صادق ابراهیم‌زاده فرشچی، رئیس اتحادیه صنایع‌دستی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، در رابطه با مشکلات بازریان اطراف حرم امام رضا(ع) در پی کاهش مسافر اظهار کرد: با توجه به آنکه رونق بازار اطراف حرم مطهر به حضور زائران وابسته است، لذا طی بازگشایی و بسته شدن مداوم بازارها و بازارچه‌ها، کسبه با سابقه، اعتبار و قدیمی مشهد با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند.

وی افزود: بدلیل کاهش درآمد شغل‌های حریم حرم در اثر کرونا نزدیک به ۵۰۰ مغازه بالاجبار اجاره‌های خود را به صورت پیش پرداخت پرداخت کرده اند، و این در صورتی است که پس از تعطیلی بازار صاحبان مغازه کرایه‌ها را مرجوع نمی‌کنند.

رئیس اتحادیه صنایع‌دستی مشهد عنوان کرد: در اطراف حرم بیشتر مواقع مغازه‌ها به‌صورت یک‌ساله اجاره می‌شوند و مستأجران هزینه اجاره سالانه را در ابتدای قرارداد پرداخت کرده، لذا بیشتر کسبه از سال گذشته تاکنون با ضرر جبران ناپذیری روبرو شدند.

وی بابیان اینکه بسیاری از صنعتگران و هنرمندان مشغول به کار در بازار مجبور به تعطیلی کارگاه‌های صنایع‌دستی شدند افزود: حمایت‌های دولتی نیز در طی شش ماه گذشته به ارقام مختصر تسهیلات منحصر شد که به‌هیچ‌وجه برای صنعتگران گره‌گشا نبود و حتی بسیاری از افراد موفق به دریافت این تسهیلات هم نشدند.

ابراهیم‌زاده فرشچی خاطر نشان کرد: متأسفانه سه ماه بیکاری را به یک ماه تبدیل کردند و به هر نفر از کارگران تنها پنج میلیون ریال اختصاص دادند و این در شرایطی است که قانون کار بسیار بالاتر از این مبلغ است و لذا حمایتی از کارگران انجام نشد.

وی بابیان اینکه تعداد ۴۰۰ کارگاه و پروانه تولیدی در این اتحادیه عضو هستند به ما می‌گوید: حدود ۷۰ درصد از این تعداد تعطیل و افراد بسیاری پروانه‌های خود را باطل کردند.

رئیس اتحادیه صنایع‌دستی مشهد بابیان اینکه مشکل به تعطیلی همین ۴۰۰ کارگاه ختم نمی‌شود ادامه می‌دهد: افزون بر دو هزار نفر هنرمند و صنعتگر از اداره میراث فرهنگی و گردشگری کارت صنایع‌دستی دریافت کرده و در منزل مشغول به کار هستند که آمار دقیقی از بیکاری آن‌ها در دسترس نیست!

وی افزود: در حوزه تولید پرچم‌های مذهبی و محصولاتی مانند انگشتر به کشورهای همسایه به‌ویژه عراق فعالیت بسیار خوبی داشتیم. به‌طور میانگین ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان از محل صادرات صنایع‌دستی به استان خراسان رضوی وارد می‌شد که این رقم به دلیل شیوع بیماری کرونا به یک رؤیا تبدیل‌شده است.

ابراهیم‌زاده فرشچی خاطر نشان کرد: عراقی‌ها علاقه فراوانی به خرید پرچم‌های مذهبی دارند، لذا برگزاری مراسم اربعین نیز بهترین فرصت برای فروش و صادرات این تولیدات بود که و این واقعه بزرگ جهان نیز به دلیل کرونا برگزار نشد و اجازه برپایی بزرگ‌ترین پیاده‌روی جهان اسلام را نداد و تمامی تولیدات کارگاه‌های بر روی دست تولیدکنندگان مانده است.

انتهای پیام/ ۵۰۰۳