به گزارش صبح توس؛ علی بهرامی زاده، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل هتل امیران نیشابور گفت: در استان ۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب داریم که ۲۹ شهرک و ۲۱ ناحیه صنعتی تقسیم می‌شود.

وی افزود: ۲۶ شهرک و ۱۴ ناحیه فعال هستند و زمین واگذار شده است و چهار ناحیه صنعتی نیز مراحل تملک طی شده است و شهرک‌های صنعتی سرولایت و گرماب در شهرستان نیشابور در این بین قرار دارند.

بهرامی زاده گفت: ناحیه صنعتی زاوه و بیزه تا آخر امسال به واگذاری زمین خواهد رسید و زمین‌های دو ناحیه نیشابور در ۶ ماه اول سال آینده واگذار خواهد شد.

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی تأکید کرد: بحث توسعه شهرک صنعتی خیام در شهرستان زبرخان در حال پیگیری است که مشکلاتی در حوزه منابع طبیعی دارد و در صورت گرفتن تأییدیه‌های محیط‌زیست، شهرک صنعتی خیام گسترش خواهد یافت.

وی افزود: توسعه تصفیه‌خانه چرم شهر مشکلاتی وجود دارد و در ستاد تدبیر دولت با عنوان کمیته مانع زدایی موضوع مطرح است و ادامه کار پیمانکار تأیید شد و فاز دو طبق روال آغاز خواهیم کرد.

وی افزود: تخصصی شدن شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی در دستور کار است و شهرک صنعتی سنگ‌های گوهری و ارزشمند اجرایی خواهد شد.

بهرامی زاده اضافه کرد: زمین ۸۵ کارگاه‌های تولیدی کوچک در شهرک‌های صنعتی تحویل داده شده است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال این کارگاه‌ها آماده شود.

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی افزود: با کمک بسیج واحدهای راکد را شناسایی و با اولویت مسئله محوری بررسی شد که مشکلات مالی و سرمایه در چرخش مشکل اصلی بود، در این طرح ۳۰۲ واحد در داخل شهرک‌های صنعتی و ۵۲۳ واحد در خارج از شهرک‌های صنعتی راکد نیز از ابتدای امسال بررسی شده است.

بهرامی زاده تأکید کرد: ورود خبرنگاران به مشکلات مخابرات شهرک‌های صنعتی گره‌گشا بود و مشکلات را در آن زمان مرتفع کرد، ما آمادگی داریم که به اپراتورهای مخابراتی همکاری کنیم و زمین برای ایجاد دکل‌های مخابراتی تخصیص دهیم ولی اپراتورها به دنبال درآمدزایی از نصب دکل‌ها هستند.

وی اظهار داشت: ما در شهرک‌های صنعتی مشکل شدید برق داریم و در حال حاضر برای حل این مشکل به مدل خاصی رسیده‌ایم و پیگیری خواهیم کرد. شهرک صنعتی قوچان ۲، مشهد، مشهد ۵، کلات، داورزن و میان جلگه مشکلات اساسی داشتند و تمام تفاهم‌نامه‌های این‌ها امضا شده است و به‌زودی اجرایی خواهد شد.

بهرامی زاده افزود: در حوزه تأمین زیرساخت‌ها وظیفه‌داریم و اولویت استراتژیک ما است و بودجه‌های شهرک‌سازی به این سمت خواهد رفت.

وی گفت: در مدل تولید برق از نیروگاه‌های خورشیدی به مدلی در وزارت رسیده‌ایم و تلاش می‌کنیم این مدل را برای رفع مشکلات برق اجرایی کنیم.

بهرامی زاده اظهار داشت: هنوز ابلاغ فعالیت مجدد ماینرها در شهرک‌های صنعتی داده نشده است و کمافی السابق هرگونه فعالیت در این حوزه ممنوع است.

انتهای پیام/4005