به گزارش صبح توس؛همه کشور یکپارچه شور و البته اضطراب است و مردم همه آماده یک نبرد سرنوشت ساز و تعیین کننده می شوند، نبردی که به گونه ای همه مردم کشور را با خود درگیر کرده است.

عده ای از مردم فرزندان و عزیزانشان درگیر این نبرد هستند، عده ای خانه هایشان در آن منطقه وعده ای دیگر نیز که توان حضور فیزیکی برای نبرد را ندارند در پشت جبهه جهاد می کنند.

شهری که 36 میلیون ایرانی خود را ساکن آن می دانند و شاید در ظاهر در آن ساکن نیستند اما ویژگی مشترک همه این است که خرمشهر بخشی از تمامیت ارضی ایران و در یک کلام بخشی از یک وطن است.

نیروهای نظامی کشور از اقصی نقاط کشور فراخوانده شده تا متحد شوند و عملیات بزرگی ترتیب دهند، به گفته فرماندهان نظامی این عملیات برای کشور بسیار مهم بوده و می تواند سرنوشت جنگ را تعیین کند.

عملیات، بیت المقدس نام می گیرد تا بعد از آزادی آن مرحمی باشد بر دل مسلمانان خصوصا مسلمانان فلسطینی و البته پیامی هم دارد برای غاصبان این سرزمین که بدانید یک روز نوبت شما می شود تا زمین را از لوث وجودتان پاک کنیم.

آزاد سازی خرمشهر در حقیقت از اهداف مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس بود. در ساعت 22:30 شامگاه شنبه، 1خردادماه 1361 ،مرحله چهارم این عملیات با اعلام رمز یامحمدبن‌عبدالله‌، از بی‌سیم فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا به واحدهای عمل‌کننده، با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز شد.

در پایان این نبرد علاوه بر پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سنگین به توان رزمی و روحیه نیروهای عراقی وارد آمد.

در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند.

 

ایران در جریان عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس که به آزادی خرمشهر انجامید ۶٬۰۰۰ شهید (۴٬۴۶۰ شهید از سپاه و ۱٬۰۸۶ شهید از ارتش) و ۲۴ هزار مجروح داد.

پس از فتح خرمشهر


پس از آزادسازی خرمشهر رزمندگان ایرانی در اولین اقدام خود در مسجد جامع خرمشهر نماز اقامه کردند. خبر پیروزی آزادسازی خرمشهر به سرعت پخش شد و همه ملت مسلمان ايران را غرق شادي و سرور کرد و مردم ايران با حضور در مساجد نماز شکر به جاي آورده و نداي الله اکبر سردادند.

عقب نشینی عراق برای مذاکره
در واقع فتح خرمشهر، دفاع مقدس را وارد مرحله نويني کرد و براي اولين بار از شروع جنگ تحميلي ايران در موضع قدرت قرار گرفت. این فتح مبین انعكاس جهانی داشت و از نظر سياسی عراق با از دست دادن خرمشهر تكيه‌گاهش را برای مذاكره از دست داد.

 

خرمشهرها در پیش است

دوسال پیش بود که مقام معظم رهبری در جمع جوانان فرمودند که « خرمشهرها در پیش است» و این جمله ای بود برای اینکه جوانان این سرزمین در مقابل دشمنان خارجی این ملت قد علم کنند و بیش از پیش در این راه مبارزه کنند.

شباهت زمان حاضر با دوران دفاع مقدس این است که در آن زمان دشمنان ایران در قالب جنگ نظامی و جنگ سخت مقابل ایران بودند اما در زمان حاضر این دشمنی بیش از پیش شده است ولی در قالب جنگ نرم دشمنان به سراغ این سرزمین آمده اند.

خرمشهرهایی که در 40 سال انقلاب فتح کرده ایم در تمام زمینه های علمی، فرهنگی، نظامی و.. بوده است؛ خرمشهرهایی که در زمینه موشکی، نیروهای نظامی و انرژی هسته ای دست کمی از فتح خرمشهر در سال 1361 ندارد.

خرمشهرهایی که در زمان فعلی نیز به دست آمده اند توسط جوانان حزب اللهی وانقلابی کشورمان فتح شده اند و همانطور که رهبری فرموده اند هنوز هم این مسیر نیاز به فتح خرمشهرها دارد.

تنها راه غلبه بر دشمن نیز مبارزه با او است و دشمن تا زمانی که ما را از بین نبرد از پای نخواهد نشست مگر اینکه همچون هشت سال دفاع مقدس او را با اتحاد همه جانبه شکست دهیم.

انتهای پیام/