به گزارش صبح توس؛ علی رضا رشیدیان صبح امروز در جلسه هماهنگی استانهای همجوار ویژه برنامه ریزی و خدمت رسانی به زائران رضوی دهه آخر صفر افزود: پیش از این دهه ، اربعین حسینی در پیش است که علی رغم همه توطئه ها و تبلیغات سوء دشمنان برای ایجاد افتراق و دشمنی بین محبان اهل بیت (ع)، امسال شاهد گسترش این حرکت معنوی در بین مسلمانان و انسان های آزاده هستیم .
وی گفت : در خراسان رضوی هم با یک جهش ثبت نامی از سوی متقاضیان مواجهیم چنانکه در سال گذشته حدود 80 هزار نفر در استان در سامانه سماح ثبت نام کردند اما امسال تا کنون این رقم از 120 هزار نفر گذشته است.
 استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه طی روزهای آتی این رقم رشد قابل توجهی خواهد داشت که خود نشان از عشق و علاقه فزاینده این مردم به اهل بیت عصمت و طهارت است ، افزود : در این میان این امر نافی مسئولیت ما به عنوان مسئولان نظام در این حوزه نیست و باید همه در راستای بهره گیری از ظرفیت های موجود برای خدمت بهتر به این مردم تلاش کنیم .
 
اهتمام همگان بر حفظ و تقویت راهپیمایی بزرگ اربعین
 وی ادامه داد : امروز مهمترین موضوع حضور پرشکوه مردم از ملیت ها ، قومیت ها و مذاهب و فرق مختلف و حتی سایر ادیان در این حرکت معنوی و اهتمام همگان برای حفظ و تقویت این حرکت گسترده و بزرگ است که امروز تبدیل به بزرگترین راهپیمایی انسانی در جهان شده است .
 رشیدیان ادامه داد : در ادامه این حرکت راهپیمایی دهه آخر صفر به مشهد الرضا (ع) را داریم که طی سال های گذشته تبدیل به یک رسم بین مومنان شده و زائران پیاده از استان ها و حتی کشورهای اطراف در این ایام در مشهد حضور می یابند.
 استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه راهپیمایی معنوی دهه آخر صفر به سمت مشهد به هیچ وجه نباید بر حضور در مراسم اربعین حسینی (ع) سایه افکند ، افزود : باید همه حضوری پرشور در این مراسم داشته و بلافاصله بعد از اتمام مراسم اربعین ، تمامی امکانات و تجهیزات خود را برای خدمت با زائران دهه آخر صفر و ایام رحلت پیامبر اعظم(ص) و سبط اکبر امام حسن (ع) و امام علی ابن موسی الرضا (ع) آماده کرده و به کارگیریم.
 وی اظهار کرد: طی سالهای اخیر این حضور پررنگ ترو گسترده تر ازهمیشه است و به مرور راهپیمایی دهه آخر صفر تبدیل به یک حرکت وحدت بخش شده است.
 استاندار خراسان رضوی تصریح کرد : امروز نیاز است که استان های مختلف بویژه همجوار از سیستان و بلوچستان گرفته تا خراسان شمالی و جنوبی ، سمنان و یزد و غیره در این مراسم و خدمت به زواری که پیاده و سواره عازم این سفر می شوند، ورود یابند.
 
ضرورت همدلی و هماهنگی استان های مسیرو تجمیع امکانات برای خدمت بهتر 
وی با بیان اینکه هر سال این حضور و حرکت گسترده تر از قبل می شود ، افزود: در این راستا باید همدلی برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به زائران افزایش یابد و ظرفیت های موجود برای ارتقا ایمنی و امنیت زائران و خدمت مناسب تر به آنان در هماهنگی های بین استانی انسجام یابد.
به گفته وی ، در این راستا از تمامی امکانات و ظرفیت های دولتی ، عمومی و خصوصی و مردمی بهره گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در این حرکت و خدمت رسانی به زائران پیاده هر سال در حال افزایش است ، گفت: مساله ساماندهی زائران برای خدمت رسانی در خور هم  خود از مباحثی است که باید بدان توجه شده و از مبدا حرکت با ثبت نام و شناسایی این جمعیت ها تقسیم کار مناسب در طول مسیر و مقصد برای خدمت رسانی انجام گیرد.
رشیدیان ادامه داد : امروز شاهد حضور آحاد و گروه های مختلف مردمی اعم از شیعه و سنی در کنار هم در این حرکت معنوی هستیم و حتی در طول مسیرهای منتهی به مشهد روستاهای سنی نشین ما برای خدمت به عزاداران ،ایستگاه های صلواتی برپا کرده و یا در منازلشان از آنان پذیرایی می کنند که خود حرکتی به سوی همدلی و وحدت و انسجام بیش از پیش است.
 استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه توفیق خدمت به زائران امام رئوف بسیار ارزشمند است و کسی که این توفیق را می یابد باید شکرگزار خداوند باشند ، افزود : در این راستا باید به سمتی حرکت کرد که وجهه مردمی در این خدمت رسانی تقویت شده و از تصدی گری دستگاه های دولتی کاسته و محور اصلی این خدمت مردم باشند .
 استاندار خراسان رضوی گفت : در این راستا طی چند سال اخیر سامانه جهاد خدمت فعال شده که از هفت هزار نفر متقاضی خدمت به زائران در سال نخست؛ ظرف سه ، چهار سال اکنون به بیش از 100 هزار نفر رسیده و افراد از گروه ها و اقشار مختلف متقاضی خدمت به این زائران به حد وسع، ظرفیت و توان خود هستند.
وی با بیان اینکه این حرکت ارزشمند است ، افزود : اما هنوز جای کار بسیاری دارد و برای شهری 3.5 میلیون نفری و استانی با 6 میلیون جمعیت این تعداد خیلی قابل توجه نیست.
 استاندار خراسان رضوی تصریح کرد : نه تنها در خراسان رضوی که در استان های همجوار و جای جای کشور باید فرهنگ خدمت رسانی و محبت به زائران و میهمانان امام علی ابن موسی الرضا (ع) که امام رئوف ،مهر و مهربانی هاست، گسترش یابد.
رشیدیان با بیان اینکه این روزها جامعه ما به شدت نیازمند محبت و نگاه مهرآمیز به هم و توسعه فرهنگ گذشت و رافت و مهربانی است ، افزود : ایام پایانی ماه صفر فرصتی مغتنم برای توسعه سیره و فرهنگ رضوی و خدمت به همدیگر با نیت خدایی است.
 وی با تاکید بر اینکه وظیفه ما تسهیل و فراهم کردن شرایط حضور پررنگ تر مردم در این عرصه است ، افزود : حتی اگر قرار است دستگاه های دولتی کمکی از محل امکانات دولتی به این حرکت نمایند مثل تامین کالاهای اساسی و مواد غذایی ؛می توان به صورت یارانه ای و ارزان قیمت این کالاها را در اختیار این گروه های خدمتگزار نهاد.
 استاندار خراسان رضوی در ادامه توجه به مباحث فرهنگی و معرفتی زائران وپاسخگویی به سئوالات شرعی ومباحث معرفتی و برخی شبهات دینی و غیره را از دیگر حوزه هایی دانست که در طول مسیر زائران ونیز مقصد (مشهد الرضا ) باید مورد توجه بخش های مربوطه از جمله سازمان تبلیغات اسلامی و غیره قرار گیرد.
  این نشست که با حضور معاون بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه و معاون پارلمانی و امور مجلس سازمان تبلیغات کشور برگزار شد،روسای سازمان های تبلیغات اسلامی و مدیران  کل اوقاف و امور خیریه استان های خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی و سیستان و بلوچستان و سمنان حضور داشتند.

انتهای پیام/