به گزارش صبح توس؛ محمد حسن واحدی  امروز در چهارمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی که ویژه زائرین پیاده دهه آخر صفر در دفتر معاون زیارت استانداری خراسان رضوی تشکیل شد عنوان کرد: پیش بینی ما  امسال برای دهه  پایانی صفربالغ بر 1300نفر زائر پیاده است.

 وی با بیان اینکه عمده این زائران از خراسان رضوی هستند بیان کرد: سال گذشته از 21استان کشور زائران پیاده داشتیم و انتظار می رود ستاد خدمات سفر در راستای وظیفه ای که طبق مصوبه دولت بر عهده دارند برنامه هایی منطبق بر خدمت به زائران پیاده را ظرف یک هفته آماده و به دبیرخانه ارسال کنند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: کمیته حمل و نقل باید برنامه اجرایی بازگشت زائران را پیگیری کند و لازم است گشت های ویژه در مسیر جاده ها برای خدمت رسانی به زائرین که در راه مانده اند را در دستور کار قرار دهد.

اوحدی با بیان اینکه در حوزه امنیتی باید کمیته امنیتی دستور العمل اجرایی خود را در ابعاد مختلف  تهیه و به فرمانداران ابلاغ کند چرا که بحث امنیت بسیار مهم است اظهار کرد: کمیته امنیتی باید بحث امنیت را از مبدا تا مقصد تامین کند و در محل های اسکان همه کمیته ها موظف اند برنامه های خود را در اختیار کمیته امنیتی قرار دهند.

وی با اشاره به ظرفیت  4500نفری زائر شهر اشاره کرد و  ادامه داد: حجم زیادی از زائران را کمیته اسکان (میراث فرهنگی خراسان رضوی) می تواند در این مکان اسکان دهد وبا افتتاح فاز دوم آن تا قبل از 28صفر 10هزار زائر پیاده را می توان در زائر شهر رضوی اسکان داد.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در حوزه ارزاق،باید کمیته تنظیم بازار مشخص شود گفت : این کمیته می تواند به این موضوع  که چه مقدار مواد غذایی قرار است توزیع شودکمک کند.

واحدی برگزاری ستاد بحران یکی دیگر از موضوعاتی است که باید به منظور حمایت از زائران پیاده تشکیل شود اظهار کرد: سال گذشته 10استان به کمک جمعیت هلال احمرآمدند و امسال نیز از ظرفیت دیگر استان ها در حوزه نیروی انتظامی و هلال احمر استفاده می شودبه علاوه اینکه  سه بالگرد جهت خدمت رسانی در جاده ها فعال می شوند.

وی با بیان اینکه  سامانه جهاد خدمت فعال تر از سال گذشته ارائه می دهد ادامه داد:  خدمت به زائر باید مردمی باشد و دولت تنها باید نگاه حمایتی داشته باشد و باید جریان جهاد خدمت راه اندازی کنیم.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی 3هزار هیئت مذهبی در استان فعال هستند که در کنار جمعیت خدمتگزاران و سلسله الذهب خدمت رسانی خواهند داشت ابراز کرد: امسال اسکان و تغذیه برعهده آستان قدس است؛ سال گذشته روزی 270هزار تغذیه در هر سه وعده  به مدت سه روز به همت استان قدس رضوی در بین مردم توزیع شد.

اوحدی با بیان اینکه ایستگاه ها خدمت رسانی به زائران در کربلا شناسنامه دار شدند اظهار کرد: قرار است همین کار برای  ایستگاه ها خدمت رسان به زائران در مشهد انجام شود و ایستگاه های زائر در مشهد نیز شناسنامه دار شوند.

 وی با اشاره به اینکه ثبت نام زائرین پیاده از اول مهرماه در سامانه جمعیت خدمتگزاران انجام می شود ابراز کرد:  اوقاف نیز در دهه آخر صفر  با اجرای طرح «قدم های آسمانی تا امام مهربانی» در بقاع متبرکه به زائران پیاده خدمت رسانی می کند.

انتهای پیام/