به گزارش صبح توس؛ اختتامیه نشست اعضای هیات رئیسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور عصر امروز برگزار شد که در آن چهار کارگروه این نشست اقدام به ارائه نظرات تجمیعی خود که در جلسات تخصصی به آن رسیده بودند، کردند و این مطالب به شرح ذیل است.

کارگروه درآمد پایدار

سیدحسن رسولی ضمن تشکر از از اعضای شورای شهر مشهد برای کیفیت میزبانی، اظهار کرد: نتیجه کارگروه این است که یکی از چالش های مهم حوزه مدیریت شهری اقتصاد نا بهسمان شهری است و این مهم برای تمامی شهرها و کلان شهرها مطرح است.

عضو شورای شهر تهران افزود: تا قبل از سال 62 حدود 45 درصد منابع شهرداری منابع پایدار است و در حال حاضر در بهترین شرایط 5درصد است یعنی 40 درصد تنزل داشته است و تراکم فروشی بهترین راه برای کسب درآمد شناخته شده است.

وی در ادامه پیشنهاد داد: عوارض را طوری مجلس محترم در نظر بگیرند که این نقیصه تا حدودی جبران شود و خواستار تجدید نظر در قانون تجمیع عوارض هستیم.

رسولی عنوان کرد: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور که حدفاصل بین مدیریت شهری و روستایی است مورد تجدید نظر قرار بگیرد و پیشنهاد میشود که این سازمان برود زیر نظر ریاست جمهوری و یا اینکه در ادغام وزارتخانه های مربوطه به وزراتخانه ای غیر سیاسی و امنیتی سپرده شود.

عضو شورای شهر تهران یادآور شد: 70 درصد جرایم راهنمایی و رانندگی مربوط به شهرداری است و از ریاست محترم جمهور خواستاریم تا سازوکاری فراهم شود که درآمدهای حاصل از راه را به شهرداری ها پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد: توصیه شد که شهرداری ها را نمی توان با دریافت عوارض ناچیز از مردم اداره کرد و باید خلاقانه به سمت جلب مشارکت بخش خصوصی پیش برویم و در همین راستا نیز از سرمایه گذاری مستقیم میتوان برای جلب بخش خصوصی کمک گرفت.

رسولی یادآور شد: طی لایحه ای شورای عالی استان ها برای کاهش سفرهای روزانه و تکریم ارباب رجوع و تحقق دولت الکترونیک پیشنهادی تصویب شود که قبوض دریافت عوارض خدمات شهری تجمیعی شود تا از رفت و آمدهای شهری بیش از پیش جلوگیری شود.

کارگروه حمل و نقل و آلودگی هوا

در ادامه محسن هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه موارد دستور جلسه به خوبی تهیه شده بود و توانستیم در اوایل وقت به نتیجه برسیم، اظهار کرد: در کشور قانون کم نداریم ولی متأسفانه این قوانین به خوبی اجرا نمی شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: از بین در قانون هدفمندی یارانه ها حدود 80هزار میلیارد تومان مربوط به حمل و نقل عمومی است که از ابتدا هنوز ریالی دریافت نشده است، یعنی حدود 4هزار میلیارد تومان برای حمل و نقل درون شهری و 6هزار میلیارد تومان برای حمل و نقل برون شهری در هر سال از محل قانون هدفمندی یارانه ها سهم حمل و نقل عمومی است.

در ادامه نیز بیانیه این کارگروه توسط یکی از اعضا خوانده شد.

کارگروه عوامل موثر بر رونق ساخت و ساز

در ادامه فتح الله معین اظهار کرد: اولین مطلبی که مطرح شد وجود واحدهای ساخته شده راکد است که در کشور حدود دو میلیون طبق آمار است و باوجود این تعداد واحد خالی بدون مشتری، صحبت از رونق بی اثر است و تا زمانی که این واحدها فروش نرود، رونق ساخت محقق نمی‌شود.

رئیس شورای شهر اصفهان سرمایه بسیاری از فعالان ساخت مسکن در بسیاری از این واحدها معلق است و اگر این سرمایه ها آزاد شود خود بسیار تأثیرگذار است.

وی بیان کرد: 1300 رشته شغلی رونقشان بستگی به ساخت و ساز دارد و اگر بازار مسکن راه بیفتد الباقی مشاغل نیز به همان نسبت فعال می‌شوند.

معین تصریح کرد: پیش بینی و اصلاح فرآیند طرح های تفصیلی به منظور تسریع در زمان رسیدگی از جمله دیگر موارد مورد بررسی بود.

در ادامه نیز بیانیه این کارگروه توسط یکی از اعضا خوانده شد.

کارگروه شهر هوشمند

محمود میرلوحی نیز در ادامه بیان کرد: نیاز به یک برنامه جامع و همت مستمر برای هوشمندسازی و شهر هوشمند هستیم که اگر اینطور نشود شهرها به اغما خواهند رفت و اگر هوشمندی به مدد نیاید شفافیت، پاسخگویی و رضایت شهروندان تحت تأثیر جدی قرار می گیرد.

عضو هیأت رییسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: شهر هوشمند یعنی آینده درآمد پایدار و رقابت با شهرهای پیشرفته جهانی باید شهر هوشمند پیاده شود و برای همین اهمیت شهر هوشمند برای همه تبیین شود.

وی بیان کرد: سرعت رو به رشد این موضوع باید با آهنگ بیشتری پیش رود یعنی اصل شتاب و زمان بندی کردن آن بسیار مهم است و البته باید تعریفی واحد از شهر هوشمند در تمامی شهرهای کشور مطرح شود.

میرلوحی یادآور شد: تبیین روال و الزامات قانونی باید پیگیری شود چراکه این مهم هنوز همه گیر نیست و برای همین کاری منسجم صورت گیرد.

در انتهای نیز محمدرضا حیدری با بیان اینکه افتخار ما این است که خادم زائران اما رضا (ع) هستیم، اظهار کرد: 70 درصد جمعیت کشور در شهرها و 70 درصد از این مقدار در کلان شهرها هستند و پیشنهاد میشود که این نشست ها به صورت فصلی برگزار شود و شورای شهر مشهد آمادگی این را دارند که دبیرخانه دائمی این نشست در مشهد تشکیل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: در شهر هوشمند اگر برنامه ای منسجم تعریف شود و می توان سریع تر نتیجه گرفت.

در انتهای این مراسم نیز بیانیه کلی این نشست قرائت شد.

انتهای پیام/