به گزارش صبح توس؛ آخر صفر که می‌رسد موسم میزبانی از زائرین پیاده ثامن‌الحجج(ع) می‌شود، در آستان ملک پاسبان رضوی خروش خدمت موج می‌زند، خادمانی که هرسال سنگ تمام می‌گذارند برای اثبات میهمان‌نوازی دلدادگانی که فرسنگ‌ها راه را به عشق زیارت آقا، پای پیاده طی می‌کنند، و توتیای چشمشان می‌کنند خاک پاک قدم‌های خسته‌ میهمانان امام رئوف را.
امسال نیز خیل کثیری از مشتاقان به خدمت افتخاری در کانون‌های «خادمیاران رضوی» به طنین یا رضا(ع) لبیک گفته‌اند و آمده‌اند تا به‌رسم ادب، پاس بدارند نعمت هم‌جواری آقا را.

خادمی از دیار خوزستان
اینجا خادمان افتخاری امام مهربانی‌ها شهره عاشقی و ارادت‌اند. از دور و نزدیک؛ زن و مرد به شوق خدمت به زائرین بارگاه منور شمس توس می‌آیند. نازپرورده، 36 ساله و اصالتاً خرمشهری است. به گفته خودش چند سالی است که با عنایت امام رضا(علیه‌السلام) و آرزوی قلبی خودش ساکن مشهد شهر خورشید شده است. بانویی که هفت سال است برای تنها فرزند دخترش هم مادر است وهم پدر.
بسیار دل‌نگران آینده دخترش و دختران این سرزمین است و بزرگ‌ترین خواسته‌اش ضمن عاقبت‌به‌خیری دخترش دور بودن از تمام ناهنجاری‌های اجتماع است. بانوی خودساخته و تحصیل‌کرده‌ای که اکنون در مقطع دکتری در رشته بیوتکنولوژی مشغول به تحصیل است و علاوه بر مشغله کاری وزندگی، خدمت کردن به‌عنوان خادم افتخاری را برکت زندگی خود می‌داند.
او ساکن شدن در مشهد را یکی از معجزات زندگی خود می‌داند و می‌افزاید: «پدر و مادرم علاقه وافری به شهر خود داشتند و راضی کردن آن‌ها برای ترک وطن بسیار سخت بود و من معتقدم لطف و عنایت آقا موجب شد تا افتخار همسایگی ایشان نصیب خانواده من شود.»
نازپرورده درباره نحوه ورود خود به جمع «خادمیاران رضوی» می‌گوید: سال گذشته به‌عنوان ناظر در پایگاه‌های خدمت‌رسانی به زائران پیاده بودم و امسال نیز برای رسیدن این ایام لحظه‌شماری می‌کردم و به‌محض اطلاع از این طرح به‌عنوان اپراتور در ستاد خادمیاران مشغول شدم.

دعای زائران پیاده را با هیچ‌چیز دیگر عوض نمی‌کنم
فقط 19 سال دارد و باوجود سن کمش چنان با اشتیاق از خدمت به زائران پیاده امام رضا(ع) می‌گوید که هرکسی با شنیدن صحبت‌هایش دلش برای رفتن به خیمه‌ها و خدمت کردن غنج می‌رود.
سید نوید فتاحی این خادم افتخاری که گروهی از هم سن و سال‌هایش را از پایگاه بسیج شهید محمد منتظری برای خدمت به زائران پیاده امام رضا(ع) در دهه پایانی صفر همراه خودکرده است؛ می‌گوید: ما هرسال در ایام آخر صفر هیئتی برپا می‌کنیم اما از دو سال پیش با توجه به اشتیاقی که بچه‌های پایگاه برای حضور در مسیر ورودی زائران پیاده به مشهد مقدس داشتند تصمیم گرفتیم تا خیمه‌ای در جاده نیشابور برپا کنیم.
وی بابیان اینکه 15 نفر در این خیمه به زائران پیاده امام رضا (ع) خدمت‌رسانی می‌کنند؛ می‌افزاید: در ایستگاه ما خدماتی چون واکس، ماساژ، توزیع غذای گرم و ... به زائران ارائه می‌شود.
این خادم افتخاری از شوق و اشتیاق دوستانش به ارائه خدمت به زائران پیاده علی بن موسی‌الرضا (ع) می‌گوید و می‌افزاید: هرسال برای رسیدن این ایام لحظه‌شماری می‌کنیم چراکه معتقدیم این خدمت‌رسانی ما را در طول سال بیمه می‌کند.
وی در ادامه گفتگو، از خاطراتش می‌گوید: دیدن زائران پیاده‌ای که به دلیل کهولت سن به‌سختی راه می‌روند و یا طفل شیرخوار برای من بسیار جالب است.
این خادم افتخاری می‌گوید: اشتیاق زائران پیاده برای پابوسی آقا باوجود سردی هوا حس بسیار خوبی به من می‌دهد و دوست دارم من هم‌چنین تجربه‌ای نصیبم شود و زائر پیاده آقا امام رضا (ع) شوم.
فتاحی می‌افزاید: وقتی به زائری خدمتی کوچک، ارائه می‌کنیم بسیار برایمان دعا می‌کند و می‌توانم بگویم این دعا به‌قدری برایمان باارزش است که با هیچ‌چیز دیگری عوض نخواهیم کرد.

موسم خدمت
آری، این‌گونه‌اند مردمان ایران‌زمین، عاشقان خدمت در مدفن سبط نبی، مضجع نور و آیینه، قبله هشتم آقا علی ابن موسی‌الرضا(ع). مشتاقان حضور در خیل خادمان افتخاری غریب خراسان برای خدمت به زائرین پیاده در دهه پایانی صفر می‌توانند با ارسال عدد 8 به سامانه 1000888080 ثبت‌نام کنند. با تأمین و ارائه هر یک از اقلام و خدمات موردنیاز زائران شامل: کمک به برپایی ایستگاه‌های استقبال از زائرین پیاده در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی، نذر اقلام موردنیاز زائرین پیاده مانند مواد غذایی، وسایل گرمایشی، پتو، پوشاک، اقلام فرهنگی و ...، ارائه خدمات در ایستگاه‌ها و مسیرها مانند واکس، پذیرایی، خدمات پرستاری و پزشکی، خیاطی، خدمات ویلچر، تعمیرات کفش، آمارگیری و سرشماری، انتظامات مسیر نظافت و....، نذر مالی برای کمک به ایجاد و تجهیز مراکز پذیرایی و تهیه اقلام موردنیاز زائرین، اسکان زائرین در منازل، تأمین خودرو برای انتقال زائرین و خادمیاران، مشاور مذهبی، فرهنگی و خانواده، مهدکودک و خدمات فرهنگی و آموزشی به کودکان زائر و خدمات رسانه‌ای می‌توانید نامتان را در زمره «خادمیاران رضوی» ثبت کنید.

انتهای پیام/