سردار غلامرضا احمدی، فرمانده سپاه امام رضا(ع) در گفتگو اختصاصی با خبرنگار صبح توس، در خصوص این که چرا فتنه سال 88 در خراسان رضوی و شهر مشهد همانند شهرهای در تراز خودش خسارت نداشت، عنوان کرد: ما عادت کرده ایم که موضوعات را به اندازه خساراتشان ارزیابی کنیم اما این خوب نیست، بلکه باید به اندازه فعالیت افراد و مجموعه ها توجه کرد نه این که چه تعداد کشته داشته ایم.   اهمیت شهر مشهد برای فتنه گران   وی با اشاره به این که جمعیت مشهد حدود سه برابر جمعیت شیراز است، ادامه داد: نباید تصور شود که در شهر مشهد فعالیت آنچنانی در فتنه 88 صورت نگرفته است بلکه برای طراحان فتنه اهمیت شهر 3 میلیونی با میزبانی علی ابن موسی الرضا(ع) بسیار بیشتر از سایر شهرهای کشور است. سردار احمدی تاکید کرد: بدون شک آتش زدن اموال عمومی و حتی یک کشته در پایتخت معنوی ایران برای فتنه گران بسیار بیشتر از جاهای دیگر ارزش رسانه ای خواهد داشت.   فتنه گران با عوامل مشهد تماس می گرفتند که چرا هنوز ظهور اجتماعی در صحنه ندارید   وی با بیان اینکه مدارکی وجود دارد که بعد از تهران شهر مشهد با توجه ویژه ای از سوی فتنه گران رسد می شد، خاطرنشان کرد: اسناد به دست آمده نشان می دهد که از اتاق فکر فتنه گران در تهران با عوامل مشهد تماس گرفته می شد که چرا شما هنوز ظهور اجتماعی در صحنه ندارید.   فرمانده سپاه امام رضا(ع) با بیان این که مشهد از توجه غیر قابل مقایسه ای نسبت به شهرهایی همچون اصفهان و شیراز در فتنه 88 برخوردار بود، تصریح کرد: به لطف الهی در طی فتنه 88 در پایتخت معنوی ایران شاهد کشته شدن فردی نبویم و حتی تقریبا آتش سوزی و درگیری عمده هم در مشهد نداشتیم.   نقش آیت الله علم الهدی در خنثی سازی فتنه 88   وی با تاکید بر این که یکی از دلایل این امر تاثیر برخی شخصیت هایی بود که جریان فتنه را از مدت ها قبل تبیین کرده بودند، اظهار کرد: اگر 5 خطبه پیش از 22 خرداد سال 88 نماز جمعه مشهد را خوب رسد کنیم به خوبی نقش آیت الله علم الهدی را در خنثی سازی فتنه 88 در مشهد را متوجه می شویم.

 احمدی

  سردار احمدی عنوان کرد: آیت الله علم الهدی در دو خطبه مانده به خرداد 88، در جمع نمازگزاران حرم مطهر رضوی عنوان کردند که پارچه سبز قداست دینی دارد و چرا به گردن می اندازید.   وی ادامه داد: این جمله آیت الله علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد سبب شد تا گروه های دسبند سبز در کوچه دفتر امام جمعه مشهد تحصن کنند.   نباید روشنگری های امام جمعه را در دوران فتنه کوچک شمرد   فرمانده سپاه امام رضا(ع) با بیان این که نباید روشن گری های آیت الله علم الهدی در دوران فتنه را کوچک شمرد، خاطرنشان کرد: آیت الله علم الهدی سربازی ولایت را با روشن گری فتنه قبل از این که به تظاهرات و 23 و 25 خرداد برسد، انجام دادند و بدون شک این چنین افرادی به فضا آرامش می بخشند و آن افرادی که آتش بیار معرکه هستند و هیزم می آوزند را تعدیل می کنند.   وی همچنین تصریح کرد: دست اندرکاران جریان اصلاح طلب نیز به شعله ور نشدن فتنه 88 در مشهد کمک کردند تا بخشی از تندی آتش فتنه کم شود.   هوشیاری حزب اللهی ها در فتنه 88   سردار احمدی با تاکید بر این که کسانی که ستاد انتخاباتی سال 88 را مدیریت می کردند، افرادی معقول بودند و نباید حقشان را نادیده گرفت، افزود: یکی دیگر از دلایل موفق بودن مشهد در فتنه 88، هوشیاری افراد حزب اللهی بود که نباید آن را نادیده گرفت.

 احمدی

  وی تصریح کرد: سردار فهیمی راد آن زمان فرمانده انتظامی استان بود که بسیار زحمت کشید، خودش به همراه بسیجی ها و دانشجویان و اساتید بسیجی به میدان آمدند، بسیاری از نقاط شکل گیری ایده فتنه گری می توانست در خوابگاه های دانشجویی تقویت شود، اما بسیجی های حزب اللهی اجازه سرایت فتنه را ندادند.   برکت وجود دانشجویان بسیجی در مقابله با گسترش فتنه از دانشگاه به خیابان   فرمانده سپاه امام رضا(ع) با بیان این که ما چند روز و شب در دانشگاه ها درگیر بودیم اما به برکت وجود دانشجویان بسیجی، فتنه گران از دانشگاه به خیابان نرسیدند تا جمع دیگری را نیز همراه خود کنند، ادامه داد: بدون شک هماهنگی بسیار ارزشمندی که میان انتظامی و بسیج و سپاه بود خیلی به تحقق این امر کمک کرد.   مقام معظم رهبری فرمودند بحمد الله مشهد از جریان فتنه آبرومند عبور کرد   وی اظهار کرد: رهبر انقلاب در هنگام فتنه سال 88 پیام رضایتمندی داده بودند که به حمد الله مشهد از جریان فتنه آبرومند عبور کرد و این خود به خود حاصل نشد بلکه با تلاش های آیت الله علم الهدی، نیروی انتظامی، بسیجی ها، نیروهای اطلاعاتی بود.   احمدی   وی با اشاره به روز 9 دی سال 88 خاطرنشان کرد: هرچند که گیلانی ها به مناسبت 8 دی به دیدار حضرت آقا رفتند اما خراسان رضوی هم جزء دو استانی است که قبل از 9 دی راهپیمایی انجام داد.   اتمام حجت آیت الله واعظ طبسی با فتنه گران     سردار احمدی افزود: یک راهپمایی در مشهد 8 دی انجام گرفت که مردم از دفتر آیت الله علم الهدی به سمت حرم مطهر رضوی حرکت کردند و آن سخنرانی ماندگار را آیت الله طبسی آن روز انجام دادند و اتمام حجت کردند با فتنه گران جریان عاشورا.   وی با بیان این که روز بعد هم راهپیمایی کشوری در کل کشور انجام شد، تاکید کرد: آیت الله خاتمی در دوران اوج فتنه در مشهد تند ترین سخنرانی عمر خودشان را کردند که از آن جا چندین هزار نفر راه افتادند و از بلوار سازمان آب و خیابان راهنمایی به میدان راهنمایی رسیدند تا در سه راه فلسطین به کج اخلاقی پرداختند اما بسیجی ها به همراه نیروی انتظامی این افراد جمع کردند.     بسیجیان نگذاشتند فتنه گران خسارت سنگینی بر روی دست نظام باقی بگذارد   فرمانده سپاه امام رض(ع) با تاکید بر این که اگر هوشیاری دانشجویان و بسیجی ها نبود، فتنه 88 شهر مشهد از پیش از 22 خرداد 88 استارت زده می شد، خاطرنشان کرد: باید از افراد حزب اللهی و بسیجی ها تقدیر کرد که نمی گذارند، این موضوعات خسارات سنگین بر روی دست نظام باقی بگذارد.

وی با اشاره به سفر رهبری به قم تصریح کرد: رهبری در سفرشان به قم بیان فرمودند که دشمنان 15 سال روی موضوع فتنه 88 برنامه ریزی کرده بودند و هزینه بسیاری را متقبل شده بودند، اما به لطف خداوند و به مدیریت رهبری و حضور به موقع مردم از ادامه دار شدن فتنه جلوگیری شد.   کسانی که چندین سال یکی از قوای این نظام را اشغال کردند در فتنه 88 آتش بیار معرکه شدند   وی با بیان این که فتنه 88، فتنه عمیقی بود، اظهار کرد: مهمترین موضوع در فتنه 88 این است که افرادی که سالیان دراز سر سفره شاگردی امام راحل(ره) نشستند و چندین سال یکی از قوای این نظام را اشغال کردند، آتش بیار معرکه بشوند.   سردار احمدی خاطرنشان کرد: معلوم نیست که چه تعداد از کشته های چند ده نفری که در خیابان های تهران اتفاق افتاد، به دست خود فتنه گران و منافقین انجام گرفته بود.   اگر یک هزارم فتنه 88 در جای دیگر رخ داده بود تا سالیان دراز حرف اول رسانه ها بود   وی همچنین با بیان این که کالبد شکافی کافی در حوزه فتنه تاکنون نشده است، خاطرنشان کرد: ما در تبیین و تشریح موضوعات ضعیف هستیم و با این حال اگر یک هزارم فتنه 88 در جای دیگر رخ داده بود تا سالیان دراز حرف اول رسانه ها بود.   کمترین حق سران فتنه اعدام است  

وی با انتقاد از اعلام مواضع غیر معقول در برخی تریبون های رسمی، اظهار کرد: امروز بعضی ها در تریبون رسمی اعلام می کنند که افرادی که باید اعدام می شدند و وحدت ملی را دچار شکاف کردند، مستحق آزادی هستند.

احمدی

  فرمانده سپاه امام رضا(ع) تاکید کرد: سران فتنه کمترین حقشان اعدام بود، اما برخی امروز به خودشان اجازه می دهند که بعد از خدشه وارد کردن به حیثیت ملی بگویند که این افراد باید به عنوان یک شهروند دوباره باید کار سیاسی انجام دهند.   انتهای پیام/