به گزارش صبح توس؛ به نقل از ایسنا ، حسین رضائی در خصوص تشرف زائران پیاده امام رضا(ع) به مناسبت شهادت امام جواد (ع) به مشهد اظهار کرد: ۱۰۲۰ زائر از شهرهای مختلف در روز شهادت امام جواد(ع) به مشهد مشرف شدند. به غیر از زائرانی که از شهرها و روستاهای اطراف پیاده به سمت مشهد راه افتاده بودند، حدود ۶۵۰  زائر پیاده از تهران و کاروان‌های ۱۰۰، ۱۲۰ و ۱۵۰ نفره نیز از شهرهای سبزوار و نیشابور راهی مشهد شده بودند. این زائران سفر پیاده خود را از ملک‌آباد آغاز کردند که حدود ۳۰ کیلومتر با مشهد فاصله دارد.

وی افزود: سه موکب ثابت امام حسن مجتبی(ع)، مسجد بینالود و زائرسرای امام هادی(ع) که از فضای بزرگی برخوردار هستند در مسیر مشهد نیشابور قرار دارند. این سه موکب بالغ بر هزار تا ۱۵۰۰ نفر گنجایش دارند. زائران پیاده معمولا در مشهد توقف ندارند و پس از زیارت باز می‌گردند. کسانی هم که در مشهد توقف دارند از هتل‌ها و واحدهای اقامتی دارای مجوز استفاده می‌کنند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) در خصوص برنامه آتی زائران پیاده به سمت مشهد گفت: مناسبت بعدی که پذیرای زائران پیاده خواهیم بود دهه آخر صفر است. در سال ۹۸ بیش از ۵۰۰ هزار زائر در قالب ۲۶۰۰ کاروان از ۲۴ استان وارد مشهد شده بودند. پیش‌بینی می‌شود در صورت اخذ مجوزهای لازم و افزایش خدمات بین راهی در سال جاری نیز پذیرای بیش از ۵۰۰ هزار زائر پیاده در مشهد باشیم.

رضائی یادآور شد: همانطور که آستان قدس رضوی برای زائران حرم رضوی امکانات خوبی فراهم کرده ما نیز باید برای زائران پیاده برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم. تعداد موکب‌ها در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۶ درصد افزایش پیدا کرده بود. با توجه به شرایط کرونایی موجود در سال جاری تعداد موکب‌ها باید نسبت به سال ۹۸ افزایش پیدا کند. البته تا دهه انتهایی ماه صفر زمان زیادی باقی مانده و فرصت داریم برای این موضوع برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم.

وی گفت: تمامی کاروان‌هایی که به سمت مشهد حرکت می‌کنند موظف‌اند از شورای هیات‌های مذهبی و فرمانداری مجوز حرکت گیرند. زائران پیاده با فاصله حرکت می‌کنند که به لحاظ بهداشتی مشکلی به وجود نخواهد آمد. حضور و پذیرایی آنان در موکب‌ها نیز معمولا در فضای باز انجام می‌شود. سفر زائران پیاده در شهادت امام جواد(ع) و میلاد امام رضا(ع) به مشهد یک روزه بوده و نیازی به استراحت طولانی مدت در موکب‌ها نداشتند، اما در دهه انتهایی صفر باید برای این موضوع تمهیداتی سنجیده شود تا که در حال رایزنی با ارگان‌های مختلف هستیم.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) تصریح کرد: از زائران پیاده تقاضا داریم که از شهرهای دور به سمت مشهد حرکت نکنند و سفر پیاده خود را از شهرهای نزدیک مشهد آغاز کنند تا در طول مسیر مشکلی به لحاظ بهداشتی و کرونایی برای آنان به وجود نیاید.