قدیر اسدزاده، از رزمندگان نوجوان دفاع مقدس و اهل چناران در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون بازخوانی خاطرات حضور مستمر و داوطلبانه نوجوانان و جوانان در جبهه‌ها اظهار کرد: علیرغم سختی ها و خطرات جنگ خیلی از دانش‌آموزان و همکلاسی‌های ما به جبهه می رفتند و از اواخر ۱۶ سالگی با دوستان و هم کلاسی ها برای اعزام به جبهه‌های حق علیه باطل تلاش می‌کردیم.

وی افزود: بر همین اساس در زمان دانش آموزی ۵ بار به جبهه های حق علیه باطل در دفاع مقدس اعزام شدم و همواره در فشار و سختی آتش و خمپاره قرار داشتیم ولی حال و هوای کربلایی دفاع مقدس جذبه خاصی برایمان داشت.

این راوی دفاع مقدس تصریح کرد: بارها زیر آتش دشمن قرار گرفتیم ولی با بازگشت به شهر و دیار خودمان باتوجه به جاذبه دفاع مقدس و فضای معنوی، دلها و قلب هایمان برای جبهه می‌تپید و برای اعزام مجدد افدام می‌کردیم.

اگر شرایط جنگ سخت تکرار شود در میدان حاضر خواهیم شد

اسدزاده ضمن تشریح روحیه نوجوانان و جوانان تحت تأثیر فضای حاکم بر کشور و اعتقادات دینی و جنب‌وجوش مردم برای اعزام و افتخار حضور در جبهه‌ها خاطرنشان کرد: اگر شرایط جنگ سختی تکرار شود در میدان حاضر خواهیم شد و همانطور که شاهد بودیم در میدان های دفاع از حرم اهل بیت(ع) جوانان دهه هفتادی مانند شهید حججی شجاعانه در برابر دشمنان خبیث بین‌المللی ایستادگی کردند.

وی افزود: کاری که شهدایی امثال شهید حججی کردند نشان از امتداد روحیه دفاع مقدس در جوانان امروز کشور است و قطعاً همین جوانان پای کار انقلاب خواهند بود.

این نویسنده کتب دفاع مقدس گفت: باید در نظر داشت که شرایط اعزام همگانی برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) وجود نداشت در غیراینصورت همه برای جانفشانی در این مسیر آماده بودند و قطعاً دشمنان نیز از روحیه مطلع است لذا در پی گسترش جنگ نرم هستند و نوجوانان امروز در این عرصه وظایف سنگینی بر عهده دارند.

وی با اشاره به تصویر فوق به عنوان حضور دانش آموزان دبیرستان آیت‌الله کاشانی چناران در جبهه سال ۶۶ افزود: قطعا حضور نوجوانان و جوانان در جبهه های دفاع مقدس تأثیرات متقابلی در پیشبرد اهداف و ارتقای روحیه سایر رزمندگان داشت و رزمندگان با ایثار از زندگی دنیوی خود گذشتند.

پیگیری راهبرد فرسایشی کردن و طولانی شدن جنگ تحمیلی توسط دشمن

این رزمنده و فرمانده سابق دفاع مقدس اظهار کرد: برخی به عنوان طرح شبهه‌ای پیرامون جنگ تحمیلی حضور جوانان و نوجوانان را در دفاع مقدس آسیب و اشتباه تلقی کردند که باید در پاسخ تشریح کرد که دشمن در جنگ تحمیلی با هدف نابودی ایران و انقلاب اسلامی به میدان آمده بود و کشورهای شرق و غرب عالم با این هدف به دشمن کمک کردند و با نتیجه نگرفتن از میدان نبرد راهبرد فرسایشی کردن جنگ تحمیلی را در پیش گرفتند لذا این هدف را داشتند که جنگ طولانی‌تر شده تا با فرسودگی نیروها، بر رزمندگان اسلام غلبه پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه حضور نوجوانان در دفاع مقدس با مخالفت اعزام کنندگان روبرو می شد و نوجوانان به طرق مختلف خودشان را به جبهه می رساندند افزود: ما به عنوان نوجوان رزمنده از شهرستان چناران به مشهد می‌رفتیم و به علل مختلف قانونی از اعزام نوجوانان جلوگیری می‌شد لذا مطالبه از سوی نوجوانان و جوانان برای حضور در جبهه ها بود.

ماجرای تصرف پاسگاه عراقی توسط رزمنده نوجوان مشهدی 

این نویسنده کتب دفاع مقدس ادامه داد: قطعا رضایت والدین برای حضور در جبهه لازم بود و تحقیقات صورت می گرفت و به عنوان نیاز به نیرو هر فردی به جبهه ها اعزام نمی شد؛ ۳ سال به دلیل سن کم در پشت جبهه ها پیگیر اعزام بودم.

وی با بیان اینکه در عملیات کربلای پنج نوجوانانی در حدود ۱۵ سال را سراغ داریم که شجاعانه جنگیدند و اقداماتی مؤثر کردند و فداکاری های این افراد را شاهد بودیم و بخشی از خاطرات داستانی از دفاع مقدس نوشته شده است.

این رزمنده و فرمانده سابق دفاع مقدس ادامه داد: با رزمنده نوجوانی به نام «مهدی اسلامی» اهل چناران در عملیات کربلای پنج در زمان پیشروی به پاسگاه عراقی رسیدیم که مقاومت زیادی داشتند، خاکریز همجوار پاسگاه عراقی را تصرف کرده بودیم ولی امکان نفوذ به داخل پاسگاه نبود.

وی افزود: مهدی اسلامی نوجوان ۱۴ ساله با حضور در پشت بام پاسگاه که از سوی عراقی ها به رگبار گلوله هم بسته شده بود اقدام به نفوذ کرد و پس از رفتن روی پشت بام پاسگاه تمام نارنجک‌های موجود را به داخل پاسگاه پرتاب کرد و این نوجوان چنارانی با شجاعت و فداکاری موجب تصرف پاسگاه عراقی شد و این تنها نمونه ای از رشادت های جوانان و نوجوانان این مرز وبوم در دفاع از میهن اسلامی بود.

انتهای پیام/