به گزارش صبح توس؛ به نقل از آستان نیوز، سید جلال حسینی، معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی بیان کرد: فعالیت‌های فرهنگی برای زائران بارگاه نورانی رضوی همزمان با برگزاری مراسم اذن عزا در شب نخست ماه محرم سال جاری آغاز شد که طی آن ضمن اهتزاز پرچم عزای امام حسین(ع) بر گنبد مطهر حرم رضوی برنامه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی در این راستا کلید خورد.
حسینی گفت: طی این دو ماه برنامه‌های فرهنگی تبلیغی گوناگون از جمله منابر معرفتی، حلقه‌های پرسش و پاسخ، مرثیه‌سرایی توسط ذاکران و مبلغان، برگزاری برنامه‌های ویژه برای بانوان در رواق حضرت زهرا(س)، حضور اصحاب قرآن در دارالقرآن کریم ونیز پذیرایی از ۴ هزار هیئت مذهبی صورت گرفت.
وی با بیان اینکه بیش از ۵ میلیون زائر در ایام پایانی ماه صفر به حرم مطهر رضوی مشرف شدند، افزود: با پایان یافتن ماه صفر، عزاداری‌ها نیز به پایان می‌رسد و چشم همه زائران به لطف و کرم حضرت رضا(س) دوخته می‌شود تا دستگیر همگان در روز قیامت باشند.
حسینی گفت: امیدواریم این قدم ها و قلم ها و تمامی اقدامات انجام شده از سوی اقشار، اصناف، تشکل‌ها و مردم متدین و نیز حضور بی‌نظیر در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی و برپایی آن گردهمایی شکوهمند در کربلای معلا و پس از آن در مشهدالرضا(ع) مرضیّ رضای ولی‌نعمت‌مان واقع شود.
وی عنوان کرد: بر اساس رویکرد جدید آستان قدس رضوی و تولیت این مجموعه بر مبنای توسعه مفهوم خدمت در سال جاری خادمیاران در اشکال گوناگون، جلوه جدیدی از خدمتگزاری را تجلی بخشیدند، همچنین مردم نیز توانستند جلوه‎های زیبایی از خدمت را در ایستگاه‎های صلواتی به نمایش بگذارند.
حسینی درباره حضور زائران غیر ایرانی در حرم مطهر نیز اظهار کرد: بیش از ۴۰ هزار زائر غیر ایرانی از کشورهای اسلامی مانند پاکستان هند و کشورهای آسیای شرقی و اطراف خلیج فارس و همچنین زائرانی از کشورهای اروپایی و آمریکایی از برنامه‎های فرهنگی خیمه‌ای با عنوان خیمه امت عزادار اباعبدالله الحسین(ع) در حرم مطهر رضوی بهره‎مند شدند.