تقی ابراهیمی سالاری، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: طرح ها و لوایحی که در شورای شهر مطرح می‌شود نیازمند دقت ها و فعالیت های کارشناسانه است.

وی با بیان اینکه تعداد 9 کمیسیون تخصصی وجود دارد و بر همین اساس 9 میز در مرکز پژوهش ها فعالیت دارد افزود: کار اصلی ما پژوهش و مشاوره دادن به اعضا و کمیسیون های شورای شهر مشهد در حوزه های مختلف شهری است.

استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: طرح ها و لوایح با نگاه نخبگانی که در سطح شهر، دانشگاه و مراکز اجرایی وجود دارد بررسی می‌شود تا طرح ها به بهترین نحو منافع مردم را تأمین کند.

وی افزود: مسئولیت «شهر هوشمند» بر عهده معاونت برنامه ریزی شهرداری است و بخشی از موضوع شهر هوشمند به عادات فرهنگی و نوع رفتار مردم بازمی گردد.

لازمه ایجاد شهر هوشمند، شفافیت و دوری از فساد است

ابراهیمی سالاری تصریح کرد: برخلاف نظر عامه مبنی بر لزوم وجود زیرساخت های الکترونیکی برای تحقق شهر هوشمند، باید ابتدا رفتار و دغدغه‌های مردم عکس‌العمل هوشمندی داشته باشد.

وی با اشاره به تغییر رفتار نهادهای دولتی و شهرداری در موفقیت شهر هوشمند تأثیرگذار است افزود: لازمه ایجاد شهر هوشمند، شفافیت و دوری از فساد است و در مرحله بعد کاهش هزینه‌ها است.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: این موضوع اهمیت دارد که مردم ما چه میزان به «فاش» اعتنا می کنند؛ صحن علنی مجلس پخش می شود آیا مردم و بخش های ذی نفع حساسیت نشان می دهند و عکس العمل دارند؟.

وی افزود: عادات فرهنگی و حساسیت نسبت به سرنوشت خود و مردم باید ایجاد شود و در تصمیم‌گیری های مردم تأثیر داشته باشد.

استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب می تواند از نرم افزارهای نوین استفاده کند و کتاب های بااهمیت را بهتر تبلیغ و معرفی کنند.

در نمایشگاه کتاب مشهد، بخش‌های تخصصی وجود نداشت

وی با بیان اینکه در روش های سنتی برگزاری نمایشگاه کتاب باید تجدیدنظر شود و این اقدام مقدمات نرم افزاری نیاز دارد افزود: امسال در نمایشگاه کتاب مشهد، بخش های تخصصی وجود نداشت و کمرنگ بود که فرهیختگان رشته های مختلف را به این عرصه ترغیب کند.

ابراهیمی سالاری اظهار کرد: باید ذائقه مردم برای کتابخوانی تحریک شود تا مخاطب از استفاده از کتاب لذت ببرد.

وی افزود: باتوجه به مسائل مهم زیست محیطی، پژوهشی را در شورای شهر در دستور کار داریم تا سواد زیست محیطی مردم سنحیده شود و نحوه چگونگی ارتقای آن در حال مطالعه است که ظرف یکسال اینده به نتیجه خواهد رسید.

انتهای پیام/