کار بودن متقاضیان و تامین آورده سهم متقاضی در موعد مقرر حداکثر 24 ماه تکمیل خواهد شد.
رئیس بنیاد مسکن خلیل آباد همچنین تصریح کرد: در سنوات گذشته در قالب طرح مسکن مهر تعداد 812 واحد مسکن و در قالب مقاوم سازی مسکن روستایی تعداد 1100 واحد مسکن مقاوم ساخته و تحویل مردم شهرستان خلیل آباد شده است.

پیشرفت ساخت مسکن اقدام ملی در بردسکن 15 درصد است
احمدی فر، رئیس بنیاد مسکن بردسکن همچنین در گفتگو با خبرنگار صبح‌توس، اظهار داشت: کار نظارت بر ساخت واحدهای طرح اقدام ملی در شهرستان بردسکن با بنیاد مسکن است و برای 106 نفر تامین زمین انجام گرفته است.
وی با بیان اینکه تعدادی از واحدها توسط مردم انجام می شود و یک قسمت از واحدها توسط بنیاد مسکن به صورت انبوه سازی ساخته می شود، اذعان کرد: به طور کلی 10 تا 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و خانه هایی که در دست مردم قرار گرفته بسیاری از مردم هنوز بتن ریزی انجام نشده است.

انتهای پیام/4001