به گزارش صبح توس؛ برگه های تقویم باز هم به آخرین روز ماه صفر رسید و امروز چشمان تمام دوستداران امامت و ولایت به مشهد الرضا دوخته شده است. امروز مشهد در ماتم شهادت هشتمین اختر تابتاک امامت و ولایت رنگ و بویی دیگر به خود گرفته است و علاوه بر صحن‌های حرم منور رضوی، کوچه و بازار نیز یکدست سیاهپوش شده و غم و اندوه در سراسر مشهدالرضا حکمفرما است.

 

همه ساله مشهد و خراسان رضوی در سالروز شهادت امام رضا(ع) میزبان صدها هزار زائری بود که از اقصی نقاط ایران و جهان خود را با وسایل نقلیه یا با پای پیاده به حرم امام مهربانی ها می رساندند تا بتوانند ارادت خود را به این حضرت نشان دهند، اما امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا در سراسر جهان شرایط تغییر کرده و بسیاری از عشاق امامت و ولایت نتوانسته اند خود را به مشهد الرضا برسانند و تنها دل های خود را روانه حرم مطهر رضوی کرده اند.

 

 

در دهه پایانی ماه صفر مراسم عزاداری در مشهد الرضا و حرم منور رضوی با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی از سوی زائران و مجاوران بارگاه حضرت رضا(ع) برگزار شد و این مراسم از شب گذشته به اوج خود رسیده است.

 

 

اگرچه محدودیت های ناشی از بیماری کرونا و وضع مقررات منع آمد و شد زائران و مسافران به مشهد موجب شده که امسال زائران بسیاری کمتری وارد این شهر شوند اما مراسم عزاداری شب شهادت امام هشتم (ع) با حضور خادمان بارگاه منور رضوی و با رعایت کامل دستورهای بهداشتی در صحن و سرای این امام همام برگزار شد.

 

 

‌آیین خطبه‌خوانی شب شهادت حضرت امام رضا(ع) بعد از نماز مغرب و عشا با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، و جمعی از خادمان در صحن انقلاب اسلامی بارگاه منور رضوی برگزار شد.

خدام آستان قدس رضوی نیز در حالی که شمع‌های روشن در دست داشتند، در صحن انقلاب اسلامی حلقه زدند و با مرثیه‌سرایی و عزاداری و قرائت خطبه ویژه این شب شامل شهادت به یگانگی ذات اقدس الهی، حمد و ستایش پروردگار یکتا و درود و رحمت بر رسول اکرم(ص) و هم‌چنین سلام و درود بر ائمه معصومین(ع)، شهدا و امام راحل(ره) و آرزوی سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری، فرارسیدن ایام عزا را به محضر حضرت امام رضا(ع) و صاحب‌العصر(عج) تسلیت گفتند.

گفتنی است، آیین سنتی خطبه خوانی بیش از 300 سال است که هر ساله در شب عاشورای حسینی و شب شهادت حضرت امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

محمد رضایی که امروز با پای پیاده و چشمان گریان خود را به حرم رضوی رسانده است در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: من اهل مشهد هستم و از بچگی پدر و مادرم ارادت و احترام به امام رضا(ع) و زائران ایشان را به من یاد داده اند و حدود ۳۲ سال است که توفیق خدمت‌گزاری به زائران امام رضا در روز شهادت ایشان را داشتم اما امسال به دلیل کرونا این توفیق از من گرفته و دلم خیلی شکسته است.

 

وی با بغضی در گلو ادامه می دهد: از آقایم امام رضا میخواهم تا عنایتی بفرمایند و شر این ویروس منحوس را از شر جهان اسلام دور کند تا بتوانیم مانند گذشته به پابوسی ایشان بیایم و هرچه با شکوه تر مراسم عزای شمس الشموس را برپا کنیم.

 

فاطمه سیدی، پیرزن خمیده ای که سالروز شهادت حضرت رضا(ع) خود را با پاهای لرزان به بارگاه منور رضوی رسانده است، گفت: امروز با دلی شکسته به پابوسی آقا آمده ام تا از ایشان شفای تمام مریض های اسلام مخصوصا فرزندم که به کرونا مبتلا شده را طلب کنم.

 

وی ادامه می دهد: انشالله هرچه زودتر سایه این ویروس از شر مسلمین و مسلمات برداشته شود تا من آرزو به دل از دنیا نروم و بتوانم به کربلا و سوریه بروم و بر ضریح متبرک امام حسین(ع) و ائمه مطهر بوسه بزنم.

 

ارادت مردم مشهد و سراسر کشور به امام رضا(ع) در صبح شهادت آن حضرت در خیابان های مناهی به حرم مطهر رضوی

 

حرکت عزارداران امام رئوف به سمت حرم مطهر رضوی در صبح شهادت آن حضرت ادامه دارد

 

جمعیت مشتاق زیارت امام رضا(ع) در روز شهادت به صورت مشتاقانه در حال عزیمت از خیابان های منتهی به حرم رضوی است

 

حال و هوای صحن های حرم مطهرر رضوی در صبح شهادت امام رضا(ع)

 

مراسم دمامزنی در ظهر شهادت امام رضا(ع)

برای مشاهده ویدئو روی لینک زیر کلیک کنید؛

https://aparat.com/v/9xFPH

 

دلمو گره زدم به پنجر‌ت دارم میرم یا امام رضا(غ)

برای مشاهده ویدئو روی لینک زیر کلیک کنید؛

https://aparat.com/v/qSdlD

 

انتهای پیام/