حجت الاسلام هادی حسین ابادی رییس اداره اوقاف درگز در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ شناسایی موقوفات را یکی از وظایف و مسئولیت های این اداره دانست و اظهار کرد: با همکاری هیئت امنای مسجد موسی ابن جعفر(ع) درگز، دو وقف نامه نگارش شده در سال ۱۳۲۷ مربوط به روستای کهنه قلعه چاپشلو تحویل اداره اوقاف درگز و ثبت سامانه جامع موقوفات کشور شد.

وی افزود: مرحوم حاج اسماعیل پوستینی در سال ۱۳۲۷اقدام به وقف دو دانگ مشاع از شش دانگ کلاته کهنه قلعه چاپشلو با نیت تامین هزینه های جاری مسجد معروف به ‌پوستینیها کرده بود که متاسفانه از زمان فوت واقف تا به امروز به خاطر تصرف اراضی توسط متصرفین امکان اجرای نیت مرحوم وجود نداشت. اداره اوقاف بعد از تحویل اسناد، اقدام به پیگیری حقوقی جهت رفع تصرف و اجرای نیت موقوفه کرد.

رئیس اداره اوقاف درگز تشریح کرد: این واقف همچنین یک سهم از د‌وازده سهم  کلاته قلعه چاپشلو را با نیت تامین هزینه های امامزادگان هاشم و اصغر (ع) وقف کرده بود که آن هم به علت عدم ثبت و تحویل مدارک وقف، از سال 1327 تاکنون در تصرف اشخاص بود و امکان اجرای نیت میسر نبود. امور حقوقی اداره اوقاف عملیات رسیدگی را شروع کرده و بعد از رفع تصرف، نیت واقف اجرا خواهد شد.

حجت الاسلام حسین آبادی گفت: از مردم مومن و متدین شهرستان درخواست می شود در صورتی که هر نوع اطلاعاتی از اراضی وقفی و یا مشهور به وقف در روستا و محل زندگی خود دارند، با مراجعه به اداره اوقاف و یا از طریق تماس با شماره ۰۹۱۵۱۵۰۰۸۷۲  ضمن دریافت هدیه نقدی، در اجر معنوی این کار خدا پسندانه شریک شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شهرستان درگز دارای ۳۹۴ موقوفه ثبت شده در سامانه جامع موقوفات کشور است که اکثر نیات آنها مربوط به ماه محرم و صفر است. نیت فرهنگی و قرانی از جمله نیت های مورد نیاز در شهرستان درگز است.

انتهای پیام/