به گزارش صبح توس؛ سید مجتبی علوی مقدم ظهر امروز در آئین تودیع و معارفه شهردار تربت حیدریه، اظهار داشت: با توجه به منابع و اعتبارات محدود شهرداری ها، برای مدیریت شهری و ساختن شهری آباد نیازمند مشارکت مردم و دستگاههای اجرائی هستیم.

وی تصریح کرد: ورود بخش خصوصی و استفاده از سرمایه های سرگردان در مدیریت شهری درآمدهای پایدار را برای شهرداری ها بوجود می آورد که می تواند علاوه بر عمران و آبادانی بخشی از مشکلات شهرها را برطرف کند.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان رضوی گفت: تسهیلات 4 درصدی برای شهرداری های سطح کشور از طریق بانک انصار تا سقف 30 میلیارد ریال در نظر گرفته شده، هرچند که این بودجه ناچیز است اما می تواند شهرداری ها را تا حدودی از بحران خارج کند.

وی با بیان اینکه خراسان رضوی در لایحه طرح جامع مدیریت شهری پیشگام بوده، افزود: از سال 1391 این طرح برای نخستین بار در خراسان رضوی آغاز شد و تاکنون بیش از 2 هزار صفحه در خصوص آن برنامه ریزی و ارسال شده و منتظر تائید نهایی و  سیر مراحل قانونی است.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه هیئت عالی سرمایه گذاری در استان و شهرستانها از سال 92 تشکیل شده، از فرماندار هر شهرستان بعنوان مدیریت عمران در این هیئت یاد کرد و گفت: باید در این عرصه هماهنگی های بین بخشی ارتقا یابد و تنها مرجعی که می تواند با تعامل و همکاری قوانین دست و پا گیر را برطرف کند شورای عالی استانها می باشد.

علوی مقدم تاکید کرد: مدیریت شهری و شهرداری پیش از نیاز به اعتبار و بودجه، نیازمند برنامه ریزی هدفمند، انظباط مالی و پرهیز از هزینه های غیر اصولی است.

وی توجه به نیروی انسانی متعهد و متخصص را از دیگر ضروریات مدیریت شهری برشمرد و گفت: نیروهائی که در چهار سال گذشته توسط وزارت کشور جذب شهرداری ها شدند از تعهد و تخصص لازم برخوردارند و لذا شهرداری ها از جذب نیرو در این نهاد خدماتی پرهیز کرده و در ارتقای سطح کیفی نیروهای موجود تلاش کنند.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: ارتباط بین مردم و حاکمیت یکی از اولویت های مهم مدیریت شهری است که می توان با تعامل و مشارکت بر مشکلات فائق آمد.

وی از توجه به موضوعات فرهنگی و آسیب های اجتماعی و تلاش در رفع این آسیب ها و همچنین تکریم ارباب رجوع بعنوان دو راهبرد وزارت کشور برای شهرداری ها یاد کرد.

انتقاد امام جمعه تربت حیدریه از بدهکاران به شهرداری

امام جمعه تربت حیدریه با انتقاد از بدهکاران به مجموعه شهرداری گفت: با توجه به اینکه چند ماهی است حقوق کارگران شهرداری با تاخیر مواجه شده و شهرداری نیز درامدی به جز وصول مطالبات خود ندارد به یقین بدهکاران به شهرداری اعم از دستگاههای اجرائی و مردم به لحاظ شرعی مسئول هستند.

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی بیان داشت: ریشه مشکلات و عقب ماندگی شهر در عدم تعامل و برنامه ریزی مناسب است و اگر این تعامل و برنامه ریزی صورت گیرد هر چند مدیریت شهری ضعیف عمل کند باز هم موفقیت حاصل خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: مسئولان باید مردم دار باشند اما این مردم داری به معنای عدول از قوانین و مقررات نیست و همگان موظفند برای ساختن شهری آباد نسبت به پرداخت مطالبات خود به شهرداری اقدام کنند.

جراحی بر اساس وضعیت فعلی کشور لازمه شهرداری

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، جراحی براساس وضعیت فعلی را لازمه مدیریت در شهرداری ها عنوان کرد و گفت: این جراحی ها برای درمان است و به یقین با سختی و درد همراه خواهد بود اما اگر این سختی ها تحمل شود منجر به توسعه خواهد شد.

سعید باستانی اظهار داشت: یکی از ضروریات شهرداری ها، طرح جامع شهری است که مدیریت شهر در حوزه های مختلف در امور اجرائی در یک نقطه متمرکز شده و بر اساس آن تصمیم گیری ها اتخاذ می شود.

وی گفت: برگشت اعتماد مردم به شهرداری در راستای مشارکت ببشتر و همچنین ورود بخش خصوصی برای ایجاد درامدی پایدار و ارتقای بخش حمل و نقل شهرستان و هوشمند سازی از اولویت هائی است که باید در مدیریت شهری به آن توجه شود.

ظرفیت های علمی نقش تاثیر گذاری در توسعه شهر دارند

معاون استاندار و فرماندار ویزه تربت حیدریه در این مراسم گفت: تقویت تعامل و شفاف سازی امور میان شهرداری و اعضای شورای اسلامی با مسئولان شهرستان و مردم با هدف واحد، لازمه توسعه و پیشرفت هر شهر است.

احمدعلی موهبتی با اشاره به ظرفیت های بالای علمی دانشگاه ها عنوان کرد: اساتید و دانشجویان نخبگان جامعه به شمار می آیند و به عنوان ظرفیت های خلاق می توانند نقش مهمی در پیشبرد اهداف  توسعه محور شهرداری داشته باشند.

وی گفت: مطالبه گری حقی است دو سویه که باید تمام شهروندان از آن برخوردار باشند و زمانی در یک جامعه فرهنگ مطالبه گری نهادینه می شود که مردم آن با حقوق خود آشنا باشند و بتوانند به صورت پرسش گرایانه برای احقاق حق خود تلاش کنند.

در پایان این مراسم ضمن تقدیر از زحمات 27 ماهه رمضانعلی شورابی، سکان هدایت شهرداری تربت حیدریه به محمد صادق مجتهدی واگذار شد.

انتهای پیام/