به گزارش صبح توس؛ به نقل از ایرنا، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی‌زاده در حاشیه سفر ارزیابان یونسکو به سرخس که با هدف بررسی و ارزیابی ثبت جهانی کاروانسرای رباط شرف صورت گرفت، گفت: ثبت جهانی کارونسراهای تاریخی ایران و خراسان رضوی در قالب پرونده واحد در میراث جهانی یونسکو، موجب معرفی این آثار و افزایش شناخت جهانیان از فرهنگ و تاریخ ایران و خراسان می‌شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به قطعی شدن ثبت آثاری مانند رباط شرف در فهرست میراث جهانی گفت: با ثبت جهانی رباط شرف از آن به عنوان "موزه آجری ایران"، به دلیل قدمت تاریخی و هنر معماری آن نام برده خواهد شد.

نماینده سرخس در مجلس اظهار کرد: امیدواریم در تیرماه سال آینده با اعلام گزارش نهایی ثبت جهانی کاروانسراهای تاریخی ایران، شاهد اوج نمایش و معرفی فرهنگی تاریخ غنی ایران و خطه خراسان به خصوص شهرستان سرخس باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز در این زمینه اظهار کرد: حضور ارزیابان کمیته میراث جهانی یونسکو از ایکوموس جهانی که برای بررسی پرونده ثبت جهانی کاروانسراها به ایران سفر کرده‌اند در این استان ادامه دارد و در این قالب هفت کاروانسرای تاریخی استان در سفر مذکور، از نظر ارزش تاریخی و برخورداری از شرایط لازم برای ثبت در پرونده کاروانسراهای تاریخی ایران مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند.

سیدجواد موسوی این ابنیه تاریخی را شامل کاروانسرای مزینان معروف به شاه عباسی در شهر داورزن، کاروانسرای مهر در جاده سبزوار - شاهرود، زعفرانیه در سبزوار، فخرداوود در مشهد، عباس آباد در تایباد، فخرآباد در بجستان و رباط شرف در سرخس اعلام کرد.

کاروانسراها و رباط‌های تاریخی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری ایران هستند که همواره توجه جهانگردان را به سوی خود جذب می‌کنند.

این کاروانسراها که در زمان خود از اهمیت بسیاری برخوردار بوده اند، نمونه‌های کاملی از هنر معماری عصر خویش را به تصویر می‌کشند.

استان خراسان رضوی با توجه به گذر جاده ابریشم از ناحیه شمالی آن از این نظر اهمیت خاصی دارد و هر سال گردشگران و مسافران بسیاری برای دیدن بنای تاریخی کاروانسراها و معماری آن به این استان سفر می‌کنند. کاروانسراها و رباط‌هایی که با وجود قدمت تاریخی از گذشته‌های دور تا امروز میزبان مسافران و گردشگران بوده و هستند.

میراث جهانی یونسکو پیمان‌نامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر سال ۱۹۷۲ به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید و موضوع آن، حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص هستند.

بر این اساس کشورهای عضو یونسکو می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در این فهرست در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه بر عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.

تاکنون بیش از هزار و ۷۵۰ اثر تاریخی استان خراسان رضوی در شمار آثار ملی ثبت شده است و ۲ اثر تاریخی و فرهنگی آن شامل قنات قصبه گناباد و دوتارنوازی این استان نیز در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/