به گزارش صبح توس؛ به نقل از ایلنا، محمد‌رضا رجبی مقدم در جلسه ستاد بحران شهرستان سرخس که با حضور مدیر کل عشایری ،معاون آب منطقه ای و چند تن از کارشناسان جهاد کشاورزی آب فاضلاب و مسئولان ادارات سرخس برگزار شد با اشاره به تداوم خشکسالی در پاییز سال جاری گفت:مشکل عمده امروز منطقه در دو بخش تامین آب شرب روستاها و دام است که تلاش داریم با هم افزایی و همکاری همه دستگاه ها که با ستاد بحران کار کردند بتوانیم موضوع را مدیریت کنیم.

وی افزود:ما هم اکنون در ۱۳ روستای منطقه مشکل آب در بخش شرب و هم تامین آب دام داریم که با همکاری شرکت گاز،بهره برداری نفت،منطقه ویژه و آب و فاضلاب ، آب به این مناطق ارسال می شود.

فرماندار سرخس در خصوص تامین خوراک دام دامداران شهرستان اظهار کرد:جای تاسف دارد که در تامین نهاده دامی بخصوص جو انحصار وجود دارد، چرا شهرستان سرخس که در نقطه صفر مرزی و در کنار خط ریل آسیای میانه قرار دارد و می تواند با قیمت مناسب از قزاقستان جو وارد کند وقیمت بازار را بشکند موافقت نمی شود.ما با کمک نماینده شهرستان سرمایه گذار معرفی کردیم با آنکه قول داده بودند این امر اجرایی نشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان با بیان اینکه توزیع یارانه ها برای بعضی ازکالاها ناعادلانه است ،خاطر نشان کرد:پرداخت یارانه جو ،آرد و.... جز اینکه به جیب افراد خاص برود و رانت ایجاد کند ثمری ندارد و اگر وارات جو انحصاری نباشد ما می توانیم سرخس وحتی دیگر همسایگان خود را در کوتاه ترین زمان ممکن خوراک دام برای آنها تامین کنیم .

رجبی مقدم ورود عشایر را در وضعیت فعلی شهرستان به صلاح ندانست وتصریح کرد:اگر قرار باشد همانند سال های گذشته بیش از ۹۰ هزار دام و ۸۰۰ خانوار عشایر وارد منطقه بشوند حتی از خاک مراتع شهرستان چیزی که در آینده گیاهی در آن برویید  باقی نمی‌ماند.

وی در پایان از مدیرکل عشاری استان تقاضا کرد سر شماری مجدد در منطقه انجام و عشایر شهرستان نیز به آمار عشایری اضافه شود.

انتهای پیام/