به گزارش صبح توس؛ سید مهدی علوی مقدم، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی مشهد، با اشاره به اهمیت هوشمند سازی در کلان شهرها، گفت: هوشمند سازی از ابعاد مختلف قابل بررسی است و در حوزه‌های مختلف به خصوص در حوزه حمل و نقل کارکرد و تاثیر عمیقی دارد.
وی افزود: اولین ویژگی شهر هوشمند این است که می‌توانید بسیاری از تبادلاتی که در شهر انجام می‌شود و شهروندان برای انجام آن از وسایل نقلیه عمومی و شخصی استفاده می‌کنند را به حداقل برسانیم.
علوی مقدم ادامه داد: در مشهد روزانه حدود هفت میلیون سفر انجام می‌شود. اگر بتوانیم بخشی نیازها را از طریق زیرساخت‌ها و سیستم‌های اینترنتی و مکانیزه برطرف کنیم، قطعا بخشی از این سفرها کم می‌شود. این مساله در اصلاح شبکه معابر شهری که گنجایش این میزان ناوگان حمل و نقلی را ندارد، نیز موثر است. همچنین کاهش آلودگی هوا، آلودگی صوتی و جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی را در بردارد. ایمنی شهروندان را نیز افزایش می‌دهد، زیرا سالانه صدها نفر در شهر مشهد در تصادفات جان خود را از دست میدهند و یا مجروح می‌شوند و خسارت مادی و معنوی زیادی به شهروندان وارد می‌شود.
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی مشهد در خصوص استفاده از سیستم‌های هوشمند در این ناوگان گفت: حوزه تاکسیرانی و حمل و نقل شبه همگانی و اختصاصی، به دلیل اینکه به حوزه کسب و کارها نزدیک است به شدت با سیستم‌های هوشمند آمیخته شده است و بخشی از استارتاپ‌های مهم در حوزه خدمات شبه همگانی شکل گرفته و ارائه خدمات می‌کنند.
همچنین با توجه به اینکه روزانه یک میلیون و هفتصد هزار سفر با وسایل حمل و نقل شبه همگانی و تاکسی انجام می‌شود، وجود ابزارهای مختلف الکترونیکی و هوشمند جهت تبادل پول بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم نمایشگاه شهر هوشمند دستاوردی داشته باشد، باید آخرین رویدادهایی که در سطح ملی و جهانی در حوزه استارتاپ‌ها و سیستم‌های هوشمند وجود دارد را به نمایش بگذاریم، افزود: سیستم‌های الکترونیک و سیستم های اینترنتی و هر آنچه که بر بستر آی تی شکل گرفته است به شدت در معرض تغییر، تحول و رشد دائمی قرار دارد. بنابراین باید آخرین دستاوردهای استارتاپ‌ها و شهر هوشمند را به نمایش بگذاریم تا نمایشگاه مفیدی را برگزار کرده باشیم.
گفتنی است؛ هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند مشهد، با شعار «شهر هوشمند، شهر امید و زندگی»، 12 تا 16 دی‌ماه در سالن فردوسی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار خواهدشد. علاقه‌مندان می‌توانند از این پس اخبار و اطلاعات را در رسانه‌های اجتماعی با شناسه smartcity.expo8@ و در پیام‌رسان‌ها با عنوان «شهرهوشمند» دنبال کنند. همچنین سایت نمایشگاه، به آدرس smartexpo.mashhad.ir نیز مجموعه اتفاقات مرتبط با این حوزه‌ها را پوشش خواهد داد.

انتهای پیام/