به گزارش صبح توس؛ محمدرضا کلائی، شهردار مشهد ظهر امروز در نشست خبری با اصجاب رسانه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد ضمن اشاره به تسویه حساب بخش زیادی از بدهی های بانکی اظهار داشت: باتوجه به برنامه 1400-1397 پنجاه محور اصلی مدیریت شهری مشخص شده است که می توان به مواردی از جمله ساماندهی تقاطع های غیر همسطح و زیرگذرها، زیرساخت ترافیکی، بازسازی بافت پیرامونی حرم مطهر، تأمین منابع آب فضای سبز و اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی اشاره کرد.

وی افزود: اولین پروژه در اسفندماه ساخت تقاطع غیر هم سطح آیت الله هاشمی بود و 50 محور اصلی مدیریت شهری تا 1400 را در دستور کار قرار دادیم که در 6ماه دوم به عملیاتی کردن آنها پرداختیم.

شهردار مشهد با اعلام اینکه: ظرف یک ماه آینده احداث تقاطع غیرهم‌سطح مصلی آغاز می‌شود. با احداث این تقاطع از حرم مطهر دسترسی دوم به بهشت رضا مهیا می‌شود گفت: در پایان سال 96 هر کیلومتر مترو در مشهد 240 میلیارد تومان هزینه در برداشت، این درحالی است که در پایان سال گذشته ، 740 میلیارد تومان، بیش از سه برابر هزینه شده که باید مجموعه های درون استانی کمک کنند.

کلائی ادامه داد: در بافت پیرامون حرم‌مطهر 25 سال است که پروژه آغاز شده است و 292 پروژه در آنجا داریم که مشکل‌دار است و تصمیمات در این زمینه گرفته شده که نه می‌توان پذیرفت نه می‌توان رد کرد لذا امیدواریم بافت را به هویت اصلی خودش برگردانیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در محور عامل از شهرسازی تدوینی استفاده خواهد شد گفت:محور آبکوه و قلعه وکیل آباد، کارگزاران فقط تملک کردند.پلاک176 چهل بازه و برخی از اراضی بزرگ مقیاس، باید تعیین تکلیف شود.

کلائی پروژه اجرایی‌کردن منشور حقوق شهرنشینی و شهری برای همگان، یکی دیگر از محورهای اولویت‌دار معرفی کرد و اینکه نگران اجرایی شدن آن هستیم و گفت: نباید این موضوع در حد یک سند مکتوب بماند و برنامه جامع شفافیت و مبارزه با فساد در دستور کار است، در این زمینه زیرساخت‌های الکترونیک فراهم شده است و پایان آذر ماه گزارش کار از همکاران می‌گیریم.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین پارک سرپوشیده خاورمیانه در اراضی آبشار دو، در پارک سی هکتاری میدان تیر ایجاد خواهد شد تصریح کرد: امیدواریم امسال بتوانیم در همه نقاط شهر، موضوع آبگرفتگی را برطرف کنیم.در این راستا 52 نقطه در سطح شهر مشمول عملیات عمرانی می‌شود

شهردار مشهدمقدس با بیان اینکه 10 هزار تاکسی از مجموع 13 هزار تاکسی موجود در شهر مشهد برقی خواهند شد اظهار داشت: در شهرداری مدیران خانم توامندی داریم. نگاه من به حضور بانوان در شهرداری نگاه به توانمندی آنهاست و صرفا به دنبال افزایش رقم حضور خانم‌ها در شهرداری نیستیم

کلائی ضمن اشاره به برخی موضوعات اعم از توسعه تشرف پیاه به حرم مطهر رضوی، شهر بدون گرسنه  و متکدی، دیپلماسی شهری، حمایت از گردشگری سلامت گفت: استیضاح یک جوک است، ما یک تیم جوان هستیم که از روز اول منافع مردم را در نظر گرفتیم. اگر روزی نتوانیم کار کنم خداحافظی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شهر مشهد به لحاظ اجتماعی اوضاع قابل قبولی دارد. البته این جمله به معنای این نیست که حال مردم خوب است اظهار داشت: ضابطه‌مندی پروژه اجتماعی از ورزش همگانی را در دستور کار داریم.در شورای ورزش قهرمانی که متشکل از شورا و شهرداری و مدیرکل ورزش و جوانان است، موضوع حمایت از تیم‌های ورزشی مورد بررسی قرار گرفته است.

شهردار مشهدمقدس تصریح کرد: حمایت ما از فوتبال و کشتی به تنهایی نبوده ما از والیبال و بسکتبال و  هندبال هم حمایت کرده‌ایم.امسال 4 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار برای حوزه ورزش همگانی اختصاص داده شده است که 40 درصد این بودجه مربوط به فوتبال،20 درصد کشتی و 40 درصد سایر ورزش‌هاست.این مبلغ در لایحه اصلاح بودجه به 10 میلیارد تومان افزایش  یافته و به شورا پیشنهاد داده شده است و قطعا حمایت از کشتی پهلوانی افزایش خواهد داشت و ورزش هایی که مردم طرفدارش هستند و شور اجتماعی ایجاد می کند حمایت می شوند.

 

وی در مورد گرایش سیاسی خود نیز گفت: بنده اصلاح‌طلب هستم و اعتقادات خاص خودم را دارم و نگاه سیاسی دارم، اما روزی که شهردار مشهد شدم، اعتقاد داشتم شهردار همه مردم مشهد هستم.آن چیزی که نسل جوان ما باید جدی بگیرند، ارتباط درست بین این موضوع برقرارکردن است. بنده باید نظرات همه را بشنوم.

کلائی بیان کرد: همدلی در شهر مشهد زیاد است، در اتفاقات اخیر بالاتر از 300 میلیارد تومان فقط به شهرداری‌های کلان شهرها آسیب وارد شد و این درحالی است که در مشهد کمترین آسیب و حتی عدم آسیب را داشتیم.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه ما سعی کرده‌ایم کار کنیم، به همین دلیل زمانی برای پرداختن به هجمه‌ها نداریم اظهار داشت: پیرامون بازداشت معاون پارلمانی که شایعاتی در این باره منتشر شده بود، ما اصلا معاون پارلمانی نداریم و بازداشتی در کار نبوده است

وی در مورد موسسه شهرآرا نیز اظهار داشت: ما یک موسسه‌ای داریم به نام شهرآرا، در حوزه تولید و نشر خبر و در حوزه خبرنگاری، شهرآرا برای ما یک سرمایه خیلی ارزشمند است. در این دو سال شهرآرا پیشرفت چشم‌گیری داشت و ما حامی شهرآرا هستیم.از ابتدا با فعالیت بازرگانی شهرآرا مخالف بودم اما چون مصوبه بود به آن پایبند بودیم

کلائی عنوان کرد: علی‌رغم اینکه از نظر عملکردی از دوستان شهرآرا بسیار ممنونم اما موضوع پیش‌آمده حق دستگاه قضایی بوده و باید روال خودش را طی کند.

وی با اشاره به موضوع مکان یابی شهر فردوگاهی در مشهد افزود: مشکلاتی اعم از آلودگی صوتی، عدم امکاننات زیرساخت فیزیکی، فقدان زمینه های توسعه کسب ه کار و سایر موارد وجود دارد و گزینه هایی مانند غرب مشهد، گلبهار، محور فریمان  توسعه فرودگاه فعلی مورد نظر قرار دارد.

شهردار مشهد با بیان اینکه مسجد مروی ها تحت هیچ شرایطی تخریب نخواهد شد گفت: در مورد شهر هوشمند و فاوا از تمام کشور و تهران جلوتر هستیم اما از ظرفیت های استفاده نشده است لذا باید هنجارها و هوشمندی را کشف کنیم تا برای توسعه آنها ابزار ایجاد کنیم و بفهمیم مردم چه می خواهند.

وی افزود: آبادگران تصمیم اشتباه بوده و حقوق محیط زیست تضییع شده و مدیریت شهری در این مورد ضعیف عمل کرده است.

کلایی ضمن تأکید بر این مطلب که اراضی بزرگ در مقیاس شهری باید در اختیار مردم قرار گیرد مانند دانشگاه فردوسی تصریح کرد: دانشگاه فردوسی می تواند در مواردی مانند استارت آپ های علمی و با انتخاب خود دانشگاه فضای خودش را با مردم به اشتراک بگذارد.

وی بیان کرد: همدلی در شهر مشهد زیاد است، در اتفاقات اخیر بالاتر از 300 میلیارد تومان فقط به شهرداری‌های کلان شهرها آسیب وارد شد و این درحالی است که در مشهد کمترین آسیب و حتی عدم آسیب را داشتیم.

کلایی ادامه داد: خودبزرگ‌بینی عده‌ای نگران‌کننده است. منیت و فکر اینکه خودمان حق هستیم و بقیه باطل‌اند درست نیست. اگر موفقیتی به حساب مجموعه‌ای نوشته می‌شود نباید نفس عده‌ای را تنگ کند من از این جهت برای مشهد نگرانم.اگر این منیت‌ها و خودبزرگ‌بینی‌ها نباشد، فضای شهر مشهد واقعا عالی است.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه ما سعی کرده‌ایم کار کنیم، به همین دلیل زمانی برای پرداختن به هجمه‌ها نداریم اظهار داشت: پیرامون بازداشت معاون پارلمانی که شایعاتی در این باره منتشر شده بود، ما اصلا معاون پارلمانی نداریم، دوما بازداشتی در کار نبوده است. 

کلائی بیان کرد: کسی که در منطقه ثامن کار عملیاتی می‌کند به صورت طبیعی دائما با مقامات قضایی و دادستانی رفت و آمد دارند.هیچ خط قرمزی در مواجه و برخورد با فساد وجود ندارد، البته به شرط اینکه کاملا موضوع روشن شده باشد.

وی در مورد موسسه شهرآرا نیز اظهار داشت: ما یک موسسه‌ای داریم به نام شهرآرا، در حوزه تولید و نشر خبر و در حوزه خبرنگاری، شهرآرا برای ما یک سرمایه خیلی ارزشمند است. در این دو سال شهرآرا پیشرفت چشم‌گیری داشت و ما حامی شهرآرا هستیم.از ابتدا با فعالیت بازرگانی شهرآرا مخالف بودم اما چون مصوبه بود به آن پایبند بودیم. 

کلائی عنوان کرد: علی‌رغم اینکه از نظر عملکردی از دوستان شهرآرا بسیار ممنونم اما موضوع پیش‌آمده حق دستگاه قضایی بوده و باید روال خودش را طی کند.

انتهای پیام/