حمیدرضا ترقی، معاون سابق بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با صبح توس پیرامون اقدامات و اولویت‌های دولت آینده، اظهار کرد: دولت آقای رئیسی در درجه اول باید از چالش‌های به وجود آمده در داخل کشور عبور کند که بعضاً مطالبه مردم نیز هستند.

وی افزود: کنترل تورم، تأمین کسری بودجه 1400، تأمین حقوق عقب افتاده بازنشستگان، حل مشکلات مربوط به مردم خوزستان و بحران‌های ایجاد شده به دنبال قطعی برق و آب در کشور اولویت‌های اقتصادی هستند که دولت آینده باید در ابتدا آغاز به کارش آن‌ها را حل کند تا بتواند به اولویت‌های بعدی‌اش برسد.

آینده مذاکرات با وجود بیماری بایدن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت

معاون سابق بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر در سیاست خارجه به‌جز حرکت در جهت خنثی‌سازی تحریم‌ها اولویت خاصی وجود ندارد، خاطر نشان شد: آینده مذاکرات با وجود دولت بایدن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد زیرا موضوع بیماری بایدن دوام دولت او را زیر سؤال برده و معلوم نیست تا کی می‌تواند به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به کار خود ادامه دهد.

ترقی ادامه داد: دولت آینده باید برای خنثی‌سازی تحریم‌ها از روش‌هایی که روسیه و چین در خنثی‌سازی تحریم‌ها آمریکا بهره برده‌اند، استفاده کند که یکی از آن‌ها حذف دلار از تمامی معاملاتشان بوده است لذا ما نیز باید دلار را از معاملات خود حذف کنیم تا بسیاری از مشکلات اقتصادی که هم‌اکنون با آن مواجه هستیم برطرف شود.

وی با تأکید بر اینکه دولت آینده باید برای حل مشکلات نگاهش به داخل باشد نه خارج، بیان کرد: علاوه بر پرداخت به موضوعات داخلی باید حضور هوشمندانه‌ای در منطقه داشته باشد ازاین‌رو پرداختن به موضوعات داخلی و منطقه‌ای باید در اولویت اصلی دولت آینده قرار گیرد.

تیم مذاکره کننده ایران به بن‌بست رسیده است

معاون سابق بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: تیم حال حاضر مذاکره کننده ایران به بن‌بست رسیده است و راهکار و ابتکاری برای اینکه بتواند مذاکره را نتیجه برساند، ندارد علاوه بر اینکه تیم حال حاضر خطاهایی در مذاکرات پیشین انجام داده‌اند که این خطاها گره‌هایی را به وجود آورده که به راحتی این گره‌ها باز نمی‌شوند لذا دولت سیزدهم باید استراتژی جدیدی در خصوص مذاکرات و حل مناقشات بین‌المللی اتخاذ کند.

ترقی با بیان اینکه استراتژی جدید در امور خارجه، نیازمند یک تیم جدید است، تأکید کرد: تیم جدید باید بررسی‌های دقیقی انجام دهد که آیا بازگشت ایران به برجام به نفع جمهوری اسلامی است یا خیر این در حالی است که سیاست امور خارجه کشور باید به سمت خنثی‌سازی تحریم‌ها با کمک دیگر قدرت‌های بزرگ جهانی مثل چین و روسیه باشد و دیگر توجهی به سیاست امور خارجه آمریکا نداشته باشد.

انتهای پیام/5001