به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام محمدرضا عصمتی، امام جمعه تربت حیدریه صبح امروز در آئین بازگشایی حوزه های علمیه که بصورت نمادین در جمع اساتید حوزوی برگزار شد، افزود: تعلیم علوم دینی بدان معناست که مخاطب امروز ما که طلاب هستند روی آنها سرمایه گذاری کنیم و مطالب را مناسب به آنها رسانده تا خوب بفهمند، چرا که ممکن است این شخص یا اشخاص در آینده از علما و محققان اسلام شوند.

وی با اشاره به اینکه تعلیم و آموختن علوم دینی نیازمند مجاهدت علمی است، افزود: این بدان معناست که چشم انداز حوزه های علمیه تربت حیدریه باید بر مبنای تربیت محققان، پژوهشگران و اساتید مجرب دینی با روحیه انقلابی گری محقق شود.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی بیان داشت: با توجه به شرایط خاصی که ویروس منحوس کرونا بر کشور حاکم کرده تدریس در فضای مجازی خیلی مناسب طلاب نیست و کارایی چندانی ندارد، لذا پیشنهاد می شود اساتید برای آن دسته از طلابی که استعداد و توانمندی بالایی دارند و علاقمند هستند، با رعایت شیوه نامه های بهداشتی کلاس ها را حضوری برگزارکنند.

عصمتی خاطر نشان کرد: خروجی حوزه های علمیه به تعداد قبولی نیست بلکه به آن است که بدانیم از این حوزه ها چه تعداد محقق، پژوهشگر و مجتهد فارغ التحصیل می شوند.

وی با بیان اینکه  حوزه های علمیه تربت حیدریه به لحاظ امکانات و نیروی انسانی با 20 سال گذشته قابل مقایسه نیست، افزود: در سال 1381 که ما به حوزه علمیه تربت حیدریه آمدیم در مجموع 25 طلبه تا مقطع پایه چهار حوزه تحصیل می کردند اما امروز 800 طلبه برادر و خواهر در حوزه های علمیه برادران و خواهران از سطح یک تا سطح چهار(دکترا) تحصیل و تدریس می کند.

مدارس علمیه قطب، فولاد، هراتی، شیخ یوسفعلی و خسروی و موقوفات سرچشمه گرفته از آن برای تحصیل و تدریس علمای دین با حرکت های خیر اندیش واقفانی همچون محمدرضا لاری، ابوالقاسم هراتی، اسدالله مقیمی، محمدحسن فولاد و علی اکبر خسروی تاکنون علما و محققانی همچون آخوند ملاعباس تربتی و آیات سید محمدباقر موسوی، سید محمدباقر طباطبائی، سید ابراهیم ربانی، شیخ عبدالله امامی، سید صدرالدین ربانی، غلامرضا زهدی و شیخ ابراهیم سعیدی نژاد را تحویل جهان اسلام داده است.

همچنین آیت الله رضازاده و قاضی زاده از اساتید برجسته حوزه های علمیه مشهد را می توان بعنوان خروجی حوزهای علمیه تربت حیدریه برشمرد.

در حال حاضر 800 طلبه و روحانی در سه حوزه علمیه مرحوم هراتی، فولاد و ریحانه الرسول سلام الله از مقطع سطح یک تا سطح چهار تحصیل و تدریس می کنند.

انتهای پیام/4003