به گزارش صبح توس؛ رگبار باران شدید روزهای گذشته در شمال استان خراسان رضوی موجب به راه افتادن سیل و وارد شدن خسارات مالی و جانی به مردم این استان شده است.

 

 به گفته مسئولان استانی، علاوه بر تلفات دام‌ها و آسیب رسیدن به خانه‌ها در مسیر سیلاب، بیشترین آسیب سیل اخیر متوجه محصولات و زمین‌های کشاورزی بوده است.

 

اکثریت گردشگران با کمک بسیجیان از منطقه خطر خارج شدند

در بررسی مناطق سیل‌زده با توجه به‌احتمال  سیلاب در برخی مناطق قوچان به‌ویژه در بخش باج‌گیران، بخشداری باج‌گیران به کمک اهالی روستا، تیم‌های کوهنوردی که در روز جمعه بیست و یکم مرداد در دره شمخال حضور داشتند را به‌سرعت از این منطقه خارج کردند.

 

 

بخشداری بخش باج‌گیران با همراهی مردم روستای شمخال توانستند چیزی حدود 250 گردشگر و 70% از مسافران را به  کمک وسایل نقلیه روستایی به روستا منتقل کنند.

 

در همین رابطه علی‌اصغر صوفی فرمانده سپاه شهرستان قوچان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی و پیرو هماهنگی‌های انجام‌شده با سپاه امام رضا(ع) پیرامون احتمال وقوع سیلاب در شمال شرق کشور، سپاه ناحیه قوچان با فراخوان بسیجیان و کارکنان پایور خود آماده امداد و نجات برای هرگونه حادثه احتمالی است.

 

وی ادامه داد: علیرغم آماده‌باش بسیجیان و نیروهای بسیج در پایگاه‌ها و حوزه‌های مقاومت، شاهد اتفاق خاص و حادثه‌ای نبودیم و هیچ‌گونه اعلام نیازی از سوی کمیته مدیریت بحران شهرستان تاکنون انجام‌نشده است.

 

فرمانده سپاه ناحیه قوچان گفت: در صورت هرگونه حادثه احتمالی، نیروهای بسیج و کارکنان سپاه ناحیه قوچان در تمامی شرایط آماده خدمات‌رسانی به شهروندان و اهالی منطقه هستند.

 

سیل اخیر در سرخس تلفات جانی نداشته است

در ادامه بررسی مناطق سیل‌زده استان و در رابطه با وضعیت شهرستان مرزی سرخس، محمدرضایی رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس در گفتگو با خبرنگار صبح توس، درباره امدادرسانی به مفقودان سیل اخیر در شهرستان سرخس اظهار کرد: طی گزارش مدیریت بحران شهرستان سرخس به هلال‌احمر، صبح روز گذشته اقدامات برای امدادرسانی و نجات مفقودان در منطقه عنابه و معدن آق دربند سرخس آغاز شد.

 

 

رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس افزود: با توجه به منطقه گرفتار شدگان در سیل، از مرکز استان درخواست امداد هوایی داشتیم که با ورود بالگرد به شهرستان عملیات نجات مفقودان آغاز شد.

 

وی تصریح کرد:  ۹ نفر از سیل‌زدگانی که در روستای معدن آق‌دربند سرخس در محاصره آب مانده بودند، توسط بالگرد امدادی هلال‌احمر به منطقه امن منتقل شدند.

 

رضایی افزود: همچنین تعداد 130 کنسرو ماهی و 180 قرص نان توسط جمعیت هلال‌احمر و با هماهنگی فرمانداری شهرستان تهیه و میان افراد آسیب‌دیده سیل منطقه آق دربند توزیع شد.

 

رئیس جمعیت هلال‌احمر سرخس بابیان اینکه تلفات جانی در سیل اخیر در این شهرستان نداشتیم، عنوان کرد: فقط 9 نفر از همشهریان در این سیل مفقودشده بودند که با تلاش امدادگران نجات یافتند.

 

 

تعداد تلفات سیل در کلات به 5 نفر رسید

محمد شریف فرمانده سپاه شهرستان کلات در گفتگو با این پایگاه خبری تحلیلی اظهار کرد: براثر سیل در شهرستان تعداد تلفات به 5 نفر رسیده و خسارات زیادی به مزارع کشاورزی واردشده است.

 

وی افزود: با حضور بسیجیان از یک فاجعه عظیم قبل از رسیدن سیل به منطقه جلوگیری شد و از ایجاد حادثه و تلفات برای گردشگران زیادی که در مناطق سیل‌خیز و دارای رودخانه حضور داشتند پیشگیری به عمل آمد.

 

فرمانده سپاه کلات با اشاره به تخلیه مردم و جلوگیری از تلفات چند برابری در منطقه گفت: 2 هزار نفر باهمت بسیجیان ابتدا با تخلیه سنگ‌ها و خاک‌های جاده با موفقیت از منطقه خطر خارج شدند.

 

وی افزود: بیشتر حادثه در منطقه باب رمضان بود که در آن قریب به 48 خودرو توسط سیل آسیب دید و مردم علی‌رغم اطلاع‌رسانی غافلگیر شدند.

 

شریف در ادامه به بی‌سابقه بودن این سیل در 50 سال اخیر اشاره داشت و تصریح کرد: گردان‌های امام حسین(ع) و بیت‌المقدس با تقسیم‌بندی و حضور در قسمت‌های مختلف روستاها برای امدادرسانی، توزیع اقلام موردنیاز و کمک‌رسانی به مجروحان سریعاً اقدامات لازم را صورت دادند.

 

وی افزود: امروز معاون رئیس‌جمهور نیز اذعان داشت که حضور سپاه به‌طوری همه نقاط را پوشش داده که موجب قدردانی تمام مردم شده است.

 

 

هزار هکتار زمین کشاورزی در کلات براثر سیل از بین رفت

فرمانده سپاه کلات گفت: معاون رئیس‌جمهور طی این بازدید قول مساعد داد که بر اساس برآوردهای دقیق انجام‌شده از خسارات کشاورزی اقدامات مقتضی انجام شود.

 

وی بابیان اینکه علاوه بر تلفات دام‌های روستاییان و آسیب دیدن 200 هکتار از اراضی باغات، 800 هکتار از زمین‌های کشاورزی و شالی‌کاری در این حادثه از بین رفته افزود: هنوز جستجو برای مفقودان احتمالی ادامه دارد اما آمار مفقودی به‌طور رسمی و اعلام‌شده نداریم.

 

شریف خاطرنشان کرد: گروه‌های جهادی بسیج از همان ساعات اولیه فعال‌شده‌اند و اصلاً بسیاری از روستاها توسط همین گروه‌های جهادی مدیریت بحران و اداره می‌شود.

 

وی افزود: پایگاه‌های بسیج به‌صورت خودجوش در مناطق صعب‌العبور فعالیت جهادی ازجمله انتقال آذوقه و باز کردن جاده‌ها را در دستور قراردادند.

 

 

بازدید میدانی معاون رئیس‌جمهور هیچ قول و وعده‌ای را در پی نداشته است

فرمانده سپاه کلات با اشاره به اینکه بازدید میدانی معاون رئیس‌جمهور هیچ قول و وعده‌ای را در پی نداشته اظهار کرد: اما امیدواریم با ارائه برآورد خسارت در نشست هیئت‌وزیران نتیجه خوبی برای شهرستان در مناطق سیل‌زده مخصوصاً در بخش کشاورزی و کمک‌های بلاعوض داشته باشد.

 

بر اساس اخبار واصله آخرین مردی 52 ساله که در حین فعالیت کشاورزی در سیل گرفتارشده بود در آمار کشته‌شدگان سیل اخیر در روستای رزمگاه علیا شهرستان فریمان است.

انتهای پیام/