به گزارش صبح توس؛ محسن زنگنه روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: ظرفیت تولید مصالح ساختمانی مانند آهن، میلگرد و فولاد در کشور فراهم است و مسکن یک صنعت پیشران است و هنگامی که تقاضا ایجاد شود ظرفیت تولید مصالحی از قبیل سیمان و آجر نیز در کشور تقویت می‌شود.

وی ادامه داد: برخی منتقدان ساخت یک میلیون مسکن در سال معتقدند این اقدام نیازمند ۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است، این افراد باید بدانند که سه میلیون و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور نقدینگی داریم و این رقم چندین برابر اعتبار مورد نیاز ساخت یک میلیون مسکن در سال است.

این نماینده مجلس گفت: در اجرای این طرح از منابع مردم هم استفاده می شود و قرار نیست همه این واحدها با وام بانکی ساخته شوند و دولت و بانک ها باید با یک مدل منطقی مشکل تامین سرمایه این طرح را رفع کنند.

وی افزود: در تامین مصالح ساختمانی برای ساخت یک میلیون مسکن در سال نیز هیچ مشکلی وجود ندارد و در حال حاضر بسیاری از کارخانه های تولید مصالح کشور با ۶۰ درصد ظرفیت کار می کنند که اجرای این طرح موجب تقویت تولید داخل می شود.

زنگنه ادامه داد: یک میلیون مسکن در سال، تعداد نیاز مسکن در کشور است و اگر این اقدام علمی نشود قیمت خانه همچنان افزایش یافته و این چرخه معیوب ادامه پیدا می کند.

وی گفت: تقاضای مسکن در کشور زیاد است و اگر بخواهیم پاسخگوی این نیاز باشیم باید بتوانیم سالانه یک میلیون خانه بسازیم و دنبال کردن سیاست های جمعیتی و تشویق به ازدواج هم مستلزم پاسخگویی به تقاضای مسکن است.

نماینده تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی افزود: در قانون جهش تولید مسکن، دست دولت را برای تامین مسکن باز کردیم و اختیارات لازم را دادیم و تسهیلاتی هم برای انبوه سازان مسکن پیش بینی کرده ایم و اگر دولت در این زمینه با نقص قانونی برخورد کند مجلس آماده کمک به دولت است.