داریوش بهبودیدر گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ ضمن تشریح برنامه های این سازمان در سال 96 به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه صنایع پرداخت و  اظهار کرد: با توجه به شعار سال، امسال چند برنامه محوری داریم، رهبری معظم انقلاب امسال را سال تولید و اشتغال نامگذاری کردند، البته چندین سال است که در بحث شعار سال، اقتصاد مد نظر رهبری است و ما نیز در این خصوص اقداماتی از جمله احیای صنایع داشتیم تا با ایجاد و تقویت شغل و کار، اقتصاد خانواده ها کمی از حالت رکود خارج شود.

 

مسئول سازمان بسیج صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: اعضای جامعه بسیج صنعتی خراسان رضوی در اقدامی جهادی و بعد از سال 94، 300  واحد صنعتی را ارزیابی کردند تا مشکلات آنها که در هفت موضوع ( نقدینگی، سرمایه در گردش، بانک ها، ادارات دولتی( بیمه، مالیات و دارایی، محیط زیست، آب و گاز)، حامل انرژی، اختلاف شرکا و بازار، خلاصه می شود، هر چند این ارزیابی را برخی از ارگان های دیگر نیز انجام داده بودند؛ اما ما فقط به ارزیابی بسنده نکرده و برای این ارزیابی در مجموعه بسیج برنامه ریزی انجام دادیم.

 

وی به مشکلات حقوقی و دولتی واحدهای تعطیل و در حال تعطیلی پرداخت و بیان کرد: کارخانه هایی وجود داشت که به دلایلی در آستانه پلمپ بودند که با ورود بسیج توانستیم مهلت برای رفع مشکل، که اکثرا هم زیست محیطی یا مالی بود بگیریم و از طرف دیگر در این مهلت گرفته شده خود بسیج پیگیری کرد تا مشکل رفع شود و در همین راستا با کارخانه فیلتر سازی قراردادی منعقد شد و فیلترهای کارخانه ها تامین و مُر قانون نیز رعایت و علل های پلمپ نیز برداشته شد.

 

بهبودی ادامه داد: تعدادی از کارخانه ها به دلیل اوضاع نامناسب بازار، قبوض برق، آب و گاز در آستانه قطع انشعابات بود که با ورود بسیج توانستیم این کارخانه ها را سرِ پا نگاه داشته داریم و با استمحال بانکی و وام های قرض الحسنه بسیج، گوشه‌ای از مشکلات برخی کارخانه ها تسکین شد و تعدادی از کارخانه های تعطیل شده دوباره به چرخه تولید بازگشت؛ در  راستای تامین نیرو انسانی واحد تولید پرینتر، که در کشور تک بود با ورود جهادی بسیجیان و فعالیت در قسمت های مختلف مثل جوشکاری و فرزکاری این واحد تولیدی احیا و با گرفتن تسهیلات دانش بنیان در راستای خط تولید و منابع انسانی، دانش بنیان کردن و فناوری تقویت بازار و تجارت کمک شد.

 

مسئول سازمان بسیج صنعتی خراسان رضوی تصریح کرد: با یک کارخانه تولیدی پوشاک برخورد کردیم که در آستانه تعطیلی بود و مثل همه پروژه های قبلی، بسیج ورود کرد بعد از کارشناسی ها لازم  اقدام به خرید 80 میلیون تومان پوشاک برای حاشیه شهر کردیم و جدا از آن، یک قرارداد سه میلیارد تومانی با این کارخانه انعقاد کرد تا سرمایه در گردش آن تامین و این کارخانه همچنان با راندمان بیشتر و ایجاد شغل به کار خود ادامه می دهد.

 

بهبودی به صنایع احیا شده توسط بسیج پرداخت و خاطرنشان کرد:  طی دو سال گذشته و بعد از ارزیابی 300 واحد تولیدی در استان خراسان رضوی 37 واحد تقویت و 15 واحد احیا شد، ضمن این تعداد احیا و تقویت، هر واحد تولیدی زمینه اشتغال پنج تا 20 نفر را بوجود آورد و به اصرار کارفرماها از نیروهای بسیجی در این واحد های تولیدی به کار گیری شد.

 

مسئول سازمان بسیج صنعتی خراسان رضوی تاکید کرد: اگر واحد های تولیدی موجود همه فعال و با راندمان بالای 70 درصد کار کنند  ما فردی به نام بیکاری نخواهیم داشت، متاسفانه واحدهای تولیدی به سمت بانکها رفتند و  بانکهای فقط اسما اسلامی هستند ولی شاکله آنها  ربا است، اما در برخی واحد ها با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و اجرای اقتصاد مقاومتی روی پای خود ایستادند در حال حاضر موفق ترین واحدها هستند.

 

وی ضمن انتقاد از عملکرد برخی دولتی ها اذعان کرد:  یکی از عواملی که برخی از متولیان امر کمتر به  واحدهای تولید توجه میکنند  این است که خودشان حقوق بگیر هستند و مشکلات حوزه اشتغال و تولید برایشان ملموس نیست، و برخی اوقات با برخورد های زننده  امید را از سفره مردم  میبرند و نمیتواند بازاری ها و تعطیلی کارخانه را درک کنند  و برای انها زیاد مهم نیست، در کنار این موضوع بالا دستی ها نیز هیچ گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط نیروی های زیر دست در راستای احیا و تقویت مشاغل خواسته نمیشود.

 

بهبودی بیانات مقام معظم رهبری را سرلوحه اقدامات خود دانست اذعان کرد: 10 فرمان حضرت آقا که سال 95 در حرم مطهر رضوی قرائت کردند و بند 9 این فرمانها بحث انرژی و بهینه سازی بود، ما نیز به تبع بیانات آقا در همین راستا قدم برداشته و دوره ای آموزشی برای مهندسین بسیجی، ممیزی و مدیریت مصرف انرژی در کارخانه ها، ادارات، خانگی و شرکتها برای خودشان انجام دهند و در مرحله بعد این آموزشها به همه مردم منتقل کنند.

 

وی به مساجد و اقدامات سازمان بسیج صنایع خراسان رضوی در  مساجد پرداخت و گفت: مساجد پایگاهی برای ارتباط مردمی و فرهنگسازی است و ما نیز با استفاده از این ظرفیت و با هماهنگی هئیت امناهای مساجد الگوی  مصرف انرژی مطرح شد، یادمان نرفته روزی که  از طرف وزارت نیرو اعلام شد امسال مصرف انرژی در  کشور بی سابقه بود و با اعلام این خبر ما نیز برآن شدیم تا اقداماتی در راستای پایین آوردن مصرف انرژی برداریم و هسته های کاهش انرژی ایجاد کردیم و بعد از بررسی  به این نتیجه رسیدیم خواهران مدیر خانواده هستند و تفاهم نامه ای که با جامعه زنان بستیم، 130 خواهر بسیجی در سطح استان با حضور در مشهد و برگزاری یک دوره آموزشی که هر شهرستان و ناحیه3 بسیجی در این دوره فرستاد  تا از این طریق و بعد از آموزش های لازم به ناحیه خود را برگردد و در راستای پایین آوردن انرژی اقدامات لازم را بردارد.

 

بهبودی ادامه داد: طی این دوره آموزشی شناسنامه های انرژی آماده شد و توانمندی ها را باید به پایگاه ها و افراد پایگاه ها منتقل کرد. کسانی که در این دوره ها حضور داشتند به عنوان سفیران انرژی ماموریت دارند تا 50 نفر از محله خود را آموزش و فرهنگ سازی کنند.

 

مسئول سازمان بسیج صنعتی خراسان رضوی به ممیزی مساجد پرداخت و اظهار کرد: با توجه به اینکه مساجد پایگاه تبلیغ دین است و اسراف از نکات مورد تاکید دین مبین اسلام است، مسجد باید در مقوله اسراف دقت داشته باشند یعنی اول از خود مسجد شروع کرد  فضای مسجد باید با توجه به مصرف انرژی آرامش بخش باشد نه با عدم توجه به مصرف بهینه  اشخاص در مسجد در زمستان از سرما و در تابستان از گرما رنج ببرند.

 

بهبودی ضمن انتقاد از عملکرد پیمانکاران ساختمانی در خصوص کم توجهی به عایق بندی و مبحث 19 آیین نامه ساختمان سازی در ایران تصریح کرد: برنامه ای با شرکت آبفا، برق و گاز  و طی امضای تفاهم نامه ای مقرر شد هشت مسجد الگویی را کاملا با اصول و قواعد مهندسی در راستای پایین اوردن مصرف انرژی مدل سازی کرد تا این الگو برای دیگر مساجد نهادینه  شود.

 

 وی ضمن تاکید به بهره برداری از کارآفرین های نمونه بیان کرد: سازمان بسیج صنایع خراسان رضوی با ورود به بخش کار آفرینی از ظرفیت نخبه ها و کارآفرینان برتر استفاده کرد و با برگزاری کارگاههای آموزشی با حضور  برترین ها و نخبگان در واقعیت و عمل نشان داد و در همین راستا سعی شد ایده های کارآفرین را از سطح مساجد جمع آوری شود و بعد از داوری و انتخاب طرحهای برتر و کاربردی و با مشورت با سرمایه گذاران به سمت اجرایی کردن این طرح ها رفت و هر کارگاه  پنج تا 20 و بعضا بیشتر ایجاد اشتغال کرد.

 

بهبودی افزود: خراسان رضوی در حوزه صنایع و بسیج صنایع جز شاخص ها کشوری هست و از این رو  آذر ماه امسال کارگاه توانمند سازی منطقه ای در این استان و به عنوان استان معین دایر میشود استانهای خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، گلستان، سمنان و سیستان و بلوچستان استانهای حاضر در این کارگاه کوییک و توانمند سازی که با حضور مشاورین صنعتی برگزار میشود، هستند.

 

مسئول سازمان  بسیج مهندسین صنعتی خراسان رضوی گفت: برخی خلاها وجود دارد و کار بسیج ورود به این خلاهاست، جام جهانی در روسیه یک ظرفیت بالقوه برای بازاریابی محصولات با کیفیت ایرانی است، با وجود درخشش خوب ایران در بعد نظامی در سوریه و عراق امروز وقت درخشش صنعت ما در این کشور هاست باید از این ظرفیت نهایت استفاده را کرد و صنعت این کشورها دردست گرفت و وارد میدان شد.

 

وی ادامه داد:  برای ورود به بازار در جام جهانی نیاز به یک ستاد دارد و این ستاد در حال شکل گیری است تا بعد از ارزیابی، بهتر محصولات ایرانی در این بازار عرضه شود و زمینه ای برای جذب مشتری اتخاذ شود.

 

بهبودی به سرخس و منطقه ویژه سرخس اشاره کرد و گفت: بعد از 21 سال منطقه ویژه سرخص که حضور چهار معاون زیر را داشت در بحث راه آهن و فرودگاه هواپیمایی، به این منطقه ویژه پرداخته شد و با حضور نماینده از 20 کشور جهان در منطقه این ظرفیت و پتانسیلی بوجود آمد  و  جاده ابریشم این ظرفیتها مغفول ماند و کمتر کسی به این توجه کرد؛ اما بسیج صنعتی سرخس یک سال است که روی این منطقه در حال کار کردن هستند و برنامه های ویژه ای برای این منطقه دارند 30 واحد تولیدی در این منطقه بود که در حال حاضر یک سوم آن فعال است.

 

وی ادامه داد:  10 واحد این منطقه با همکاری استان قدس در حال احیا است و سعی داریم تا این منطقه را به فعالیت 100درصد خود برسانیم.

 

بهبودی در پایان از بسیج سازندگی بخاطر حذف همایش خود و هزینه کرد این همایش را صرف زلزله زده های کرمانشاه کردند تقدیر کرد، خواست و تاکید کرد این حرکات ارزشمند و زیبا باید تقویت و نهادینه شود.

 

انتهای پیام/