به گزارش صبح توس؛ سعد الله زارعی، مشاور فرمانده سپاه قدس در همایش بصیرتی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر که در سالن همایش‌های مجتمع آیه‌های مشهد برگزار شد، اظهار کرد: درپی دستور امام خمینی(ره) برای آزادسازی خرمشهر تمام نیروهای مسلح گرد هم آمدند و برای تحقق این امر یک برنامه ریزی یکساله انجام شد.

وی افزود: خرمشهر برای دشمن از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و همه روزه بر نیروها و تجهیزات خود در این شهر می افزود و حدود 230 هزار نیروی دشمن در این شهر مستقر بودند اما پس از دستور امام(ره) برای آزاد سازی خرمشهر یک قرارگاه مشترک بین سپاه و ارتش تشکیل شد تا فرمان امام(ره) را محقق کنند.

زارعی ادامه داد: چیزی بالغ بر 130 هزار نیرو برای آزادسازی خرمشهر آماده شدند و این حجم از نیرو باعث هشیاری دشمن در خصوص این عملیات شده بود با این وجود چاره ای جز انجام این عملیات و آزادسازی خرمشهر وجود نداشت از این رو انجام این عملیات نیاز به یک پختگی فرماندهی جنگ و نقشه کامل داشت.

آزادسازی خرمشهر نشان‌دهنده بلوغ فرماندهی جنگ در جبهه‌هاست

مشاور فرمانده سپاه قدس یادآور شد: آزادسازی خرمشهر نشان‌دهنده بلوغ فرماندهی جنگ در جبهه‌ها بود زیرا دشمن ما در قبال خرمشهر در هوشیاری مطلق بسر می‌برد ولذا تدابیر حکیمانه‌ای نیاز بود تا این شهر استراتژیک در اشغال بعثی‌ها خارج شود.

وی افزود: به اذعان بسیاری از دولت‌های حامی صدام، عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر نقطه آغازی برای جنگ رسمی ایرانی‌ها بود. پس از بازپس گیری خرمشهر بود که تمام جبهه حق در برابر تمام جبهه باطل قرار گرفت و اختیارات جدیدی به صدام واگذار شد که از آن جمله می‌توان به جنگ نفتکشها و حملات شیمیایی سازمان‌یافته اشاره کرد؛ در واقع وقتی دنیا در جریان عملیات  بیت المقدس، در مقابل رزمندگان ما مستأصل و منفعل شد، دست به روش‌های ناجوانمردانه برد تا شکست‌های خود را جبران کند.

 مشاور فرمانده سپاه قدس ضمن تبیین دلایل شاخص بودن عملیات آزادسازی خرمشهر در تاریخ جنگ‌های نظامی قرن معاصر خاطرنشان کرد: همه مورخان و کارشناسان نظامی بر این باورند که آزادسازی هیچ شهری در دنیا به اندازه فتح خرمشهر جذاب نیست چون در اینجا جنگ نابرابری در جریان بود و یک ملت در هوشیاری کامل دشمن خود، مجبور به محقق کردن یک هدف صد در صد غیرممکن شد.

وی ادامه داد: فتح خرمشهر این باور را در جهان تثبت کرد که اسلام دوباره سر بر آورده و در حال تمرین برای فتح قله‌های بزرگ است. کتاب موج سوم نوشت ساموئل هانتینگتون و تألیفات متعدد از فرانسیس فوکویاما پس از فتح خرمشهر همه بر این واقعیت اذعان داشتند که بالندگی دوباره اسلام آغاز شده از همین تاریخ هم بود که امام خمینی (ره) فرمود «اسلام، سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد و ما پرچم دین خدا را بر فراز کاخ‌های سرخ و سیاه برافراشته خواهیم کرد» و این ادبیات فتح خرمشهری امام است.

شهدا خرمشهر دروازه‌های دنیای جدیدی به روی امت اسلامی گشودند

زارعی گفت: شهدایی که در این صحنه نقش آفرینی کردند و خون خود را برای آزادسازی شهر فدا نمودند، فقط یک شهر را فتح نکردند بلکه دروازه‌های دنیای جدیدی پر از توکل، توسل، ولایتمداری و اخلاص را در سایه این فتح عظیم به روی امت اسلامی گشودند.

مشاور فرمانده سپاه قدس در تبیین ماهیت جنگ اخیر گروه‌های مقاومت اسلامی در فلسطین با رژیم صهیونیستی ابراز داشت: جنگ اخیر، نخستین تقابل نظامی مستقیم فلسطینی‌ها با رژیم صهیونیستی بود. گرچه مردم مظلوم غزه تا پیش از این بارها تجربه جنگ چریکی و نامنظم با صهیونیست‌ها را داشتند اما جنگ اخیر در سرتاسر جغرافیای غصبی رژیم صهیونیستی گسترش پیدا کرد و به صورت یک جنگ رسمی با صهیونیست‌ها مطرح شد.

وی متذکر شد: علاوه بر این، بر خلاف صهیونیست‌ها که به یکباره به نیروی هوایی متجاوز خود دستور حمله دادند، فلسطینی‌ها در ابتدا ضرب‌الاجل 24 ساعته برای عقب نشینی دولت نتانیاهو از اخراج فلسطینیان محله شیخ جراح مطرح کرد که پس از زیاده خواهیهای مستمر صهیونیست‌ها، آتش جهنم با شلیک بیش از 4 هزار موشک بر سر ساکنان شهرک‌های اشغالی نازل شد.

جهاد اخیر فلسطین باعث مهاجرت یهودیان از سرزمین های اشغالی می‌شود

زارعی خاطرنشان کرد: به جرئت می‌توان گفت که فلسطینی‌ها به تازگی توانسته‌اند تا خود را با سبک جدیدی زندگی در این منطقه مورد هجمه قرار گرفته تطبیق دهند و ابتکار عمل را در این شرایط فرسایشی به دست بگیرند و مهاجرت معکوس بیش از دو میلیون یهودی از سرزمین‌های اشغالی به کشورهای دیگر تا پایان سال جاری میلادی، صدق این ادعا را ثابت می‌کند.

وی ادامه داد: جنگ اخیر نقطه عطفی در تاریخ مسئله فلسطین به شمار می‌رود چرا که علاوه بر پیروزی نظامی، دستاوردهای اجتماعی و فرهنگی بسیاری را هم در پی داشت. به طور مثال، چهار گروه فلسطینیان مشتمل بر اعراب تحت سیطره یهودیان در سرزمین‌های مربوط به قرارداد 1948، فلسطینی‌های کرانه باختری، شش میلیون فلسطینی اردوگاه‌های آوارگان و فلسطینی‌های تحت سرکوب در غزه، تا پیش از این جنگ، هیچکدام با یکدیگر ارتباطی نداشتند اما در خلال جنگ اخیر غزه، فلسطینیان کرانه باختری نقشی اساسی در پیروزی گروه‌های مقاومت اسلامی داشتند و فلسطینیان دیگر نیز هم‌اکنون متحد شده‌اند.

اگر جمهوری اسلامی با رژیم صهیونیستی وارد جنگ شود سرنوشت کار در عرض چند دقیقه مشخص می‌شود

مشاور فرمانده سپاه قدس تصریح کرد: صهیونیست‌ها دوست داشتند این‌طور القا کنند که جنگ اخیر، جنگ ایران و اسرائیل است درحالی که اگر جمهوری اسلامی با این رژیم منحوس وارد جنگ شود، سرنوشت کار نه به روز و ساعت بلکه در عرض چند دقیقه مشخص خواهد شد.

وی تأکید کرد: در همین رابطه، لیبرمن وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی هم به صراحت به نتانیاهو گفته بود که اگر ما در مصاف با فلسطینی‌های محاصره‌شده، این‌طور به مذلت دچار می‌شویم، سرنوشت جنگ با حزب الله چه خواهد بود لذا مشخص است که آن‌ها اساساً حتی به جمهوری اسلامی فکر هم نمی‌کنند و تمام تمرکز خود را به کار گرفته‌اند تا آبروریزی جنگ اخیر با فلسطینی‌های مستضعف غزه کمتر در رسانه‌ها بازنشر داده شود.

زارعی با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های ایجادشده در کشورهای همسایه، اصرار بر توافق با آمریکا و اروپا را غیرضروری دانست و گفت: حقیقت آن است که میدان، راه را برای دیپلماسی هموار می‌کند و مردان میدان دروازه‌هایی طلایی به روی مردان دیپلماسی می‌گشایند؛ همان‌طور که از ماحصل مجاهدت‌های شهید سلیمانی و مدافعان حرم، امروزه بازار بکر و ناب عراق در برابر تجار ایرانی قرار دارد و  می‌توان از بنادر سوریه نیز برای گسترش صادرات استفاده کرد.

وی ابراز داشت: برداشتن تحریم‌ها موضوعی نیست که در اختیار ما باشد اما بی اثر کردن آن در سایه تدابیر ما میسر است و اگر مبادلات تجاری و صادرات به کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین و آفریقا توسعه یابد، آمریکایی‌ها نیز ناچار به تسلیم و حذف تحریم‌ها خواهند شد.

انتهای پیام/