به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام کریم دوان مسئول فرهنگی مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) مشهد ظهر امروز در حاشیه بازدید دانش آموزان بسیجی طرقبه شاندیز از این مرکز گفت: در این مرکز جانبازان بالای ۷۰ درصد که به آن‌ها قطع‌نخاعی اطلاق می‌‌شود، حضور می‌یابند و مورد درمان و ویزیت پزشک متخصص قرار می‌گیرند.
وی ادامه داد: بیش از ۱۴۰ جانباز قطع نخاعی از استان خراسان و سایر استان‌ها برای درمان خود به این مرکز مراجعه می‌کنند که طی این‌سال‌ها تعداد زیادی از  این ایثارگران والامقام پس از تحمل سال‌ها درد و رنج بیماری به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.

مسئول فرهنگی مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) با اشاره به بخش های مختلف این مرکز اعم از جانبازان قطع عضو، بخش جانبازان شیمیایی هستند که در ظاهر عادی هستند و از درون مشکلاتی دارند گفت: گروه جانبازان اعصاب و روان نیز دارای ظاهری سالم و مشکلاتی ویژه دارند.

وی با بیان اینکه برخی جانبازان قطع نخاعی از گردن به پایین حسی ندارند افزود: از سل 1362 این مرکز راه اندازی شده اما گفتنی است از سال های 57 ما جانبازانی مربوط به دوران انقلاب اسلامی داریم که تا امروز در مدت طولانی روی ویلچر و روی تخت زندگی خودشان را سپری می کنند.

حجت الاسلام دوان تصریح کرد: بیشتر جانبازان این مرکز مربوط به دفاع مقدس هستند و پس از آن جانبازان مربوط به درگیری های مرزی با ضد انقلاب و اشرار هستند.

وی افزود: جانبازان امروز از مدافعان حرم هستند که با توجه به امورات مربوط به ورزش، فیزیوتراپی و ویزیت و معاینه پزشک متخصص به نسبت نیاز به این مرکز مراجعه دارند.

مسئول فرهنگی مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: 138 جانباز نخاعی استان خراسان رضوی به نسبت نیاز به این مرکز مراجعه دارند و گفتنی است در رشته های مختلف ورزشی هم دارای قهرمان و مقام آور جهانی در شته های پارالمپیک هستیم.

وی افزود: در بین جانبازان پزشک، دارو ساز، کشاورز، دکتر، مدرس دانشگاه و نویسنده حضور درند که با همین وضعیت در جامعه فعالیت مؤثر دارند

حجت الاسلام دوان گفت: صلابت و اقتدار جمهوری اسلامی به برکت همین جانبازان و شهدا است لذا باید قدردان و رهرو راه شهیدان و جانبازان باشیم.

وی با بیان اینکه این خانه جانبازان مقدس است چراکه شهدا در این مکان تنفس کرده اند افزود: همه تخت های بستری این مرکز دارای خاطره ای از شهید است.

 مسئول فرهنگی مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) گفت: از سال 1362 تا به حال 59 نفر از جانبازان به درجه رفیع شهادت نایل شدند و لذا در تمام مراحل زندگی به دلیل دفاع از هویت اسلامی مدیون این عزیزان هستیم.

انتهای پیام/