به گزارش صبح توس؛ حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی  روز گذشته در نشست هم‌اندیشی استاندار خراسان رضوی با مدیران رسانه‌های استان که در سالن جلسات شهید باهنر استانداری برگزار شد، اظهار کرد: جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان به صورت شبانه‌روزی مسائل مرتبط با کرونا را پیگیری می‌کند.
وی افزود: هشت کمیته در ذیل این ستاد تشکیل شده است که مباحث پشتیبانی، پیشگیری، بهداشت، درمان و سیاستگذاری برای ادامه کار را رصد می‌کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، مرجع اطلاع‎رسانی و پاسخگویی دانشگاه علوم پزشکی است، در این راستا آمار روزانه هر روز از سوی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اعلام می‌شود و هیچ دغدغه‌ای در این زمینه وجود ندارد.
وی با اشاره به راه‌اندازی مراکز مراقبت از بیماران در خارج از بیمارستان، خاطرنشان کرد: مجموعا 25 هزار تخت نقاهتگاهی (تکمیل درمان) در قالب طرح مراقبت از بیماران در خارج از بیمارستان راه‌اندازی شده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به ارائه آماری در حوزه داوطلبین مقابله با کرونا پرداخت و بیان کرد: در حال حاضر 30 پزشک، 200 پرستار و یک هزار نیروی خدماتی اعلام آمادگی کرده‌اند که در صورت نیاز در اختیار مجموعه علوم پزشکی قرار خواهند گرفت.
وی خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم نهاد یا همان سمن‌ها در حوزه‌های اجتماعی ساماندهی شدند و اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان همچنان مسائل را پیگیری و از توان تخصصی پزشکان و اهل فن در حوزه بهداشت و درمان استفاده ویژه‌ای می‌کند؛ تاکنون حداقل 8 جلسه تخصصی با پزشکان صاحب نظر برگزار شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی هم در ادامه این نشست با اشاره به مباحث حول محور کرونا اظهار کرد: در حوزه تامین، توزیع و نظارت، تصمیمات بسیار شجاعانه‌ای در ستاد تدبیر استان گرفته شد که براساس آن تاکنون عمل کرده‌ایم.
علی رسولیان افزود: در خراسان رضوی اولویت خود را بر تامین ماسک و مواد ضدعفونی کننده گذاشته‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: استان حدود 12 هزار لیتر تولید الکل داشت و هم‌اکنون بالغ بر 25 هزار لیتر میزان ظرفیت تولید الکل استان است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: زمان شروع کار حدود 25 هزار ماسک پزشکی در استان تولید می‌شد، اما هم‌اکنون ظرفیت تولید روزانه 200 هزار ماسک پزشکی توسط واحدهای تولیدی فراهم شده است، از طرفی امکان تولید روزانه 400 تا 500 هزار ماسک غیرپزشکی در استان وجود دارد.
رسولیان با بیان اینکه در حوزه تولید ماسک و تامین نیازهای دانشگاه‌ علوم پزشکی هیچ محدودیتی وجود ندارد، افزود: هم‌اکنون در استان حدود 20 هزار ماسک n95 روزانه تولید می‌شود که بخش عمده‌ای از آن را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌دهیم.
وی بیان کرد: بخش خصوصی استان و مجموع معین‌های اقتصاد مقاومتی در زمینه مقابله با کرونا پای کار بودند و تاکنون رقمی نزدیک به 20 میلیارد تومان به حوزه بهداشت، درمان و پزشکی استان از طرف بخش خصوصی کمک شده‌ است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: 4 میلیون و 400 هزار دستکش در استان مابین دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز درمانی و مراکز عمومی توزیع شده‌ است.
رسولیان تاکید کرد: تاکنون 41 ونتیلاتور با کمک بخش خصوصی و 32 وای پد هم خریداری شده که در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در حوزه مقابله با کرونا با پیگیری جدی استاندار خراسان رضوی، 100 میلیارد تومان اعتبار از طرف دولت در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی استان قرار گرفت، همچنین 9 میلیارد تومان از سوی استان بلافاصله تزریق شد و پنج میلیارد تومان هم از سوی شهرداری مشهد کمک شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به ارائه بسته‌های معیشتی افزود: طی چند روز گذشته و در قالب کمیته معیشتی استان نزدیک 80 هزار بسته معیشتی توزیع شده است، در این راستا تا توزیع 300 هزار بسته توافق شده است و طبق آخرین آمار هم 300 هزار نفر از افراد نیازمند تقریبا شناسایی شده‌اند.

انتهای پیام/