مهدی طلعتی، مدیر امور آب منطقه‌ای تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: طی سه سال گذشته ۳۲۶ حلقه چاه غیرمجاز در مناطق مختلف بخش رخ بویژه در روستای نسر و سربالا شناسایی و مسدود شده است.

وی تصریح کرد: با انسداد این تعداد چاه 1.553.805 میلیون مترمکعب آب به آبخوان‌ها و سفره‌های زیرزمینی منطقه برگشت داده شده است.

طلعتی به برخورد جدی با حفر چاههای غیرمجاز تاکید و اضافه کرد: در حال حاضر حدود 275حلقه چاه آب مجاز و دارای پروانه بهره‌برداری دربخش رخ وجود دارد.

وی خواستار استفاده صحیح از منابع آب زیرزمینی توسط بهره‌برداران به ویژه در مناطق کشاورزی بخش رخ شد و گفت: برداشت غیر اصولی از سفره‌های آب زیرزمینی موجب تغییرات فیزیکی در آبخوان‌های منطقه می‌شود که این تغییرات غیرقابل جبران است.

مدیر آب منطقه ای تربت حیدریه ابراز داشت: سالانه 109 میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی در منطقه رخ از منابع زیرزمینی برداشت می شود.

طلعتی افزود: در راستای مدیریت بهتر منابع آب تاکنون 238 کنتور هوشمند بر روی چاه های آب کشاورزی بخش رخ نصب شده که خاموشی چاهها و بهره برداری از کنتورها باعث کاهش افت سطح آب زیرزمینی در جلگه رخ سده است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: با توجه به خشکسالی و کاهش سفره های آب زیرزمینی باید کشت محصولات کم آب بر و تغییر الگوی کشت را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

طلعتی بیان کرد: اجرای طرح اصلاح شیوه آبیاری، کاهش سطح زیر کشت، مسدود کردن چاه های غیر مجاز، نصب کنتور هوشمند از موارداساسی است که در صورت رعایت آنها می توان از بحران آب با توجه به کاهش نزولات آسمانی در سال جاری عبور کرد.

وی خاطر نشان کرد: شهرستان تربت حیدریه در ناحیه نیمه خشک قرار گرفته و بخش رخ از دشت های بحرانی و ممنوعه دراستان است و با افت سطح آب زیرزمینی به میزان ۵۰ سانتیمتر. در طول سال در این منطقه مواجه هستیم.

انتهای پیام/