به گزارش صبح توس؛ محمد قانعی صبح امروز در ابتدای نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی، اظهار کرد: براساس آمارها در حال حاضر 625 واحد خانه مسافر با ظرفیت اسکان 33 هزار نفر در سطح شهر فعال است و علاوه بر این 7 هزار و 330 خانه مسافر نیز  به صورت غیرمجاز در سطح شهر مشهد وجود دارند. از این رو حجم بسیاری از زائران و گردشگران در خانه های غیر مجاز اسکان می‌یابند، به موارد اشاره شده، تعداد زیادی از مسافران را بیافزایید که در مدارس و کمپ‌ها اقامت می‌کنند.

 

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی اضافه کرد: شواهد حاکی از آن است که مشهد به لحاظ مراکز اقامتی مشکلی ندارد بلکه صرفا مدیریت صحیحی در این حوزه انجام نگرفته است، بر همین اساس باید خانه‌مسافرهای غیرمجاز را محدود کنیم و تمام توجه ما باید به این مسئله معطوف شود و علی‌رغم آن که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری به تمامی استان ابلاغ کرده که خانه‌مسافرها باید دارای مجوز باشند اما متاسفانه در خراسان اقدامی در این رابطه انجام نگرفته است.

 

وی بیان کرد: علی‌رغم آن که کمیسیون گردشگری در سال جاری با تاخیر آغاز به کار کرد با این حال برنامه و تصمیمات مطلوب و شایسته‌ای را در این مدت اتخاذ و عملیاتی کرد، امید می‌رود با همفکری و هم‌افزایی کمیته‌های تخصصی، فضای مطلوبی برای جذب سرمایه‌گذار در مشهد فراهم شود.

 

وی تصریح کرد: براساس آمار سازمان میراث فرهنگی؛ ظرفیت هتل‌ها، آپارتمان‌ها، میهمان‌پذیرها، خانه‌مسافرها و حسینیه‌ها در سطح شهر مشهد معادل اسکان 200 هزار نفر است و اگر جمعیت 24 میلیونی زائران را میان فصول سال تقسیم کنیم، ظرفیت این مراکز پاسخگوی این حجم از زائران و گردشگران است و لذا از لحاظ ظرفیت مکان با چالش و مشکلی مواجه نیستیم.

انتهای پیام/