جعفر جوادی مدیر جهاد کشاورزی تربت جام در گفتگو با خبرنگار صبح توس گفت: کار برداشت محصولات خربزه و گندم از قطب تولید استان خراسان رضوی از سطح 34 هزار هکتار از اراضی زیر کشت این شهرستان آغاز شد.

وی ادامه داد: برادشت گندم آبي در سطح 18 هزار هکتار اراضي و خربزه از سطح 16 هزار هکتار زير کشت آغاز شده که باعث رونق اقتصاد کشاورزی در منطقه شده است.

جوادی افزود: شهرستان تربت جام بزرگترین تولید کننده خربزه در سطح کشور و استان می باشد که پیش بینی می شود امسال بالغ بر 340 هزار تن خربزه برداشت شود.

وی ادامه داد: به ازای هر هکتار زیر کشت خربزه در طول دوره کاشت، داشت و برداشت به طور میانگین 35 نفر روز اشتغال ایجاد می شود که در طول فصل خربزه بالغ بر 500 هزار نفر در شهرستان اشتغال زایی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام تصریح کرد: در راستای تولید محصول سالم با کاهش مصرف سموم بالغ بر 70 هزار تن از محصول تولیدی خربزه به صورت سالم در کشور و کشورهای همسایه عرضه و صادر می شود.

جوادی خاطرنشان کرد: خربزه به عنوان محصولی بهاره با کمترین نیاز آبی و دوره کشت کوتاه دارای مطلوبیت بالایی در بین محصولات منطقه می باشد و با اجرای طرح آبیاری قطره در برخی مزارع میزان مصرف آب 30 تا 50 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به خواص خربزه بیان داشت: خربزه گیاهی از خانواده کدوئیان که دارای میوه ای درشت، آبدار ،شیرین و دارای ویتامین های A و C است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام با اشاره به تولید 75 هزار تن محصول گندم در شهرستان افزود: 55 هزارتن محصول مازاد بر مصرف کشاورزان به سیلوها تحویل می شود.

جوادی ابراز داشت: تربت جام بزرگترین تولید کننده گندم در استان خراسان رضوی است به طوری که رتبه اول را در تولید این محصول استراتژیک دارد.

وی ادامه داد: متوسط برداشت گندم از مزارع شهرستان بین 3/5 تا 5 تن در هر هکتار می باشد که امسال به جهت کاهش بارندگی و همچنین نصب کنترهای حجمی، با کاهش 10 درصدی تولید مواجه هستیم.

مدیرجهادکشاورزی تربت جام با اشاره به قیمت تضمینی خرید گندم بیان داشت: کار خرید تضمینی گندم توسط چهار مرکز و با قیمت مصوب 13هزار ریال به ازاء هرکیلوگرم آغاز شده و با تامین نیازمصرف گندم شهرستان، گندم مازاد بر مصرف به شهرستان های دیگر تحویل‌می شود.

جوادی خاطر نشان کرد: گندم به خاطر نقش مهمی که در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور به خصوص کشورهای درحال توسعه ایفا می کند، یک محصول استراتژیک در تمام دنیا به حساب می آید.

وی با اشاره به اهمیت اقتصادی این محصول نیز گفت: گندم چه از نظر تولید و چه از نظر تغذیه در دنیا بیش از سایر محصولات کشاورزی است، حتی در مناطقی که به علت متغیر بودن شرایط اقلیمی و یا خشکی محیط امکان تولید نباتی نباشد ، می توان گندم را کاشت کرد.

مدیرجهادکشاورزی تربت جام اظهار داشت: گندم از نظر تولید و سطح زیرکشت مهم ترین محصول کشاورزی ایران است و افزایش محصول آن روز به روز مورد توجه قرار گرفته و از نظر اقتصادی و تامین غذای از اهمیت بسیاری برخوردار است.

جوادی به دیگر محصولات کشاورزی اشاره و عنوان کرد: کار برداشت محصول زيره سبز از سطح 800 هکتار اراضي تربت جام از ابتدايي خرداد ماه شروع و با پايان يافتن فصل برداشت 600 تن زير سبز توليد شد.

وی گفت: کارشناسان جهاد کشاورز با نظارت کامل بر مراحل کاشت داشت و برداشت محصول زيره سبز باعث افزايش 15 درصدي اين محصول در سال زراعي جاري شدند.

مدير جهاد کشاورزي تربت جام ادامه داد: برداشت محصول جو از سطح هفت هزار و 800 هکتار اراضي تربت جام آغاز شد و
به دليل نصب کنتورهاي حجمي که حدودا پنج ماه بايد چاه هاي کشاورزي خاموش باشند کاهش 10درصدي سطح زير کشت نسبت به سال گذشته را داشته ايم.

جوادی خار نشان کرد: پيش بيني مي شود 30هزار تن محصول جو برداشت شود و مراکز خريد تعاوني، روستايي، با قيمت هر کيلو 10 هزار و 300 ريال تضميني از کشاورزان خريداري مي شود.

وی افزود: خدمات ارائه‌شده به کشاورزان شامل تحویل بذر اصلاح‌شده، کود شیمیایی، آموزش مناسب کشاورزان، توصیه کشاورزان به مبارزه علیه سن و علف‌های هرز، اعلام قیمت تضمینی خرید گندم در ابتدای فصل کاشت، برگزاری جلسات توجیهی ازجمله مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته توسط کارشناسان این مدیریت در سال زراعی جاری می باشد.