به گزارش صبح توس؛ انتقاد‌ها به قرارداد اخیر نفتی و پاسخ به انتقاد‌ها و تلاش برای رفع شبهات در هفته گذشته از سوی روزنامه‌های جریان‌های مختلف سیاسی از مباحث داغ روزنامه‌ها بوده است. ادامه بحث‌ها و گزارش‌ها درباره کابینه و انتخاب شهردار آینده تهران نیز در بعضی روزنامه‌های امروز دیده می‌شود. 

قطار وعده ها برای قطار برقی

اردیبهشت امسال بود که مدیرعامل راه‌آهن کشور خبر از نهایی شدن فاینانس سرمایه‌گذاری بانک دولتی چین به ارزش دو میلیون یورو برای برقی کردن قطار مشهد –تهران تا پایان ماه داده بود ولی امروز بعد از گذشت بیش از دو ماه این فاینانس نهایی نشده است و مدیرعامل راه‌آهن بازهم وعده نهایی شدن این قرارداد را این بار پایان تیرماه اعلام کرد.به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سعید محمد زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در جلسه شورای هماهنگی مدیران کل راه آهن سراسر کشور اعلام کرد: پیش نویس برقی کردن راه آهن تهران–مشهد امضا شده است و تا دو هفته آینده قرارداد آن نهایی می شود.مازیار یزدانی معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن نیز 23 خردادماه امسال در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی  گفت : تمامی مجوز‌ها برای آغاز اجرای پروژه برقی سازی قطار مشهد -تهران دریافت و مشکلات بانکی حل‌شده است و از هفته آینده(اول تیرماه) اقدامات مهندسی این پروژه حدفاصل مشهد تا نیشابور شروع خواهد شد.اگرچه فرداد فرهودی 4تیرماه در گفت وگو با خراسان رضوی دراین‌باره گفته بود: در نشست خبری، معاون راه آهن اعلام کرد هفته آینده مطالعات آغاز خواهد شد و این مطالعات از همان روز آغازشده است.  اصلا بنا نبود کلنگی برای این پروژه به زمین زده شود .قرارداد اجرایی پروژه هنوز نهایی نشده و بانک چینی هنوز فاینانس را امضا نکرده است و خیلی خوش‌بینانه بخواهیم بگوییم ،درصورتی‌که منابع مالی تأمین شود در مهرماه امسال عملیات اجرایی پروژه آغاز خواهد شد.برقی سازی خط آهن مشهد- تهران یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ریلی کشور بعد از انقلاب است که در دولت دهم کلید خورد ولی به دلیل کمبود اعتبارات چند سالی است که معطل‌مانده است.شایان‌ذکر است بر اساس متن فاینانس طرف ایرانی باید 15درصد مبلغ  فاینانس را به‌عنوان سهم خود در قرارداد دو میلیارد یورویی تأمین کند ولی هنوز این تأمین اعتبار صورت نگرفته است.

جزییات تسهیلات 10 هزار میلیاردی اشتغال با نرخ 9 درصد 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ 9 درصد برای ایجاد اشتغال در بخش‌های  صنایع‌دستی، کشاورزی، گردشگری و فرش خبر داد.به گزارش خراسان رضوی، علی ربیعی در نشست چهارشنبه‌شب کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان، در توضیح این خبر اضافه کرد :برای تحقق این خواسته دولت 1.5 میلیارد دلار تسهیلات با نرخ صفر درصد پیش بینی کرده است که با همکاری و ترکیب آورده1.5 میلیارد دلاری پنج بانک توسعه تعاون، کشاورزی، پست‌بانک، کشاورزی و صندوق کارآفرینی برای پرداخت تسهیلات 18 درصدی درواقع امسال تسهیلاتی حدود 10 هزار میلیارد تومان با نرخ 9 درصد برای ایجاد اشتغال در بخش‌های مختلف توسط این بانک‌ها پرداخت خواهد شد .وی افزود: این تسهیلات در بخش‌های کشاورزی، صنایع‌دستی، گردشگری و برخی صنایع توسط کارگروه‌های تخصصی این بانک‌ها تخصیص خواهد یافت و با استفاده از این تسهیلات می‌توان صنعت فرش استان خراسان رضوی را تحت پوشش قرارداد و به این صنعت رونق بخشید.

علی ربیعی همچنین با بیان این که معتقدیم تنها با توزیع پول نمی توان اشتغال ایجاد کرد، افزود: علاوه بر تسهیلات اشاره شده و بر اساس توافقات صورت گرفته با بانک مرکزی  20 هزار میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات رونق تولید  برای ایجاد اشتغال در کشور تخصیص خواهد یافت. وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته سهم کشور از تولیدات پوشاک به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست بنابراین استان‌ها بر اساس ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود در هر حوزه تقسیم‌بندی شده‌اند و می‌توان با ایجاد اشتغال فراگیر برای سه تا چهار سال آینده زمینه رشد باکیفیت و ایجاد اشتغال را ایجاد کرد. وی درباره سهمیه کارورزی استان نیز گفت: درصورتی‌که استان این سهمیه را به پایان برساند حتماً آن را به دو برابر افزایش‌خواهیم داد.

صرفه جویی در دمای 41 درجه

مدیر روابط‌عمومی‌ توزیع برق مشهد مقدس گفت: «براساس اعلام سازمان هواشناسی روز شنبه مشهد گرم‌ترین روز خود را تجربه خواهد کرد، اما شاهد قطع برق نخواهیم بود.».
علیرضا کاشی اظهار داشت: «مشهد طی چند روز گذشته هوای گرمی‌ را تجربه کرده است و طبق اعلام هواشناسی خراسان رضوی امروز (شنبه) بیشترین گرما را در مشهد خواهیم داشت و دمای هوا 40 تا 41 درجه خواهد بود.».
مدیر روابط‌عمومی‌ توزیع برق مشهد بیان کرد: «در برق مشهد هیچ‌گونه برنامۀ خاموشی‌ای نداریم، اما مردم نیز باید در ساعات اوج مصرف که شامل ساعات 11 تا 15 و 19 تا 23 است همکاری کنند که پیک بار
داریم.».
کاشی عنوان کرد: «در سال 1395 اوج مصرف برق مشهد و یا پیک بار 1326 مگاوات بود که در تاریخ 5 مرداد اتفاق افتاد. اوج مصرف برق مشهد امسال در تاریخ 15 تیر 96 اتفاق افتاد که 1367 مگاوات بود. امروز نیز اوج گرما را داریم و این مهم بیانگر این است که گرما روی مصرف برق تأثیر گذاشته است. مردم تا جایی که می‌توانند از کولر آبی استفاده کنند و در ساعات اوج مصرف از وسایل پرمصرف به‌صورت هم‌زمان استفاده نشود و درجۀ کولر گازی روی 25 تنظیم شود.».
وی خاطرنشان کرد: «طی هماهنگی با ستاد بحران استانداری خراسان رضوی فردا مانوری برای سازمان‌های سطح شهر مشهد داریم که همۀ این ادارات با هماهنگی استانداری خراسان رضوی باید از ساعت 13 تا 14 ظهر سیستم سرمایشی خود را خاموش کنند و گروه‌های بازرسی به ادارات خواهند رفت و گزارش نهایی نیز به استانداری ارسال می‌شود.».

حیرت خارجی‌ها از امکانات زندان اوین

زندان اوین، معروف‌ترین ندامتگاه ایران میزبان بیش از ۴۵ سفیر خارجی مقیم تهران شد و سفرا از نزدیک با این زندان آشنا شدند. روزنامه جوان در گزارشی از جزئیات بازدید و شگفتی سفرای خارجی از وضعیت زندان اوین نوشته است: هدیه مسئولان زندان اوین به یکی از سفرا فرصت کم است و راه بسیار. برای همین نمایشگاه محصولات تولیدی بنیاد تعاون زندانیان مقصد بعدی مهمانان امروز می‌شود. به سالنی بزرگ می‌رسیم که صنایع چوبی ساخت زندانیان در آنجا به نمایش گذاشته شده است. 

سفرا از نزدیک محصولات چوبی را که اغلب در نمایشگاه‌های داخل کشور با استقبال خوب هموطنانمان مواجه می‌شود نظاره کردند. وقتی یکی از سفرا که از طراحی میز اتوی ساخته شده به‌دست مددجویان به هیجان آمد، رئیس زندان، آن میز اتو را به سفیر هدیه کرد تا خاطره این بازدید برای همیشه در گوشه‌ای از ذهنش ثبت شود و به مقامات کشور خود نشان دهد از آنچه در واقعیت زندان اوین می‌گذرد. 

در سمت راست این سالن، کارگاه نجاری مددجویان قرار داشت. کارگاهی که در کنار زندانیان ایرانی اغلب مددجویان اتباع خارجی با فراوانی جرائم مواد مخدر در آن مشغول به کار هستند و شاید این سؤال را در ذهن ایجاد کرد که اتباع خارجی اینجا چرا کار می‌کنند. بالاخره یکی از سفرا این سؤال را از مدیرکل زندان‌های تهران پرسید. دکتر محبی در پاسخ به این سؤال از اجباری نبودن کار در زندان‌ها سخن گفت و اشاره کرد که اشتغال در زندان‌ها و حضور در کارگاه‌های اشتغال‌زایی بر اساس تمایل و علاقه مددجویان صورت می‌گیرد و هیچ اجباری وجود ندارد. 

 امید به زندگی در موسیقی زنده در اوین اجرای موسیقی زنده توسط مددجویان برنامه دیگری بود که صبح یکی از روزهای چهارمین ماه سال را برای همه خاطره انگیز کرد. کمی بالاتر از نمایشگاه محصولات مددجویان، آمفی تئاتر قرار دارد که یک گروه موسیقی شامل سه نفر از مددجویان اتباع خارجی در آن به اجرا پرداختند؛ قطعه‌ای که در آن نشانه‌هایی از امید به آینده را به خوبی می‌توان حس کرد. خواننده این گروه که اهل کشور اوگاندا بود قبل از اجرا از تسهیلاتی که زندان در اختیارشان گذاشته گفت و اشاره کرد وقتش به شکل خوبی می‌گذرد. از امکاناتی که برای کتابخوانی، ورزش، تحصیل، درمان و... در اختیارش قرار گرفته گفت و آرزو کرد که در زندگی دیگر مسیر اشتباهی را انتخاب نکند. بالاخره قطعه موسیقی اجرا شد و سفرا با کف‌زدن‌هایشان این خواننده جوان را همراهی کردند تا جهانیان بدانند در زندان‌های ایران فرقی میان زندانیان خارجی یا داخلی نیست و همه در ارائه تسهیلات یکسان هستند. عناوین اخبار روزنامه جوان در روز شنبه ۱۷ تیر :

بازدید از بخش سالن ملاقات خصوصی این زندان بخش دیگری از این بازدید محسوب می‌شد. مدیرکل زندان‌های استان تهران در بازدید از سالن ملاقات خصوصی که کمی بالاتر از زورخانه قرار داشت، گفت که همه زندانیان می‌توانند در اتاق‌هایی مجهز به تخت، یخچال، حمام و سرویس بهداشتی ساعاتی را در کنار همسرشان باشند. سفرا یکی یکی به این اتاق‌ها سر زدند. آخرین مقصد بازدید امروز اندرگاه‌شماره ۴ بود. مددجویانی که تمایل به کار و حرفه‌آموزی ندارند در اندرزگاه در حال استراحت یا استفاده از سایر تسهیلات زندان بودند. 

 غذایی که خوب بوداتاق‌های شش تخته با روتختی‌های قرمزرنگ و فرش‌های متحدالشکل نیز از راحتی و آسایش مددجویان در این زندان خبر می‌دهد. عده‌ای از مددجویان نیز مشغول آموزش هستند از معرق و زبان انگلیسی گرفته تا رایانه و خوشنویسی با استقبال خوبی همراه است. هیچ کلاسی خالی نیست. وقتی سفرا از کلاس آموزش زبان انگلیسی رد می‌شوند مددجویان به زبان انگلیسی با آن‌ها سلام و احوالپرسی می‌کنند. باشگاه ورزشی با تجهیزات مدرن بدنسازی و کتابخوانی پر از کتب مختلف و نمازخانه‌ای بسیار شیک و مرتب نیز در اندرزگاه خوش می‌درخشد. در یکی از بند‌ها مددجویان مشغول پخت غذای مورد علاقه خود در آشپزخانه بودند. اینجا مددجویان می‌توانند از غذای زندان استفاده نکنند و اگر تمایل دارند با خرید از فروشگاه و استفاده از آشپزخانه، برای خود پخت و پز کنند. بوی غذایشان کل فضای بند را پر کرده است، رعایت اصول بهداشتی در فضای آشپزخانه یکی از سفرا را ترغیب می‌کند که به سمت آن‌ها برود و از غذایی که به سمت او تعارف می‌شود بخورد. وقتی از آشپزخانه بیرون آمد غذای پخته شده را عالی وصف کرد و گفت: خیلی خوب بود. همه اتاق‌ها بازدید می‌شود و تجهیزات و خدمات، معروف‌ترین زندان پایتخت را بیشتر به رخ جهانیان می‌کشد. 

 ابراز تعجب سفیر کره‌جنوبی از در‌های باز زندان حالا زمان آن بود که بازدید از این زندان را از نگاه سفرایی که بی‌شک گزارش‌های مغرضانه و سیاسی سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌های معاند در مورد وضعیت ایران به گوش آن‌ها هم رسیده، مورد ارزیابی قرار دهیم. سفیر کره‌جنوبی در مقابل دوربین خبرنگاران قرار می‌گیرد. او که خودش را با زبان فارسی معرفی می‌کند از اینکه زندانیان در اینجا لباس فرم ندارند و روی لباس‌هایشان شماره یا اسم نوشته نشده تعجب می‌کند. برای او اینکه در‌های زندان‌ها بسته نیست، خیلی جالب به نظر می‌رسد. 

سفیر کره‌جنوبی گذری مقایسه‌ای هم به زندان‌های ایران و کره‌جنوبی می‌زند و می‌گوید: زندانیان کره حتماً یونیفرم و لباس متحد‌الشکل دارند و شش تا ۱۰ نفر آن‌ها در اتاق یا سلولی که در آن قفل است، نگهداری می‌شوند. از او می‌خواهیم ارزیابی خود از وضعیت بهداشتی و تغذیه‌ای زندان اوین را بازگو کند، می‌گوید: شرایط بهداشتی و آموزشی زندان خوب بود و زندانیان در اینجا می‌توانند با همدیگر ارتباط داشته باشند. سفیر پرتغال نیز نفر بعدی بود که در مقابل لنز دوربین عکاسان و تصویربرداران قرار گرفت. او که حدود شش ماه است سفیر ایران شده، بازدید از این زندان را فرصتی مغتنم شمرد و گفت که این زندان مدل خوبی است و در بازدید از آن خیلی سورپرایز شده است. او شرایط موجود در اوین را خوب توصیف کرد و گفت: انتظار نداشتم شرایط اینجا آنقدر خوب باشد، با اینکه هنوز نظراتم در مورد ایران کامل نشده، اما تجربه خوبی بود و تحت تأثیر قرار گرفتم. 

 بازدید تمام شد و روسیاهی برای زغال ماند بازدید از زندان اوین تمام می‌شود و ۴۵ سفیر کشورهای خارجی مقیم تهران درحالی به سمت خودروهایشان حرکت می‌کنند که تجربه متفاوتی از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران در اذهانشان به ثبت رسیده است.

 

محاسن و معایب قرارداد توتال

روزنامه خراسان در شماره امروز خود در ادامه یادداشت‌ها گزارش‌ها و تحلیل هایی که پس از انعقاد قرارداد ۴ / ۸ میلیارد دلاری با توتال فرانسه در مطبوعات نوشته شده است و اغلب یا صرفا انتقادی و یا صرف بعد دفاع از این قرارداد بوده است در گزارشی از مزایا و معایب این قرارداد از دید نگارنده گزارش می‌نویسد. دربخشی از این گزارش روزنامه خراسان که عنوان «سیاه و سپید بازگشت توتال» دارد نوشته شده است: پشت پرده‌ها و مسائل سیاسی موارد بسیار دیگری هم مورد نقد قرار گرفته است که چندان قابل ارزیابی نیست و صرفا نقل می‌شود. موضوع سوابق توتال در پرداخت رشوه به برخی مدیران ایرانی که به جریمه این شرکت توسط دادگاه‌های غربی منجر شده یکی از این مسائل است. منتقدان می‌گویند چرا چنین شرکتی باید دوباره بدون مواخذه، وارد پروژه‌های بزرگ کشور شود؟ همچنین از منظر سیاسی، عملکرد دولت فرانسه هم در زمان مذاکرات و هم در روزهای اخیر، منفی قلمداد می‌شود و از این رو دادن پروژه‌ها و امتیازهای بزرگ سیاسی مورد نقد قرار می‌گیرد. برخی نیز این قرارداد‌ها را پشت پرده مذاکرات دانسته و از امتیازاتی می‌گویند که برای جلب حمایت سیاسی این کشور به فرانسه داده شده است. گمانه‌ای که در کنار قراردادهای بزرگ خودرویی و خرید هواپیما با فرانسه تقویت هم می‌شود. انتقادهایی که اگرچه قابل بحث اند، اما برای ارزیابی آن‌ها باید شرایط پیرامونی و منافع ناشی از قرارداد را هم ملاحظه کرد. سیاه و سپید قرارداد در یک نگاه واقعیت این است که در این قرارداد، چند اتفاق جدید و مثبت افتاده است؛ آخرین فاز پارس جنوبی بعد از طلسم ۱۶ ساله وارد مدار توسعه شده است، اولین قرارداد جدید برای یک میدان مشترک و آن هم مرزی‌ترین فاز پارس جنوبی بالاخره امضا شده است و از منظر سیاسی، حضور شرکت توتال می‌تواند مقدمه ریختن ترس شرکت‌ها برای ورود به ایران باشد. البته در کنار این مسائل، ابهام‌ها و نقدهایی هم وجود دارد که قبلا به آن اشاره شد. موضوع امضا نکردن سند محرمانگی و تصویب نشدن آن توسط شورای عالی امنیت ملی باید حل شود. مسئله بازگشت تحریم‌ها (SNAP BACK) و طرف تقبل کننده ریسک بازگشت تحریم‌ها هم باید شفاف شود. همچنین رقم ۴. ۸ میلیاردی قرارداد، بیش از آن که واقعی باشد، یک میزان برآوردی و نسیه است. علاوه بر آن امتیازهای زیادی که در قراردادهای جدید و به خصوص در قرارداد فاز ۱۱ برای توتال در نظر گرفته شده – اگرچه در مقایسه با منافع سیاسی در این مقطع خاص ممکن است به صرفه باشد-، اما می‌تواند آغاز سنتی ناصواب و بهانه‌ای برای امتیازگیری شرکت هایی باشد که پس از این به ایران خواهند آمد.عناوین اخبار روزنامه خراسان در روز شنبه ۱۷ تیر :

انتهای پیام/