سید حسن حسن‌زاده، تولیدکننده برتر نهاده دامی در خراسان رضوی در گفت‌وگوی تفضیلی با صبح توس، با بیان اینکه ما به تفاوت قابل‌توجه نرخ مواد اولیه نهاده دامی با ارز دولتی و بازار آزاد بزرگ‌ترین مانع پیش‌روی شرکت‌های تولید نهاده دامی در کشور است، اظهار داشت: سال گذشته جو دولتی با ارز آزاد با نرخ کیلویی ۱۵۶۰ تومان و بازار آزاد ۲۰۰۰ تومان توسط تولیدکنندگان کنستانتره تهیه می‌شد، این در صورتی است که مواد اولیه با ارز دولتی تنها نیاز یک‌ماهه کارخانه‌ها را تأمین کرده و تولیدکننده به علت ما به تفاوت کم قیمت مواد اولیه در بازار و دولت، می‌توانست نیازش را بدون کاهش ظرفیت تولید برطرف کند.

خط خوردن توجیه تولید نهاده دامی در پی جهش اختلاف نرخ ارز آزاد در سال‌های اخیر

وی در رابطه بااینکه نرخ آزاد مواد اولیه نهاده دامی در بازار برای تولیدکننده توجیه اقتصادی ندارد افزود: ولی امروز جهش اختلاف نرخ ارز دولتی و آزاد موجب شده تا تولیدکننده بهای جو دولتی کیلویی ۲۰۰۰ تومان و بازار آزاد ۵۸۰۰ تومان پرداخت کند.

این تولیدکننده برتر هم‌افزایی تعاونی‌ها، جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان را لازمه عارضه‌یابی بخش تولید نهاده دامی در کشور دانست و خاطر نشان کرد: از خردادماه سال گذشته تا پایان مردادماه سال جاری نزدیک به یک میلیون و سیصد و شصت هزار تن نهاده خام دولتی از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان بین تولیدکنندگان نهاده دامی توزیع‌شده است، از همین رو، این عملکرد کارشناسی شده موجب شد تا به‌جای اینکه نهاده خام در اختیار دام دار قرار بگیرد، توسط کارخانه‌های تولید کنستانتره این مقدار نهاده به یک میلیون و نهصد تن کنستانتره تبدیل و در اختیار دامداران قرار بگیرد.

وی افزود: به علت کاهش ظرفیت تولید کارخانه‌های تولید نهاده دامی  در پی بی‌تدبیری دولت گذشته و نوسانات نرخ ارز، دامداران خراسان رضوی تنها یک‌سوم نیاز خود را از نهاده و کنستانتره دولتی تأمین می‌کنند و این در صورتی است که درگذشته دامداران برای تأمین نیاز مازاد خود از بازار آزاد نهاده خریداری می‌کردند.

تأمین بی‌واسطه مواد اولیه؛ بهترین تصمیم دولت برای تحقق شعار سال

حسن‌زاده خاطر نشان کرد: من به‌عنوان تولیدکننده نهاده دامی با سی سال سابقه به دولت قول خواهم داد که اگر دلار تک‌نرخی شود، بازار نهاده دامی با سردرگمی قیمت دو الی سه‌ماهه قیمت ثابت خود را در پی ایجاد رقابت در بازار تولید و مصرف‌کننده پیدا می‌کند، لذا حذف ارز دولتی از چرخه واردات تا تأمین مواد اولیه بهترین تصمیم دولت در عرصه تولید، پشتیبانی و مانع زدایی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به ظرفیت بالقوه خراسان رضوی در تولید نهاده دامی و کنستانتره اذعان افزود: دولت باید سهمیه استان را ازنظر تهیه مواد اولیه نهاده دامی افزایش دهد، چراکه گرانی‌های متعدد شیر و گوشت قرمز براثر این است که ۶۵ درصد هزینه تمام‌شده صرف خرید خوراک دام شده و به همین علت است که دامداری‌های خراسان رضوی روزبه‌روز از تعدادشان کاسته شده و در همین راستا کارخانه‌های تولید نهاده دامی براثر کاهش تقاضا از ظرفیت تولید خود می‌کاهند.

کاهش ۷۰ درصدی ظرفیت تولید کارخانه‌های تولید کنستانتره/ ظرفیت اشتغال‌زایی پنج هزار نفری واحد‌های تولیدی نهاده دامی در خراسان رضوی

این تولیدکننده برتر نهاده دامی در خراسان رضوی در رابطه با نگاه ویژه دولت رئیسی به اشتغال‌زایی و ظرفیت پنج هزار اشتغال‌زایی واحد‌های تولیدی نهاده دامی در خراسان رضوی تصریح کرد: نزدیک به ۸۰ کارخانه خوراک دام با ظرفیت ۳٫۵ میلیون تن در استان خراسان رضوی فعالیت می‌کنند که در حال حاضر تنها با ۳۰ الی ۵۰ درصد ظرفیت خود مشغول به تولید هستند، از همین رو، اگر قرار است برنامه‌ای برای اشتغال‌زایی در کشور پیاده‌سازی شود بایستی واحد‌های تولیدی کشور با توجه به نابسامانی‌‌های گذشته به ظرفیت تولیدی حداکثر خود برسد و همین امر موجب اشتغال‌زایی در کشور خواهد شد.

ضرورت احیای 210 واحد دامداری منطقه تپه سلام

وی افزود: نزدیک به ۴۲۰ دامداری در منطقه تپه سلام در نزدیکی مشهد در حال فعالیت بودند که با توجه به نابسامانی‌های دو سال اخیر در عرصه دامداری کشور  اکنون ۵۰ درصد این واحدها تعطیل‌شده‌ و همین امر برای چرخه تأمین محصولات پروتئینی کلان‌شهر مشهد تهدید به شمار می‌آید.

نقش آفرینی "بازارگاه" در کوتاه‌سازی دست دلالان از شاخه اصلی توزیع مواد اولیه نهاده دامی

حسن‌زاده بابیان اینکه سامانه "بازارگاه" به همراه معایبی که درزمینه توزیع سفارشات دارد توانسته نقش بسزایی در کوتاه‌سازی دست دلالان از شاخه اصلی توزیع مواد اولیه وارداتی کشور ایفا کند، اذعان داشت: درگذشته تولیدکنندگان کنستانتره نمی‌توانستند با واردکننده مواد اولیه معامله مستقیم داشته باشند مجبور بودند توسط دلالان که با سند‌سازی‌های غیرقانونی جو و ذرت دولتی را از واردکننده به دست خریدار می‌رساندند، باقیمت غیرمعقول نیاز اولیه کارخانه‌ خود را برطرف کنند.

وی افزود: مقدار تخصیص نهاده‌ دامی به کارخانه‌های تولید کنستانتره و دامداران سنگین بایستی در "بازارگاه"رند سازی شود تا هزینه حمل بار مضاعف بر دوش تولیدکنندگان نیافتد.

توقف رقابت بازار مواد اولیه نهاده دامی در پی نرخ‌گذاری توسط افراد ذی‌نفع

این تولیدکننده برتر نهاده دامی تأکید داشت: در حال حاضر هیچ رقابتی میان واردکنندگان مواد اولیه نهاده دامی وجود ندارد و این افراد با توجه به نوسانات نرخ ارز با خیال آسوده و نگاه بالا به پایین با تولیدکنندگان وارد معامله می‌شوند و همین امر موجب شده تا تولیدکنندگان نهاده دامی در کشور بسته به نوع ضرر خود نسبت به خرید مواد اولیه به قیمت غیرمعقول، نرخ‌های متفاوتی را برای دامداران تعیین کنند.

وی افزود: دولت سیزدهم باید برای بهبود اوضاع نابسامان زنجیره تأمین گوشت قرمز کشور که اولین حلقه آن تأمین نهاده است با توجه به نیازسنجی کارشناسی شده توسط افراد متخصص، تعاونی‌ها و تولیدکنندگان برتر، نهاده‌ها را به استان‌ها تخصیص بدهد.

فروش شیر دامداران به ثمن بخس توسط شرکت‌های لبنی

حسن زاده خاطر نشان کرد: برخی از شرکت‌های لبنی به دلیل سو استفاده از شرایط نگهداری شیر، با نرخی پایین‌تر از نرخ مصوب شیر را از دام داری خریداری می‌کنند و این معضل تبعات حاصله از قیمت‌گذاری دستوری در کشور بوده که دامدار را برای توسعه دامداری‌اش بر رغبت کرده و در نتیجه آن کارخانه‌های تولید نهاده دامی در صورت عدم افزایش تقاضای سالانه با توجه به افزایش تعداد و توسعه دامداری‌ها با ورشکستگی مواجه می‌شوند.

وی افزود: فقط سبوس گندم و تنها ۳۰ درصد از جو موردنیاز برای تولید نهاده دامی در خراسان رضوی تأمین می‌شود که با توجه به خشک‌سالی اخیر تأمین جو برای تولید کنستانتره دامی در سال جاری با مشکلاتی همراه باشد.

این تولید کننده برتر نهاده دامی تأکید کرد: با توجه به عدم تأمین جو و ذرت موردنیاز تولید نهاده دامی در خراسان رضوی بایستی خود کارخانه‌داران از طریق قانون واگذاری اراضی ملی به تولیدکنندگان بتوانند درزمینه تولید مواد اولیه نهاده دامی را تجربه کنند ولی باوجود بحرانی کم‌آبی در کشور علی‌الخصوص در خراسان رضوی این روش تأمین مواد اولیه امکان‌پذیر نیست.

ضرورت توسعه آبیاری هوشمند جهاد کشاورزی برای افزایش سطح زیر کشت جو در اراضی ملی

وی افزود: توسعه آبیاری هوشمند در اراضی ملی خراسان رضوی توسط جهاد کشاورزی بستر افزایش سطح زیر کشت جو را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کند، از همین رو، ظرفیت تولید واحد‌های آسیب‌دیده نهاده دامی در پی خودکفایی نسبی در تأمین برخی مواد اولیه احیا می‌شود.

حسن زاده گفت: خام فروشی مواد اولیه یکی دیگر از مشکلات تولید نهاده‌های خوراک دام است که در سال‌های گذشته بسیار افزایش‌یافته است و اگر قرار بود این نهاده‌ها به‌صورت خام فروخته شود پس چرا این هزینه‌های سنگین را روی دوش کارخانه‌ها گذاشتند که مجهز به دستگاه‌های تولید کنستانتره شوند.

انتهای پیام/۵۰۰۳