به گزارش صبح توس؛یکی از آیین‌های سنتی و عاشورایی شهرستان خلیل‌آباد در ماه محرم، مراسم "علم بندان" است که نشانی از دلدادگی مردم این شهرستان به اهل‌بیت (ع) و سید و سالار شهیدان محسوب می‌شود.

علم یکی از مهم‌ترین وسیله در اعلام آغاز ماه محرم و عزای امام حسین (ع) به شمار می‌رود و معمولاً در غروب آخرین روز ماه ذی‌الحجه برگزار می‌شود.

در این مراسم برای علم بندان، سادات، پیر غلامان، بزرگان شهر و دوستداران اهل‌بیت (ع) و بزرگان در محلی گرد هم می‌آیند و بر تیری چوبی به ارتفاع سه تا پنج متر پارچه‌های سیاه و سبزی که مردم وقف این کارکرده‌اند آویخته و در محل‌های عزاداری نصب می‌شود. در برخی از مناطق نیز این علم‌ها توسط افرادی در جلوی دسته‌های عزاداری حمل می‌شود.

مردم برای علم احترام زیادی قائل هستند به‌طوری‌که وقتی علم‌ها را می‌بندند انگار که دوباره با آن جان می‌گیرند و هرگز به علم پشت نمی‌کنند. 

 

مراسم "علم بندان" با شور و حال خاصی در خلیل‌آباد برگزار می‌شود

حسن صداقتی از اهالی خلیل‌آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، اظهار داشت: همه‌ساله در آستانه فرارسیدن ماه محرم عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، پیر غلامان اهل‌بیت و... که سال‌های سال در دستگاه امام حسین (ع) نوکری کرده‌اند، حسینیه‌ها و شهر را سیاه‌پوش می‌کنند.

وی با بیان اینکه علم بندان یکی از مراسماتی است که در این ایام برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: پیر غلامان و سادات در این مراسم، علم‌هایی که قدمت چندین‌ساله دارد را با پارچه‌هایی که مردم وقف کرده‌اند تزئین می‌کنند.

صداقتی با تاکید بر اینکه مراسم علم بندان شور و حال خاصی دارد و افراد زیادی در پای این مراسمات حاجت گرفته‌اند، تصریح کرد: علم‌های تزئین شده به مدت ۲ ماه در محل حسینیه‌ها و مکان‌های عزاداری نصب می‌شود یا در پیشانی حرکت دسته‌های عزاداری قرار می‌گیرد.

 

 

"علم بندان" در خلیل‌آباد اعلام عزا برای سید و سالار شهیدان است

حجت‌الاسلام پیغمبری از روحانیون بومی خلیل‌آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، اذعان کرد: نزدیک‌ترین راه به خدا و میان‌بر اصلی رسیدن به حضرت حق بر اساس فرمایشات بزرگان دین، حضرت سیدالشهدا (ع) است.

وی همچنین ادامه داد: همه این مجالس که وابسته به اهل‌بیت به‌خصوص حضرت اباعبدالله الحسین (ع) هستند مجلس قرب اله الله محسوب می‌شوند و شرکت در این مراسم عبادت حضرت حق محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام پیغمبری با بیان اینکه علم بندان یکی از مراسماتی است که به‌عنوان اعلام آغاز عزاداری برای سید و سالار شهیدان محسوب می‌شود، عنوان کرد: هر فردی در حد توان خود می‌تواند برای برپایی خیمه عزای سیدالشهدا (ع) کاری را انجام دهد و کمترین کاری که می‌توانند انجام دهند این است که فضاسازی شهر و روستا را تغییر دهند.

 

"علم بندان" در خلیل‌آباد نسل به نسل و سینه‌به‌سینه منتقل شده است

میثم دولتی از مداحان اهل‌بیت دراین‌خصوص ابراز کرد: پیر غلامان و افراد زیادی در سال‌های گذشته پای مراسم علم بندان در شهرستان خلیل‌آباد زحمت کشیده‌اند و اشک ریخته‌اند و حاجت‌ها گرفته‌اند.

وی همچنین افزود: آیین علم بندان نسل به نسل و سینه‌به‌سینه از گذشته انتقال پیدا کرده و امروز به دست ما رسیده و ما هم تلاش می‌کنیم از این میراث گران‌بها نگهداری کنیم و به نسل‌های بعدی تحویل بدهیم.

 

 

6 اثر معنوی خلیل‌آباد در آثار معنوی کشور ثبت شده است / "علم بندان" اولین مراسم در شروع ماه محرم است

محمدجواد بلبلی، مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خلیل‌آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، با بیان اینکه آیین عاشورایی علم بندان خلیل‌آباد از جمله آثاری است که در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شده است، اظهار داشت: ۱۱ اثر غیرمنقول در فهرست آثار ملی و شش اثر معنوی شهرستان خلیل‌آباد در فهرست آثار معنوی به ثبت رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه آیین عاشورایی در خلیل‌آباد به‌واسطه عشق و علاقه مردم این شهرستان به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با شور و شوق خاصی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: این شهرستان آیین‌های عاشورایی ویژه و منحصربه‌فردی دارند که از جمله آن می‌توان به "علم بندان"، " تعزیه‌خوانی کندر"، " حیدری حیدار" و... اشاره کرد.

مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خلیل‌آباد با بیان اینکه علم بندان اولین مراسمی است که در شروع ماه محرم برای اعلام عزاداری سید و سالار شهیدان با حضور سادات و بزرگان هیئت برگزار می‌شود، تصریح کرد: طی برگزاری این مراسم علم‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان با پارچه‌های رنگارنگ و زیبا بسته می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه بعد از بستن و تزئین علم، آن را در سر درب مکانی که مراسم عزاداری برگزار می‌شود می‌گذارند، تشریح کرد: علم بندان توسط بزرگان شهر انجام می‌شود و بقیه مردم در دور علم حضور دارند و یک نوحه کوتاه می‌خوانند و با ذکر صلوات علم بسته می‌شود.

انتهای پیام/