به گزارش صبح توس؛ دکتر امیررضا صالح‌مقدم در گفتگو با وب دا ، اظهار کرد: از روز شنبه 24 مهر ماه امسال واکسیناسیون دُز سوم (دُز یادآور) مدافعان سلامت با اولویت پرسنل کادر درمان در بخش‌های کوویدی آغاز شده تا نیروهای کادر درمان کرونا که در حین خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی هستند به این بیماری مبتلا نشوند.

وی بیان کرد: در مرحله اول تزریق دُز سوم، واکسن کرونا به 7 هزار نفری که در اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه امسال دُزهای اول و دوم خود را دریافت کردند تزریق می‌شود و به تدریج گروه‌های بعدی اضافه می‌شوند.

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص نوع واکسن دریافتی مدافعان سلامت در نوبت سوم، گفت: دَز سوم کسانی که در نوبت‌های اول و دوم اسپوتنیک دریافت کرده‌اند آسترازنکا و کسانی که بهارات و یا دیگر واکسن‌ها را دریافت کرده‌اند سینوفارم است و نوع واکسن‌های دُز سوم هم براساس نامه کتبی ارسالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی انتخاب شده است.

دکتر صالح‌مقدم تصریح کرد: واکسن‌هایی که در نوبت سوم مورد استفاده قرار می‌گیرد مورد تأیید کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده و هیچگونه مشکلی در فرد دریافت‌کننده ایجاد نمی‌کند و جای هیچگونه نگرانی برای کسانی که این واکسن‌ها را دریافت می‌کنند به‌جهت متفاوت‌بودن با دو نوبت قبل وجود ندارد.

وی اضافه کرد: تزریق دُز سوم واکسن کرونا به مدافعان سلامت به‌صورت مرحله‌به‌مرحله و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته انجام می‌شود و اولویت نخست پرسنل ICU، داخلی، عفونی و آزمایشگاه کرونا هستند که به‌جهت نوع کارشان بیش از سایرین در معرض خطر دارند.

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در کنار تزریق دُز سوم واکسن کرونا به مدافعان سلامت، کار تزریق واکسن آنفولانزا به آنها هم انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: تزریق واکسن آنفولانزا ویژه کادر درمان هم آغاز شده و همزمان با دُز سوم واکسن کرونا در حال انجام است، اما از آنجایی که دو واکسن را نباید در یک زمان دریافت کرد، باید یک فاصله دو هفته‌ای بین دریافت واکسن‌ها باشد.

دکتر صالح‌مقدم افزود: اولویتی برای تزریق نوع واکسن (کرونا یا آنفولانزا) لحاظ نشده، به این جهت که ممکن است برخی قبل از شروع دُز سوم واکسن کرونا، واکسن آنفولانزا را دریافت کرده باشند و تنها چیزی  که در این خصوص باید مدنظر باشد فاصله 14 روزه بین تزریق واکسن‌ها بوده است.