به گزارش صبح توس؛ مشهد میزبان سمینار آینده پژوهش زندگی در مریخ بود که در آن طراحان جهانی، ایده پردازان ملی و مسئولان شهری گرد هم آمده بودند تا ضمن بررسی مسائل و مشکلات پیش روی شهرنشینان، به بیان راهکارهایی بپردازند که در آینده نه چندان دور بتوان از مشکلاتی که گریبان گیر شهرهای بزرگ و کوچک است، نجات یافت.

محمدهادی مهدی‌نیا شب گذشته در سمینار آینده‌پژوهی زندگی در مریخ با بیان اینکه موضوع آینده‌پژوهی چند سالی است که در کشورمان رونق گرفته است، افزود: آینده‌پژوهی چیزی نیست جز تجسم بالقوه در تمامی حوزه‌ها و باید به سمت پیشواز آینده موفق حرکت کنیم.

 

وی با بیان اینکه آینده می‌تواند آینده‌های متفاوتی را برای جمع‌های متفاوت رقم بزند، گفت: وقتی که نگاه جبرگرایانه تاریخی به آینده داشته باشیم آینده‌ای مشخص را برای خود تصور کرده‌ایم که به سمت آن حرکت می‌کنیم و نگاه آینده‌پژوهی بر ساختن ۳ نوع آینده‌ ممکن، محتمل و مطلوب بوده است.

 

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: آهنگ تغییرات طی دهه‌ها و صده‌های گذشته به‌صورت تغییر بالایی پیدا کرده است و اطلاعات و دانش بشر پس از یک سال و ۸ ماه دو برابر می‌شود و باید نگاهی مثبت و رو به جلو نسبت داشتن یک آینده موفق و مطلوب داشته باشیم.

 

مهدی‌نیا با بیان اینکه بشر همیشه به دنبال تصویری در آینده در حال بوده و نمونه آن در فالگیری‌ها و رمالی‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: از دوره رنسانس به بعد پیشرفت‌هایی که در علم‌پژوهی رخ داد قدرت پیش‌بینی برای آینده را به ما داد و تصویر آرمان‌شهرها نوعی آینده‌پژوهی را در محیط شهری برایمان دارد و در این حیطه روش‌های متفاوتی هم وجود و در شورای پنجم در نظر داریم تا از بهترین روش در جهت ساخت یک شهر موفق و آرمانی استفاده کنیم.

 

وی بیان کرد: در شورای پنجم نگاه‌های کوتاه، میان و بلند مدت را در بحث نگاه به آینده داریم و در این رابطه چشم‌انداز سازی، چشم‌انداز نویسی، نقشه راه، متود سازی و روش‌های ترکیبی را نیز در ترسیم آینده‌ای موفق داریم.

 

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: اگر آینده را آینده‌ای محتمل و پر از آلودگی هوا، ترافیک، کمبود آب و غیره را ببینیم می‌بینیم که زندگی در مریخ به مراتب ساده‌تر از زندگی در زمین خواهد بود.

 

عضو انجمن جهانی طراحان شهری نیز گفت: مشهد بهترین گزینه برای اجرای سمینار آینده پژوهش است چراکه پژواک این شهر در تمام ایران است.

 

مجتبی صدریار، افزود: ۴۰ میلیون دانشجو و متخصص دانشگاهی کشور اگر بها داده شوند به‌گونه‌ای عمل خواهند کرد که بهترین تصمیم را در مسیر رشد و توسعه عملی کنند.

 

این استاد دانشگاه در سمینار آینده‌پژوهی زندگی در مریخ با بیان اینکه عمده‌ترین شیوه نسبت به جا و زمانی که زندگی می‌کنیم مطرح بوده است، خاطر نشان کرد: در سطح کشور حدود ۴۰ میلیون دانشجو و متخصص دانشگاهی داریم که اگر ببینند بها داده می‌شوند به‌گونه‌ای عمل خواهند کرد که بهترین تصمیم را در مسیر رشد و توسعه عملی کنند.

 

وی با اشاره به اینکه نیازمند هماهنگی و همکاری دانشگاه‌ها، نهاد و موسسات دولتی و کارخانه‌ها در حوزه آینده‌پژوهی هستیم، افزود: درایت بالا در سطح کوچک قابل پیاده کردن است به شرط آنکه امکانات و ملزومات مورد نیاز آن فراهم باشد اگر دید وسیعی داشته باشیم عملکردی موفق‌تر خواهیم داشت.

 

عضو انجمن جهانی طراحان شهری بیان کرد: همه ما ابرازهای امروزی قرن ۲۱ زندگی می‌کنیم و اگر ابزار درست و به‌روز استفاده نکنیم رشدی نخواهیم کرد و معتدقیم که به کار بردن ابزار اندیشه می‌آورد.

 

صدریا با بیان اینکه ما جامعه‌ای در اختیار داریم که اگر بخواهیم این جامعه را بهتر از وضعیت فعلی کنیم باید خودمان بخواهیم، خاطرنشان کرد: با همت و تلاش خودمان حرکت کنیم و نگاهی هم به اقدام و حرکت مسئولان نداشته باشیم.

 

لازم به ذکر است، سمینار زندگی در مریخ به دنبال آن است که دستگاه‌های اجرایی و مدیریت شهری را با روش‌های روز معماری و شهرسازی آشنا کند و به دنبال تشویق معماران و طراحان داخلی برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی است.


همچنین سمینار زندگی در مریخ، چالش‌های حضور انسان در این سیاره سرخ را بررسی کرد چراکه در آینده ای نه چندان دور ممکن است مریخ نیز به محلی برای سکونت اهالی زمین تبدیل شود.

انتهای پیام/