به گزارش صبح توس؛ در حالی فعالیت دانشگاه فرهنگیان دختران در تربت حیدریه از ابتدای مهر امسال برای نخستین بار آغاز شد که در جلسه شورای آموزش و پرورش این شهر واگذاری مکانی بنام هنرستان ابتکار در شهرک ولی عصر (عجل الله) برای حضور دانشجویان به صورت موقت و تحصیل آنها در نظر گرفته می‌شود.

حالا که سال تحصیلی به نیمه خود رسیده، ۲۵۰ دانش آموز دختر دبیرستان ثامن الائمه علیه السلام شهرک ولی عصر(عجل الله) تربت حیدریه گله مند از جا به جایی محل تحصیل خود هستند.

ماجرا از این قرار است که پس از استقرار دانشجویان دختر دانشگاه فرهنگیان در نخستین سال فعالیت خود در محل آموزشگاه ابتکار شهرک، دانش آموزان این مدرسه به ناچار به مدرسه عترت منتقل و در ادامه جا به جایی‌ها مجددا به مجتمع آموزشی ثامن الائمه علیه السلام نقل مکان کرده اند، حالا تمامی ۲۵۰ دانش آموز دختر مدرسه ثامن باید به مدرسه دیگری (آموزشگاه ابتکار) منتقل شوند و والدین از این جابجایی و  بلاتکلیفی فرزندان خود گلایه مند هستند.

یکی از والدین در تماس با خبرنگار ما اعلام می کند که به دلیل عدم پاسخگویی مناسب آموزش و پرورش تربت حیدریه، تجمع اعتراضی اولیای دانش آموزان در ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه هفته گذشته در محل فرمانداری انجام شده است.

تحت هیچ شرایطی به جابجایی رضایت نمی دهیم

خبرنگار ما با حضور در محل تجمع به گفتگو با برخی از والدین می پردازد.

یکی از والدین معترض به نمایندگی از سایرین اظهار می دارد: ما به هیچ وجه به انتقال محل تحصیل فرزندانمان یعنی دبیرستان دوره اول دخترانه ثامن الائمه علیه السلام به مدرسه پسرانه شهید شریفی در چند کیلومتر آن طرف تر راضی نبوده و اجازه تحصیل دختران مان را در آن محل نخواهیم داد.

وی می افزاید: نزدیکی مدرسه فعلی شهید شریفی که قرار است دانش آموزان ما به آنجا منتقل شوند به دبیرستان پسرانه، یکی از دلایل مخالفت والدین دانش آموزان دختر به این جا به جایی است.

دیگر والدین حاضر در این اجتماع اعتراضی بیان داشت: متاسفانه انتقال مدرسه ثامن از فاز اول شهرک ولی عصر (عج) یعنی از خیابان سعدی به ۵ کیلومتر آن طرف تر در فاز دوم برای ما قابل قبول نبوده و مشکل دیگر اینجاست که دیوار محوطه آن مدرسه بسیار کوتاه بوده و آن منطقه از امنیت لازم برخوردار نیست و این احتمال انتقال ما را نگران کرده و بر همین اساس بیش از ۹۰ درصد والدین راضی به این انتقال اصلا نبوده و نیستند.

شبانه تصمیم گرفتند و شبانه هم وسایل را جابجا کردند

یکی دیگر از والدین در این تجمع اعتراضی می افزاید: این درست نیست بدون مشورت با اولیای دانش آموزان شبانه تصمیم می گیرند و وسایل را از مدرسه به مدرسه دیگری منتقل می کنند، حداقل باید با انجمن اولیا به یک توافق و یا وحدت نظر می رسیدند اما هیچ توجهی به خواسته دانش آموزان و اولیا نکردند.

وی اضافه کرد: مدرسه ثامن که اکنون بعنوان یک مجتمع آموزشی شیک و با تجهیزات آزمایشگاهی و سایر امکانات در شهرک ولی عصر(عج) مطرح شده، حاصل تلاش انجمن اولیا و والدین است که همه امکانات و تجهیزات را در این آموزشگاه برای فرزندان خود فراهم کردند و آموزش و پرورش ریالی در آنجا هزینه نکرده است.

این عضو انجمن اولیا خطاب به مسئولان آموزش و پرورش خاطر نشان می کند: شما که قصد جابجایی دانش اموزان را داشتید در تیرماه یا حداکثر مرداد به والدین اعلام می کردید نه اینکه در اواسط سال تحصیلی و در آستانه امتحانات، اقدام به جابجایی شما باعث استرس دانش آموزان و والدین شده است.

در نقطه صفر مرزی از امنیت کشورم دفاع می‌کنم اما از امنیت دخترم در مدرسه نگرانم

دیگر معترض به این جابجایی که خود یک فرد نظامی است در این خصوص خطاب به فرماندار گفت: من یک فرد نظامی و در تیپ 177 شهید نصر اصفهانی ارتش در مرزهای شرقی از امنیت کشورم دفاع می کنم اما اکنون از امنیت دخترم در مدرسه نگرانم چرا که مدرسه ای که برای آنها در نظر گرفتید در بیابان واقع شده و دیواره های آن هم کوتاه است.

وی افزود: شما بالاترین مقام اجرایی دولت در شهرستان هستید و باید به نظر مردم احترام بگذارید، چون در حال حاضر دانش آموزان به جای دغدغه تحصیل استرس دیوارهای کوتاه مدرسه و نزدیکی به یک مدرسه پسرانه را دارند و ادامه این روند تحصیل فرزندانمان را با مشکل مواجه خواهد کرد.

تصمیم ما از روی قاعده اضطرار بوده و فعلا تا ۲۲ دی جا به جایی صورت نمی گیرد

چند دقیقه بعد با حضور فرماندار تربت حیدریه جلسه گفتگویی ما بین مسئولان و والدین شکل می گیرد.

علی رستمی، فرماندار تربت حیدریه پس از شنیدن اعتراضات در این جلسه می افزاید: تا ۲۲ دی ماه یعنی تا پایان امتحانات نوبت اول مدرسه ثامن الائمه علیه السلام در جای خودش باقی خواهد ماند و تمام تلاش خود را برای عدم جا به جایی این مدرسه خواهیم کرد و تا آن موقع فرصت خوبی برای گرفتن تصمیم بهتری خواهیم داشت.

وی افزود: ما در موقعیت تصمیم بهتری در شرایط کنونی نیستیم و از روی اضطرار تصمیم به جا به جایی گرفته و این اقدام را صورت داده ایم، لذا حرف ما این است که برای نگه داشتن و پایداری ظرفیت دانشگاه فرهنگیان دختران در شهرستان اگر ممکن است شما از خودگذشتگی کرده و به این جابجایی رضایت دهید و اگر چنین نیست ما فکر دیگری خواهیم کرد.

همکاری والدین در تسریع جا به جایی به نفع دانش آموزان خواهد بود

محمدرضا قرایی تربتی، مدیر آموزش و پرورش تربت حیدریه نیز در پاسخ به این اعتراضات خاطر نشان می کند: بعد از تعلق گرفتن امتیاز راه اندازی دانشگاه فرهنگیان خواهران به این شهرستان، آموزش و پرورش جهت تسهیل روند راه اندازی این دانشگاه و از دست نرفتن این امتیاز ویژه، یکی از واحدهای آموزشی خود را که قبلا هم دانشسرا بوده(هنرستان ابتکار) در اختیار این دانشگاه گذاشت.

وی بیان کرد: این اقدام با این پشتوانه انجام گرفت که یک فضای آموزشی دیگر در مسکن مهر (آموزشگاه خلیج فارس) تا اوایل مهر راه اندازی می شود، اما بر خلاف وعده داده شده از سوی پیمانکار و به علت پاره ای از مشکلات آموزشگاه مسکن مهر به موقع آماده نشده و این جا به جایی برای مدتی تا کنون متوقف شد تا شرایطش فراهم شود.

وی گفت: حال بعد از آماده شدن این مدرسه و با توجه به لزوم استقرار هنرستان ابتکار در فضای آموزشی مناسب ضروری است جابه جایی های پیش بینی شده که با بررسی کارشناسی و با نظر مدیران مدارس شهرک و انجمن اولیا این مدارس تصمیم گیری شده به این صورت انجام شود که استقرار دبیرستان دور اول ثامن الائمه علیه السلام در محل دبستان شاهد شهید شریفی، دبستان شاهد شهید شریفی در محل دبستان خلیج فارس مسکن مهر و هنرستان ابتکار در محل دبیرستان ثامن صورت پذیرد، ضمن آنکه آموزشگاه تازه تاسیس مسکن مهر مطابق با استانداردهای یک مدرسه ابتدایی ساخته شده است.

رییس آموزش و پرورش تربت حیدریه بیان داشت: تمام امکانات آموزشی و رفاهی مورد نیاز این مدارس تامین شده و جای هیچ گونه نگرانی نیست و از طرفی اگر دانش آموزی با این جا به جایی مسیرش دور شود، آموزش و پرورش شهرستان سرویس رفت و آمدش را فراهم خواهد کرد.

وی گفت: محل مدرسه جدید در محدوده امن مسکونی قرار دارد و نزدیکترین مدرسه پسرانه چند صد متر از این مکان فاصله دارد و ضمنا زنگ ورود و خروج دانش آموزان دختر حدود بیست دقیقه از مدرسه پسرانه زودتر به صدا در می آید، لذا آموزش و پرورش تربت حیدریه اطمینان خاطر می دهد که تمامی شرایط فیزیکی، تجهیزات و امنیت این مدرسه را تامین خواهد کرد و جای هیچ گونه نگرانی نیست و قطعا همکاری والدین در تسریع جا به جایی به نفع دانش آموزان خواهد بود.

انتهای پیام/