به گزارش صبح توس؛ محسن شریعتی، مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری مشهد، ضمن تاکید بر اهمیت هوشمندسازی در بخش‌های مختلف شهری، گفت: در حال حاضر دسترسی به فناروی‌های هوشمند نقش بسیار مهمی در زندگی، کسب و کار و حمل و نقل شهرها دارد و برای رفع مشکلات روزمره کلان‌شهرها، باید از راهبرد هوشمندسازی بهره برد.
وی افزود: همه موضوعاتی که امروز مطرح است از جمله بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک، شهر الکترونیک و دولت الکترونیک، بر بستر اینترنت محقق میشود که بخش جدایی‌ناپذیر زندگی امروزی مردم شده است. ایجاد زیرساخت‌های مناسب اینترنتی، از نیازهای شهروندان و پیش‌زمینه تشکیل شهر الکترونیک است که توسط مدیریت فاوا در قالب فیبر نوری و شبکه‌سازی در سازمان‌ها انجام شده است. اما علاوه بر بستر ارتباطی، بحث آگاهی و اطلاع‌رسانی شهروندان در این موضوع مطرح است. اینکه مردم بدانند از چه امکاناتی می‌توانند استفاده کنند و چه سرمایه‌گذاری‌هایی تا کنون انجام شده است. به عنوان مثال سازمان پایانه‌های مسافربری مشهد در چند سال گذشته پایانه نمونه کشور بوده است و موارد زیادی از خدماتش را هوشمندسازی کرده است.
وی افزود: یکی از سیاست‌هایی که در مدیریت حمل و نقل مد نظر ما بوده این است که مردم بتوانند خدمات خود را از دور دریافت کنند و نیاز به رفت و آمد نداشته باشند. به همین منظور فروش بلیت اینترنتی را ایجاد کردیم که رفت و آمد را کاهش داده است. همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی جامع پایانه‌های مسافری و داشبورد مدیریتی تهیه اطلاعات و آمار را به صورت هوشمند راه‌اندازی کردیم که بر اساس آن می‌توانیم آمار خام ورود و خروج مسافر و خودروهای عمومی برون شهری را تهیه کنیم و به مراکز تحقیقاتی ارائه دهیم. سامانه اطلاع‌رسانی به مسافران و دوربین نظارت تصویری که به مرکز مانیتورینگ متصل شده است، همه هوشمندسازی شدهاند و مدیریت ایمنی و امنیتی را تسهیل کرده‌اند.
وی در خصوص اهمیت برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند خاطرنشان کرد: مشهد در حال حاضر نرم افزارها و امکاناتی که باید برای یک شهر الکترونیک ایجاد بشود را، لااقل در حوزه حمل و نقل، به وجود آورده است. موضوع اساسی در حال حاضر این است که شهروندان ما بتوانند از این فضا استفاده کنند. برای این موضوع باید شناخت و آگاهی مردم را بالا ببریم. برپایی نمایشگاه این امکان را فراهم می‌کند که این فضاها و امکانات را به مردم معرفی کنیم و اگر نقاط قوت و ضعفی وجود دارد، از طریق مردم به ما گوشزد شود. همچنین مبادلات اطلاعاتی در حوزه‌های نرم‌افزاری بین شرکت‌ها و مجموعه‌های شهرداری شکل خواهد گرفت که اتفاق خوبی محسوب می‌شود.
گفتنی است؛ هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند مشهد، با شعار «شهر هوشمند، شهر امید و زندگی»، با محوریت معرفی ویژگی‌های شهرهای هوشمند و خدمات ارائه‌شده در این حوزه به متخصصان و عموم مردم، 12 تا 16 دی‌ماه در سالن فردوسی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار خواهدشد. علاقه‌مندان می‌توانند از این پس اخبار و اطلاعات مربوط به هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند را در رسانه های اجتماعی با شناسه smartcity.expo8@ و در پیام‌رسان‌ها با عنوان «شهرهوشمند» دنبال کنند. همچنین سایت رسمی هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند، به آدرس smartexpo.mashhad.ir نیز مجموعه اتفاقات مرتبط با این حوزه‌ها را پوشش خواهد داد.

انتهای پیام/