به گزارش صبح توس؛ آثار هویتی و تاریخی شهر مشهد و تخریب آن‌ها در امتداد برخی ساخت و سازها و توسعه شهری موضوعی است که در سال بارها شاهد ان هستیم که به گفته بسیاری از کارشناسان. این روند نامبارک از اوایل دهه ۸۰ و با اجرای طرح طاش در اطراف حرم آغاز شد. چندروزی هست که اعلان فروش خانه تاریخی سالاری بر سردرِ این بنای ۱۰۰ ساله در پشت باغ نادری مشهد نصب شده است و سایه تخریب بر سر یکی از خاص‌ترین بنا‌های تاریخی مشهد (از نظر نوع معماری سردر) سنگینی می‌کند و میراث دوستان مشهدی نگران اند که نکند این خانه هم به بلایی که بر سر خانه‌های حناساب و کوزه کنانی و سایر بنا‌های تاریخ آمد دچار شود.

خانه تاریخی سالاری با تاریخ پزشکی در شهر مشهد پیوند خورده است. اولین مالک این بنا و کسی که دستور ساخت آن را داد، دکتر حسین سالاری، ملقب به معتمدالحکماست که بنابر نقل مشهور اولین پزشک مدرن مشهد به شمار می‌رفت.

در همین رابطه رضا سلیمان نوری، کارشناس ارشد ایران‌شناسی و خراسان‌ پژوه در گفت‌وگو با صبح توس، ضمن اشاره به خبر فروش خانه تاریخی سالاری در مشهد اظهار کرد: خانه تاریخی سالاری در مشهد جزو آثار ثبت شده ملی ایران است و مالک خانه مدعی شده به دلیل اینکه اثر ثبت نشده امکان فروش وجود دارد و ظاهراً از موضوع ثبت بنا اطلاعی نداشته است که در پی این موضوع به صورت رسمی به مالک ثبت شدن این اثر تاریخی اعلام شده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشتری خانه سالاری

وی افزود: با توجه به ثبت بنا هر کسی که قرار باشد آن را تخریب کند باید از طریق دیوان عدالت اداری از فهرست ثبت آثار ملی ایران خارج کند.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گذشته خواستار خرید این خانه برای احداث موزه پزشکی مشهد بوده چرا که خاندان سالاری جزو نخستین پزشکان مشهد هستند و دارای سابقه تاریخی پزشکی هستند.

وی افزود: با وجود اعلام فروش از سوی خاندان سالاری متولیان امر می‌توانند مجددا با دانشگاه علوم پزشکی وارد مذاکره شوند و طرح احداث موزه پزشکی مشهد اجرایی شود.

سلیمان نوری ادامه داد: در صورت هرگونه آسیب یا تخریب بنا فرد تخریب کننده قانون‌شکن تلقی می‌شود و جرم عام صورت داده و قابلیت برخورد قانونی و قضایی وجود دارد و باید ضمن محکومیت همانند گذشته بازسازی بنا صورت بگیرد..

وی با اعلام اینکه از سال ۸۴ این اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است افزود: برای ماندگاری خانه‌های تاریخی می‌توان کاربری‌های مختلفی از جمله موزه و کتابخانه برای آن تعریف کرد تا این آثار تاریخی برای آینده حفظ شود.

خراسان پژوه با اشاره به ضرورت محوریت میراث فرهنگی تصریح کرد: سیستم اداره میراث فرهنگی نهاد بازدارنده نیست و موظف به تلاش برای حفظ آثار تاریخی است و باید مراحل آن طی شود، ثبت ملی شود و چارچوب حفظ کننده بعدی قوه قضاییه است.

وی افزود: کالبد اثر تاریخی بر اساس پرونده ثبت ملی باید حفظ شود ولی تعیین نوع کاربری در اختیار مالک است و در صورت بازسازی با نظارت میراث فرهنگی قابل انجام است بر همین اساس از سوی مالک و میراث فرهنگی و گردشگری در موضوع خانه تاریخی سالاری تا این لحظه تخلفی صورت نگرفته است ولی امکان تخلف وجود دارد.

مالک فعلی خانه تاریخی سالاری نمی‌تواند آن را اداره کند

سلیمان نوری خاطرنشان کرد: روند حفظ خانه تاریخی سالاری در مشهد به مرحله‌ای رسیده که مالک فعلی خانه تاریخی نمی‌تواند آن را اداره کند و بر همین اساس به فروش گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط پیشنهاد ده سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر خرید این خانه تاریخی نیز امروز قابل بررسی است افزود: باتوجه به منفعت مدیریت شهری مجموعه‌هایی که می‌توانند اداره کنند باید آن را تصاحب کنند و بر اساس سابقه تاریخی و خاندان پزشکی این سرزمین بهترین پیشنهاد کارشناسی، در اختیار گرفتن این خانه توسط مجموعه پزشکی یا به صورت هیئت امنایی است.

انتهای پیام/