ابوالحسن حقیقی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در رابطه با تصمیم‌گیری نحوه حضور دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید عنوان کرد: سناریو‌هایی که وزارت آموزش‌وپرورش به استان‌ها اعلام کرده است، به سه وضعیت سفید، زرد و قرمز تقسیم می‌شود که بر اساس هرکدام از این وضعیت‌ها، چارچوب و اختیاراتی به آموزش‌وپرورش کل استان خراسان رضوی اختصاص داده‌شده است.

وی افزود: در منطقه‌ای که اعلام وضعیت سفید شده است حضور دانش‌آموزان به‌صورت حضوری با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی الزامی است و همچنین در مناطقی که در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند باید از صفرتا صد آموزش‌ها به‌صورت مجازی برگزار شود.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش پرورش خراسان رضوی ضمن اشاره به‌احتمال ثابت شدن وضعیت زرد در شروع سال تحصیلی جدید خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده آموزش‌وپرورش در مناطقی که وضعیت زرد پابرجاست، دانش‌آموزان برای تحصیل از آموزش حضوری در کنار آموزش مجازی بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: در چنین شرایطی تعداد دانش‌آموزان نصف شده و به‌صورت حضور و عدم حضور در روز‌های زوج و فرد هفته آموزش می‌بینند و این روال در تمام طول دوره تحصیلی به‌صورت چرخشی ادامه خواهد داشت.

حقیقی، سه‌ماهه پایان سال تحصیلی گذشته را بهترین فرصت برای تقویت نظام آموزش مجازی وزارت آموزش‌وپرورش دانست و گفت: در دوران شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس فرصتی محیا شد تا نظام آموزشی ما  راه چندساله پیشرفت در آموزش مجازی را در مدت کوتاهی طی کند.

وی افزود: با فرارسیدن سال تحصیلی جدید، خانواده‌ها آمادگی لازم برای فراهم کردن شرایط آموزش مجازی فرزندانشان را داشته باشند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش پرورش خراسان رضوی بابیان اینکه مدارس غیرانتفاعی باید سریعاً برای تأمین زیرساخت‌های لازم جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند اظهار کرد: با مدارسی که خارج از سرانه تعیین‌شده توسط سازمان نوسازی ثبت دانش‌آموز داشته باشند با جدیت تمام برخورد خواهد شد.

وی افزود: در شرایط کرونا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که موردبحث قرارگرفته است تعداد دانش‌آموزی است که در هر کلاس قرار خواهند گرفت.

حقیقی ضمن اشاره به این‌که مدیران مدارس باید سلامت دانش‌آموزان را مبنای کار خود قرار دهند خاطرنشان کرد: مدیران مدارس با بررسی وضعیت منطقه خود، شرایط دانش‌آموزان و همچنین بررسی سطح توانایی رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان اختیار این رادارند که نحوه آموزش دانش‌آموزانشان را از حالت حضوری به حالت زوج و فرد و حتی مجازی تغییر دهند.

وی افزود: مدیران مدارس با بررسی فضای کلاس‌های مدرسه و تراکم دانش‌آموزان می‌توانند برای رساندن تعداد دانش‌آموزان به حد مطلوب جهت رعایت فاصله اجتماعی، دانش‌آموزان را در مدارس همان منطقه تقسیم کنند و برای تعداد دانش‌آموز ثبت‌نامی خود حد تعیین کنند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش پرورش خراسان رضوی در رابطه با ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی آینده و ازدحام خانواده‌ها در مدارس تصریح کرد: در ایام ثبت‌نام مدارس تمام خانواده‌ها، به‌جز والدینی که دانش‌آموز پایه اول، هفتم و دهم دارند و باید مدارکی را به مدارس تحویل دهند، می‌توانند به‌صورت غیرحضوری نسبت به ثبت‌نام دانش‌آموز خود در مدارس اقدام کنند.

وی افزود: در صورت تمایل خانواده‌ها دانش‌آموزان میان‌دوره‌ای به‌صورت خودکار ثبت‌نامشان تمدید خواهد شد.

حقیقی از تهیه نقشه یادگیری مدرسه‌ای خبر داد و گفت: نقشه یادگیری مدرسه‌ای به این معناست که اگر در شرایط قرمز که تمام دانش‌آموزان موظف به حضور در سامانه شاد هستند، مدیری با بررسی‌های لازم متوجه شود که حتی 20 درصد از دانش‌آموزانش نمی‌توانند از سامانه شاد بهره‌مند شوند، مدیر موظف است که با استفاده از طرح زوج فرد حضوری حتی برای 3 دانش‌آموز و یا تهیه جزوه‌های مختلف نسبت به یادگیری دانش‌آموز در شرایطی کاملاً بهداشتی اقدام کند.

وی افزود: آموزش‌وپرورش سعی دارد تا با کاهش تمرکز، اختیاراتی در چارچوب‌های تعیین‌شده به مدیران مدارس داده خواهد شد که با نگاهی جامع به تمام شرایط موجود در مدرسه‌اش بهترین ظرفیت را جهت یادگیری دانش‌آموزانش چه در مدرسه، فضای مجازی و حتی در خانه فراهم سازد.

انتهای پیام/