ابوالقاسم خسروی، کارشناس مسایل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: پس از کش و قوس‌هاي فراوان طرح صيانت از حقوق کاربران در فضاي مجازي در مجلس مورد بررسي قرار گرفت.و با رأي  نمايندگان، طرح به کميسيون اصل 85 فرستاده شده است.

وی تصریح کرد: طبق اصل 85 قانون اساسي، مجلس مي‌تواند در مواقع ضروري و طرح های مهم  اختيار بررسي برخي از طرح‌ها را به کميسيون‌هاي تخصصي سپرده تا در فضای کارشناسی بیشتری مورد اهتمام ویژه قرار گیرد. و در صورت تصويب طرح توسط اعضاي کميسيون، با صلاحديد مجلس به مدت چند سال به صورت آزمايشي اجرايي شود.

عضو اسبق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ساماندهي فضاي مجازي يکي از موضوعات بسيار مهم و دغدغه هاي جدي بسياري از دلسوزان و خانواده هاي ايراني در ساليان طولاني بوده است، انتظار مي رفت همچون تمام کشورهاي دنيا بتوان با ايجاد چارچوب، ضابطه و قانون اين فضا را به نحو مطلوبي مديريت کرد.

خسروی بیان کرد: طرح کنوني حاصل بيش از 2 هزار ساعت کار کارشناسي و فني و علاوه بر آن سه ماه در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی  مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نماینده اسبق تربت حیدریه اظهار داشت: در این طرح هیچ حرف پنهان و پوشیده‌ای وجود ندارد، طرح صيانت از فضاي مجازي به‌دنبال انسداد پلتفرم‌هاي خارجي نيست، طبق این طرح تا زمانی که نرم‌افزارها و پلتفرم‌های داخلی رشد نکرده و نتوانند تمام سرویس‌های مورد نظر را ارائه دهند، پلتفرم‌هاي خارجي متوقف نمی‌شوند

وی بیان کرد: برخي اين طرح را اصلا نخوانده اند و از آخرين تغييرات اعمال شده بر آن نيز اطلاعي ندارند به همين دليل با بيان اينکه تدوين آن با هدف فيلترينگ و انسداد پلتفرم‌هاي خارجي صورت گرفته ذهن مخاطبان را به اين سمت مي برند و ساماندهي را به انسداد و فيلترينگ معني مي کنند و اين در حالي است که طرح مذکور يکي از اولويت ها و ماموريت هاي اصلي مجلس يازدهم و براساس واقعيات، نيازها و ضروريات جامعه در حوزه حکمراني تدوين شده و از 14 ماه گذشته تاکنون در حال بررسي است.
 
خسروی ابراز داشت: در سال 96 شورايعالي فضاي مجازي مصوبه اي براي ساماندهي اين فضا داشت که در آن آمده هر فردي که بخواهد در اين فضا سکويي براي ارائه خدمات ايجاد کند چند خصوصيت بايد داشته باشد از جمله اينکه فعالان اين فضا بايد ثبت نام کنند بعد براساس مقررات تعيين شده فعاليت کنند ضمن اينکه پلتفرم ها بايد در ايران دفتر داشته و نماينده ايراني الاصل داشته باشند، اما اين مصوبه بيش از 4 سال است که اجرا نشده چرا که ضمانت اجرايي نداشته است.

این کارشناس مسایل سیاسی بیان کرد: جاي تعجب دارد در آمريکا 270 قانون براي مديريت فضاي مجازي وجود دارد اما در ايران اين فضا رها شده و اين در حالي است که وضعيت توليد محتوا و دسترسي‌ها در بسیاری از کشورها ساماندهی می شود، از سوي ديگر در ايران بسياري از پيام رسان‌هاي داخلي نه تنها حمايت نشدند بلکه 70 درصد پهناي باند در اختيار پلتفرم هاي خارجي است.

خسروی گفت: طرح صیانت در واقع آغاز قانونمند شدن فضای مجازی برای حمایت از کاربران است، پلتفرم‌های خارجی درآمد بالایی از کشور ما دارند و هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند، چون قانونی در این زمینه وجود ندارد، نمی‌توانیم این پلتفرم‌ها را وادار به پرداخت مالیات کنیم.

انتهای پیام/4003