به گزارش صبح توس؛ محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز در جلسه شورای اداری کاشمر، اظهار کرد: امروز ابر و باد و مه و خورشید و فلک در حوزه ارتباطات باید به حرکت در بیایند و دست‌به‌دست یکدیگر دهند تا در کشور یک آینده‌ای را بسازند که این آینده یک محور اقتصادی دارد.

وی با بیان اینکه محور اقتصادی آینده روشن کشور که توسط جوانان ساخته می‌شود، اقتصاد دیجیتال است، گفت: اقتصاد دیجیتال در همه عرصه‌ها ورود می‌کند و مانند یک کمربند اجرایی همه حوزه‌ها عمل خواهد کرد.

جهرمی تصریح کرد: فناوری و اطلاعات اگر در عرصه کشاورزی ورود کند باعث افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی و صرفه‌جویی در منابع آبی کشور می‌شود و با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و خدمات نسل چهارم و پنجم ارتباطات می‌توان این کار را انجام داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: این زنجیره به هم می‌پیوندند و با نصب سنسور زیر یک درخت، سنجش میزان رطوبت پای درخت و سنجش میزان آفات منطقه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و یکسری اقدامات دیگر می‌توان به بهره‌وری کمک کرد و این مجموعه اقدامات که ناشی از افزایش اطلاعات و وارد کردن هوش‌های ناشی از تجربیات گذشته در فرایند مدیریت کشاورزی است می‌تواند یک تحول مهم را ایجاد کند.

با راه‌اندازی استارت آپ می‌توان سود کشاورز را ده برابر کرد

وی با بیان اینکه سازمان فضایی تفاهم‌نامه‌ای در تربت‌حیدریه امضاء کرده است که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و ظرفیت اینترنت اشیاء میزان برداشت زعفران از هر هکتار 3.5 کیلوگرم را به 6 کیلوگرم برسانند، خاطرنشان کرد: تحول دیجیتال باعث تغییر در شبکه توزیع می‌شود و با راه‌اندازی استارت آپی می‌توان سود کشاورز را ده برابر کرد و ظرفیت حوزه دیجیتال و جوانان کشور است.

جهرمی با اشاره به اینکه تحول دیجیتال در حال رخ دادن است و ما در چه جایگاهی از این تحول قرار داریم؟ گفت: زمانی که در انتخابات اتاق بازرگانی کشور از 35 عضو انتخابی، 5 نفر از استارتاپ های کشور هستند یعنی جامعه صنعتی و بازرگانی کشور به این پدیده رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز شرکت حمل‌ونقل اینترنتی ما 1600 نفر کارمند دارد و بیش از 800 هزار ماشین و راننده دارند برای آن کار می‌کنند؛ کدام بنگاه تولیدی می‌تواند این میزان شغل مستقیم و غیر مستقیم را ایجاد کند و این موارد نشانه بروز تحول دیجیتال است.

وی افزود: دیری نخواهد بود که شرکت اول ایران شرکت حوزه فناوری و اطلاعات خواهد بود و این یعنی تحول دیجیتال به لحاظ اقتصادی حائز اهمیت است.

پوشش مناطق شهری را در حوزه شبکه ملی اطلاعات از 50 درصد به 100 درصد رسانده‌ایم

جهرمی با بیان اینکه فرش کاشمر را می‌توان با تحول دیجیتال زنده و به بازار جهانی عرضه کرد، گفت: در یک سال گذشته پوشش مناطق شهری را در حوزه شبکه ملی اطلاعات از 50 درصد به 100 درصد رسانده‌ایم و مناطق روستایی را 32 درصد به 70 الی 80 درصد رسانده‌ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: در کاشمر از ابتدای سال جاری با پیگیری‌هایی که برای توسعه دسترسی‌ها انجام‌شده 4 میلیارد تومان هزینه شده است و برای ادامه کار و مصوباتی که صورت گرفت 7.5 میلیارد تومان دیگر اعتبار گذاشته می‌شود و دسترسی‌ها کامل شود.

باید فرایند و مکانیسم رشد نخبگان در کشور را تسهیل کنیم

وی با بیان اینکه بایستی فرایند و مکانیسم رشد نخبگان در کشور را تسهیل کنیم و از پیرمردهایی که به صندلی‌های خود چسبیده‌اند نمی‌توان این انتظار را داشت، ادامه داد: برای موضوعات نوآفرین و حل مشکلات کسب‌وکارهای نو پا، نیروهای خلاق و گروه‌های استارت آپی از دولت مصوبه گرفته‌ایم.

جهرمی بیان کرد: بیش از هزار شرکت فناور در سراسر کشور ثبت‌نام کرده‌اند و به‌محض ثبت‌نام، بیمه، مالیات و مشکلات مربوط به این حوزه که موانع جدی آن‌ها بوده حل می‌شود و در مراحل بعد مشکلات سرمایه‌گذاری آن‌ها حل می‌کنیم و در مراحل بعدی به بازار مصرف آن‌ها توجه خواهیم کرد و این‌ها همه در زنجیره موضوع نوآفرین دیده‌شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نوآفرین شرکت‌های پایه را از درآمد صفر ریال که یک ایده است رهنمون می‌کند که بتوانند درامد 500 میلیون در سال برای خود برسند و مراحل اول رشد خود را طی کنند، افزود: مرحله دوم که به درآمد 500 میلیون تومان رسیدند ما پارک اقتصاد دیجیتال را پیش‌بینی کرده‌ایم تا در کنار یکدیگر قرار بگیرند و درآمد 500 میلیونی خود را به 5 میلیارد برسانند و این هرکدام یک بازه زمانی 3 ساله برای آن‌ها دیده‌شده است.

وی عنوان کرد: اگر شرکتی در این بازه سه‌ساله نتوانست درآمد خود را از صفر به 500 میلیون برساند ما از حمایتش دست برمی‌داریم و ظرف سه سال می‌تواند در پارک مستقر شود درآمد خود را از 500 تومان به 5 میلیارد برساند و شرکتی که به این میزان رسید وارد مولد اقتصادی کشور می‌شود و به‌نظام مالیاتی و بیمه‌ای کشور کمک می‌کند.

جهرمی با اشاره به اینکه بیشتر توجه ما به توانمندسازی کسب‌وکارهایی است که می‌توانند با استفاده ICT خود را تقویت کنند و بتوانیم برای آن‌ها بازار تهیه کنیم، مجموع تمام این‌ها اقتصاد آینده کشور را می‌سازد و اقتصاد دیجیتال جایگزین اقتصاد نفتی خواهد شد.

وی گفت: امروز ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به حدی است که زمانی که وزیر امور خارجه ما را به بهانه‌ای که ندارند صدای آن از طریق فضای مجازی به گوش مردم و سیاستمداران سایر کشورها برسد تحریم می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تحول دیجیتال البته بُعد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارد خاطرنشان کرد: اگر در استفاده از فضای مجازی توانمند باشیم می‌توانیم برای کسانی که خیر و صلاح مردم ما را نمی‌خواهند حرف حق خود را بزنیم و در استفاده از این فضا نترسیم و باید به جنبه‌های مهم آن توجه کنیم.

جهرمی با بیان اینکه قطعاً تحول دیجیتال آثار فرهنگی خواهد داشت و موجب تغییراتی در سبک زندگی ما می‌شود، افزود: برخی از مشاغل ما امروز در ذهن ما نیستند و برخی مشاغل نظیر کنتور خوان و قبض پخش‌کن و... نخواهیم داشت و به خاطره سپرده خواهد شد البته به‌جای آن رویش‌های زیادی رخ خواهد داد.

وی اظهار کرد: در کشورهای توسعه‌یافته 800 هزار شغل به خاطر تحول دیجیتال از بین رفت ولی به‌جای آن 3.5 میلیون شغل جدید ایجاد شد و این یعنی سبک زندگی و شیوه کار تغییر می‌کند و برخی در این فضا قائل بر این هستند که رشد فناوری را کم کنیم که رشد فرهنگی به آن برسد و این یعنی در آینده دنیا اقتصاد فناوری را از دست می‌دهیم و معلوم نیست به فرهنگ آن را به دست بیاوریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه کسی که در حوزه فرهنگ کار می‌کند باید در حوزه فضای مجازی هم کار کند و حضور جریان ساز بنا به گفته مقام معظم رهبری باید کلید بخورد، گفت: راه‌حل فضای مجازی امروز به لحاظ مسائل اجتماعی و اقتصادی، حضور جریان ساز است.

فناوری قابل تحریم نیست و نقطه قوت ما است

جهرمی گفت: از ظرفیت تحول دیجیتال باید استفاده کرد و بهره برد و باید ایران هوشمند را بسازیم اگر قرار است آینده روشنی داشته باشیم و این فناوری چون مبتنی بر خلاقیت، فکر و مغز است قابل تحریم نیست و نقطه قوت ما است.

وی ادامه داد: آمار اقتصادی که ارائه می‌شود با وضع تحریم‌ها در بسیاری از حوزه‌ها رشد اقتصادی منفی داریم ولی حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی رشد اقتصادی مثبت داشته است.

انتهای پیام/