به گزارش صبح توس؛ این روزها ستاد «خادمیاران رضوی» شاهد حضور عاشقان خدمت به زائرین پیاده غریب الغرباست. از دور و نزدیک، زن و مرد، پیر و جوان، سالم یا کم‌توان. اینجا حتی معلولیت جسمی مانع خدمت نمی‌شود. بعضی تحصیلات عالیه دارند و برخی حتی سواد خواندن و نوشتن ندارند. اینجا خان پربرکت رضاست؛ سفره‌ای به بلندای ایران، شرق تا غرب، شمال تا جنوب، که فصل مشترکشان عشق به خادمی آقا علی ابن موسی‌الرضاست.

خادمان افتخاری ثامن‌الائمه(علیه‌السلام) از مبدأ تا مقصد، همراه و خدمت‌گزار زائرین مولا؛ جان تازه می‌بخشند به پاهای بی‌رمق راه‌پیمایان مسیر عاشقی، گاه با یک جرعه‌ای آب و گاه با سفره‌ای طعام...

اینجا عده‌ای از خادمان بی‌نام‌ونشان آقا در دبیرخانه «کانون خادمیاری فرهنگ زائر و زیارت»، از ابتدایی‌ترین ساعات روز تا پاسی از شب می‌کوشند تا جریان خدمت خادمان حریم نور را سازمان‌دهی کنند. اینجا همه با پای دل آمده‌اند ولی تا پای جان پای عهدشان هستند؛ عهدی برای خدمت بی‌منت...


 

از اجابت دعا تا گرفتن شفای بیمار

شبیه ناظم‌ها و معلم‌های مهربان و منظم دوران شیرین دبستان است. با این تصور جلو می‌روم، خودش را سوسن بخشی با تحصیلات دوم دبیرستان معرفی می‌کند. مادر 48 ساله‌ای که هرروز پرده امید را مقابل چشمان دختر و سه فرزند پسرش کنار می‌کشد و صبح را به عزیزانش یادآور می‌شود. از طریق سامانه پیامکی ثبت‌نام کرده و در جمع خادمیاران رضوی قرارگرفته است. از اول آبان هرروز بانظم وسواسی خاص، سروقت، در محل ستاد «خادمیاران فرهنگ زائر و زیارت» حاضر و مشغول به خدمت می‌شود. درباره علت این‌همه عشق به خدمت و اهتمام به کارش می‌پرسم، می‌گوید:«من همسایه امام رضا(ع) هستم و با خدمت به زائرین آقا باید حق همسایگی‌ام را بجا آوردم. همه تلاشم این است که از این طریق عشقم به امام هشتم(ع) را نشان دهم.»

خودش نیز دو سال پیاده به زیارت آقا مشرف شده است. در نقل خاطرات از این سفر معنوی، به بانوی مسنی اشاره می‌کند که باوجود پادرد بازهم در جمع زائرین پیاده آقا بوده و وقتی‌که از سؤال کرده که چرا بااین‌حال پیاده می‌آید، در جواب گفت است: «حتی اگر نتوانم راه بروم باز هم چهار دست و پا این راه را خواهم آمد.»

به خاطرات جالبی اشاره می‌کند که برایش همچون معجزات و کراماتی از عنایت آقا، دل‌نشین و تأثیرگذار است. از نذری می‌گوید که موفق به انجامش نمی‌شد و بادل شکسته سه‌شنبه شبی در حال تلاوت دعای توسل در حرم از آقا خواست که بتواند این نذر ده ساله را ادا کند و به‌طور عجیبی نذرش در شب‌های بعد ادا شد .

این بانوی خادم می‌گوید: «مادرم تازه فوت کرده بود و خواهرم برای عمل جراحی در بیمارستان بستری شد، دریکی از تماس‌هایش از اینکه زنده از زیر عمل بیرون بیاید ابراز ناامیدی کرد.» درحالی‌که چشمانش پر از اشک می‌شود ادامه می‌دهد: «برای دلداری‌اش راهی بیمارستان شدم، در مسیر راه از سمت شهدا به حرم بادل غمگین و شکسته امام رضا (ع) را صدا می‌زدم که "آقاجان، من تازه مادرم را ازدست‌داده‌ام، تحمل درد و بیماری خواهرم را ندارم، مگر غیرازاین است که تو بنده برگزیده خدایی، از خدا بخواه خواهرم شفا بگیرد." وقتی به بیمارستان رسیدم در کمال ناباوری متوجه شدم خواهرم را از اتاق عمل بیرون آورده‌اند و پزشکانش گفتند که تمام دردهای خواهرم به یک‌مرتبه قطع‌شده است.»

او می‌افزاید: «پزشک بیمارستان به خواهرم گفته بود فعلاً نیازی به عمل نداری و در صورت برگشت درد عمل را انجام می‌دهیم و از آن روز سال‌ها می‌گذرد و هنوز خبری از درد و بیماری خواهرم نیست.» آن‌قدر از تکرار این خاطره به وجد آمده که اشک شوق از چشمانش جاری می‌شود. به‌راستی چه حال خوبی دارد اجابت خواسته‌ات به دست امام رئوفمان. نیت خدمت‌رسانی‌اش را ظهور آقا امام زمان(عج) بیان می‌کند و از زائران می‌خواهد که در حق جوانان، عاقبت‌به‌خیری‌شان و دور ماندن از فتنه‌ها دعا کنند. 

دستانم مرهم زخم‌های پیله بسته پاهای زائران امام رضاست

شمسی سادات واعظ میر، نیز یکی از «خادمیاران رضوی» است که قرار است به همراه 3خواهر خود در ایستگاه‌های استقبال از زائر خدمت‌رسانی کند. این 4خواهر در خانواده‌ای مذهبی رشد کرده‌اند و از کودکی با عشق به اهل‌بیت بزرگ‌شده‌اند. روایت این شور و حال را این‌گونه توصیف می‌کند:«عشق و ارادت به اهل و بیت از کودکی در خانواده ما نهادینه‌شده و این علاقه‌مندی و اشتیاق به خدمت به زائرین آقا حاصل نوع تربیت پدر و مادرمان است. آن‌ها ما را طوری تربیت‌کرده‌اند که عاشق و شیفته اهل‌بیت(ع) باشیم.»

این بانوی خادمیار می‌گوید:« باید عاشق باشی تا بتوانی مرهم بگذاری برپاهای خسته و زخم‌خورده پیرزنی رنجور که در هوای سرد، از فرسنگ‌ها راه باتحمل سختی، مسیری بی‌انتها را طی کرده تا به حرم امام مهربانی‌ها برسند.»

او ادامه می‌دهد: «در ایستگاه‌های استقبال از زائر در غرفه خدمات درمانی وقتی از زائران پیر و رنجور که حتی توان راه را نداشتند می‌پرسیدم چطور با کهولت سن هم مسیر جاده شده‌اند، پاسخ می‌دادند:" این مسیر طولانی جاده و سختی‌هایش در مقابل عشق و ارادت به امام رضا (ع) هیچ است."»

او از عشق و ارادتش نسبت به اهل‌بیت(ع) می‌گوید: «از بچگی دوست داشتم خادم افتخاری حرم امام رضا(ع) باشم تا اینکه یکی از خادمیاران دبیرخانه «کانون خادمیاران فرهنگ زائر و زیارت» تماس گرفت و گفت که می‌توانم به‌عنوان خادمیار، در خدمت زائران پیاده آقا باشم. با خودم گفتم، حال که شرایط خدمت در حرم امام رضا(ع) را ندارم، می‌توانم در ایستگاه‌ها خدمت‌رسانی کنم. این شد که به همراه 3تن از خواهرانم در این طرح ثبت‌نام کردیم و قرار است انشاالله، همه باهم، دریکی از این ایستگاه‌ها به زائران پیاده خدمت‌رسانی کنیم.»
این بانوی خادمیار بابیان اینکه افتخار خادمی بارگاه شمس خراسان را با هیچ‌چیزی در دنیا تعویض نخواهد کرد، تأکید می‌کند: «هر کاری که بتونم برای زائران آقا انجام می‌دهم، زیرا معتقدم خدمت به زائران آقا خدمت به خود آقا علی بن موسی‌الرضاست.»

 


فصل خدمت
در آستانه سالروز شهادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت، آستان قدس رضوی، باهدف ساماندهی جریان خدمت و به‌کارگیری خادمان افتخاری و استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای خدمت‌رسانی شایسته به زائرین پیاده، از طریق دبیرخانه «کانون خادمیاران فرهنگ زائر و زیارت» و تحت عنوان طرح «همه خادم الرضائیم» نسبت به ثبت‌نام متقاضیان اقدام کرده است. علاقه‌مندان به خدمت به زائران پیاده علی بن موسوی الرضا (ع) می‌توانند با تأمین و ارائه هر یک از اقلام و خدمات موردنیاز زائران شامل، کمک به برپایی ایستگاه‌های استقبال از زائرین پیاده در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی، نذر اقلام موردنیاز زائرین پیاده مانند مواد غذایی، وسایل گرمایشی، پتو، پوشاک، اقلام فرهنگی و ...، ارائه خدمات در ایستگاه‌ها و مسیرها مانند واکس، پذیرایی، خدمات پرستاری و پزشکی، خیاطی، خدمات ویلچر، تعمیرات کفش، آمارگیری و سرشماری، انتظامات مسیر نظافت و....، نذر مالی برای کمک به ایجاد و تجهیز مراکز پذیرایی و تهیه اقلام موردنیاز زائرین، اسکان زائرین در منازل، تأمین خودرو برای انتقال زائرین و خادمیاران، مشاور مذهبی، فرهنگی و خانواده، مهدکودک و خدمات فرهنگی و آموزشی به کودکان زائر و خدمات رسانه‌ای نام خود را در زمره «خادمیاران رضوی» ثبت کنند.

انتهای پیام/