علی پیراسته، راوی دفاع مقدس در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: در حال حاضر با دو چالش بزرگ در خصوص دفاع مقدس و ارزش‌های آن مواجه هستیم، که اولین چالش، عدم کادر سازی مناسب پس از جنگ تحمیلی بوده است و دومین چالش، عدم انتقال صحیح ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ اصیل دفاع مقدس، بهترین سبک زندگی است، تصریح کرد: متأسفانه در فیلم‌هایی که از دفاع مقدس ساخته شده است بیشتر به موضوعات اکشن و جنگاوری پرداخته شده و کمتر به فرهنگ اصیل دفاع مقدس پرداخته شده است از طرف دیگر دستگاه‌های متولی فرهنگ در کشور نتوانسته‌اند سبک زندگی دفاع مقدس را برای مردم تبیین کنند.

پیراسته در پاسخ به این شبهه که آيـا اصولاً استمرار جنگ پس از فتح خرمشهر به مصلحت نظام بوده يا به ضرر نظام؟ و اینکه چرا دفاع مقدس زودتر به پایان نرسید، گفت: این سؤالات برخاسته از بی‌اطلاعی افراد از تاریخ معاصر کشور است، از طرف دیگر پس از فتح خرمشهر هیچ‌یک از سازمان‌های بین المللی مسئول، قطع‌نامه‌ای برای پایان جنگ صادر نکردند.

وی ادامه داد: بین عملیات بیت‌المقدس و رمضان فاصله زمانی 40 روزه‌ای وجود داشت که دشمن فرصت داشت تا تمام زمین‌های خود را علیه مواضع ما مسلح کند از این رو ما وارد خاک عراق شدیم زیرا بر اساس منشور سازمان ملل، در صورتی که کشوری به کشور دیگر تجاوز کند و سازمان‌های بین المللی جهت ایجاد صلح میانجی‌گری نداشته باشند، تمام عواقب آن بر عهده سازمان ملل است و کشوری که به آن تجاوز شده است می‌تواند با وارد شدن به خاک کشور متجاوز دفاع پیشگیرانه داشته باشد.

این راوی دفاع مقدس تصریح کرد: زمانی که نیروهای ما وارد خاک عراق شدند، هنوز قسمت‌هایی از خاک کشورمان مانند مهران و نفت شهر در اشغال نیروهای بعثی بود از این رو به دلیل اینکه هیچ سازمان بین‌المللی قطع‌نامه‌ای صادر نکرد و آن‌طرف رژیم بعث با کمک 65 کشور تا دندان مسلح در مقابل ما بود و به دنبال فرصتی برای حمله دوباره به نیروهای ما می گشت؛ لذا هیچ عقل سلیمی حکم بر عقب‌نشینی و دست بر روی دست گذاشتن نمی‌دهد.

پیراسته با تأکید بر اینکه هر تصميمى ديگری غير ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر می‌توانست به نابودى انقلاب اسلامى منجر شود، افزود: پس از فتح خرمشهر با ورود نیروهای ما به خاک عرق، درواقع ما یک دیپلماتیک نظامی انجام دادیم و توانستیم پیروز میدان باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آيا استمرار جنگ پس از فتح خرمشهر بدون نظر قاطع حضرت امام (ره ) امکان‌پذیر بود يا خير؟، گفت: حضرت امام خمینی(ره) به هيچ وجه تمايل به صلح تحميلى نداشته بلكه می‌خواستند علاوه بر احتياط و دقت لازم تصميمى عقلانى گرفته شود لذا پس از گرفتن نظرات كارشناسانه فرماندهان دفاع مقدس متقاعد شدند كه می‌بایست با تمام توان در مقابل دشمن ايستاد و امر دفاع را ادامه داد از طرف دیگر اگر ايران پس از فتح خرمشهر حاضر به آتش‌بس می‌شد و تن به صلح می‌داد، قطعاً زمانى كه عراق احساس می‌کرد نقاط ضعف خود را تقويت کرده است مجدداً به ايران حمله می‌کرد و اين بار موفق می‌شد چراکه صحنه جنگ در جبهه ايران به علت آتش‌بس و صلح سرد می‌شد و نيروها به عقب برگردانده می‌شدند.

انتهای پیام/5001