رضا تنهایی مقدم، کارشناس بورس در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس در رابطه با شروع فعالیت پدیده از روز شنبه 20 اردیبهشت ماه در بورس اظهار کرد: ورود پدیده به بورس دارای دو منظر قانونی و اقتصادی است؛ از منظر قانونی شرکت پدیده نمی‌توانست و نباید در محیطی به غیر از بورس اقدام به واگذاری عمومی سهام کند و از منظر اقتصادی نیز باید گفت بخش عمده ای از تخلفاتی که این شرکت مرتکب شده ناشی از عدم شفافیت آن بوده است.

وی افزود: شروع فعالیت شرکت پدیده در بورس تا حد بسیار زیادی می‌تواند به شفاف‌سازی عملکردهای شرکت کمک کند و حسنش این است که تکلیف سهام‌داران شرکت پدیده مشخص شده و طی نحوه صحیح مدیریت پدیده سرنوشت این افراد ختم به خیر می‌شود.

این کارشناس بورس در مورد چگونگی رفتار و ارزش اولیه سهام شرکت پدیده تصریح کرد: فعلا بازار بورس روزهای پرنوسانی را سپری می‌کند لذا نمی‌توان انتظار داشت هر نوع سهمی از جمله سهم پدیده برپایه یک منطق اقتصادی قیمت گذاری شود.

وی در ادامه ضمن خوشنودی از رونق گرفتن بازار سرمایه افزود: هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه به نسبت بازارهای موازی مثل زمین، ارز، طلا و ... می‌تواند فرصت هایی ایجاد کند که دولت باید با هوشمندی از این فرصت استفاده کند؛ به عنوان مثال تامین مالی در بسیاری از پروژه هایی که معطل سرمایه هستند مانند پروژه های ریلی، ساخت پتروپالایشگاه و ... می تواند در بستر این بازار صورت گیرد.

تنهایی مقدم در مورد ایجاد حباب در بورس خاطرنشان کرد: به نظر بنده در کلیت بازار سرمایه حباب وجود ندارد و عرضه سهام شرکت‌های دولتی می‌تواند به بازار سرمایه عمق ببخشد و از شکل‌گیری حباب احتمالی در بازار ممانعت کند.

 وی افزود: ورود سهام عدالت به بورس یعنی ورود 50 میلیون نفر عضو جدید به بازار سرمایه که این افراد دو ویژگی دارند، یک اینکه عمدتا از اقشار محروم جامعه هستند و دیگری اینکه آشنایی چندانی با بازار بورس ندارند؛ لذا اگر برای این مساله تدبیری در دستور کار قرار نگیرد، سهام عدالت به ضد خودش تبدیل شده، نتیجه اش انتقال دارایی این قشر به افراد حرفه ای و غالبا ثروتمند جامعه شده که نوعی بی عدالتی است.

این کارشناس بورس در مورد فعالیت‌های صداو‌سیما در تشویق مردم برای شرکت در بورس خاطرنشان کرد: دولت باید با وضع قوانین و مقررات لازم، هیجانات بازار را کنترل کند و همچنین صداو‌سیما و سایر رسانه ها، باید علاوه بر تشویق صرف مردم به ورود به بازار سرمایه، مانند یک دانشگاه عمومی آموزش های لازم را نیز ارائه کنند.

انتهای پیام/