به گزارش صبح توس؛به نقل از آستان نیوز، معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: آیین سنتی خطبه‌‌خوانی شب شهادت و شام غریبان حضرت رضا(ع) طبق سنوات گذشته در بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج امام علی بن موسی الرضا علیه السلام برگزار می‌شود.
سید خلیل منبتی با بیان اینکه تولیت‌های اعتاب مقدس حسینی، کاظمین و سامرا و نماینده عتبه عباسیه میهمان‌های ویژه مراسم خطبه‌خوانی امسال خواهند بود، افزود: این مراسم با حضور تولیت آستان قدس رضوی، شخصیت‌‌های کشوری و استانی و خادمان بارگاه منور رضوی در حرم امام علی ‌بن‌ موسی ‌الرضا(ع) برگزار می‌‌شود.
وی عنوان کرد: مراسم خطبه‌‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) همزمان با غروب ۲۸ ماه صفر برگزار می شود، در این مراسم خادمان حرم منور رضوی با شمع‌های روشن در دست، گرداگرد صحن انقلاب اسلامی حلقه زده و به نوحه‌خوانی و مرثیه سرایی می‌پردازند.
وی ادامه داد: در مراسم شام غریبان حضرت ثامن الحجج(ع) نیز كه شامگاه پنجشنبه ۱۷ آبان ماه برگزار می شود، خدام بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا(ع) با در دست داشتن شمع و لاله های فروزان از سازمان مركزی آستان قدس رضوی واقع در چهارراه شهدای مشهد به سوی بارگاه نورانی آن امام همام برای عرض تسلیت حركت می‌كنند و در صحن انقلاب حرم رضوی گردهم جمع می‌شوند.
لازم به ذکر است، عاشقان و دلسوختگانی كه در این شب ها توفیق حضور در بارگاه منور حضرت ثامن الحجج(ع) را پیدا نكرده اند، می توانند پخش زنده این مراسم را از شبكه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مشاهده کنند.