به گزارش صبح توس به نقل از فارسانگار دیگر باید به پایان رقابت‌های لیگ برتر کشتی آزاد با چاشنی حاشیه عادت کنیم و ایجاد چنین موضوعاتی در این رقابت‌ها به یک رویه تبدیل شده است. از سال‌های نه چندان دور گرفته تا مسابقات همین فصل حاشیه جزء لاینفک مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد بوده است؛ چه از زمانی که تیم‌های گاز و نفت (دو هم خانواده تحت پوشش وزارت نفت) آن جنجال را برپا کردند و چه در فصل قبل در فینال میان ثامن‌الحجج سبزوار و پرسپولیس جویبار شاهد آن حوادث تلخ بودیم. البته کشتی آزاد سنت‌شکنی نکرد و این فصل هم کم نگذاشت و حتی پربارتر از سال‌های قبل به حاشیه رانده شد. حواشی این رقابت‌ها از همان ابتدا و پیش از شروع رسمی مسابقات بین تیم‌های استیل‌آذین و ثامن‌الحجج کلید زده شد. جایی که چند کشتی‌گیر که با استیل‌آذین قرارداد داخلی امضا کرده بودند و حتی مبلغی را نیز به عنوان پیش پرداخت دریافت کرده بودند به ناگهان تغییر مسیر داده و به سمت تیم حریف پیچیدند تا انگ بی‌اخلاقی به این رشته زده شود. در نهایت هم در حالی که کمیته انضباطی رای به محکومیت ثامنی‌ها داده بود با گذشت استیلی‌ها از حق خود ماجرا به نوعی ختم به خیر شد. البته این پایان کار نبود و یک هفته مانده به پایان رقابت‌های مرحله گروهی فصل جاری اسماعیل انواری، سرپرست تیم هیئت کشتی رستم‌کلا مدعی شد مسئولان ثامن‌الحجج سبزوار با تطمیع کشتی‌گیران اوکراینی آنها موجبات شکست این تیم را در دیدار مقابل ثامن فراهم کردند. ثامنی‌ها نشان دادند که همواره یک پای حواشی هستند و باز هم نظرها به سمت این تیم چرخش پیدا کند.
اما عجیب‌ترین و شاید تاسف‌بارترین حاشیه لیگ برتر امسال در مرحله نیمه نهایی رخ داد؛ جایی که دو تیم قدرتمند خونه به خونه بابل و ثامن‌الحجج سبزوار برای کسب جواز حضور در دیدار پایانی به مصاف هم رفتند و همه چیز به نوعی برابر پیش می‌رفت، اما شکست علی شعبانف در دیدار وزن 74 کیلوگرم مقابل رضا افضلی از ثامن‌الحجج ورق را برگرداند تا ثامن به فینال برود و خونه به خونه حسرت جام قهرمانی را بخورد. در پایان این مسابقه شاهد اتفاقات ناخوشایندی در خارج از سالن بودیم به نحوی که مسئولان خونه به خونه و هواداران این تیم حتی درگیری فیزیکی با کشتی‌گیران تیم حریف پیدا کردند و اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کردند. به گزارش فارس، هر 4 تیم حاضر در مرحله نهایی رقابت‌های لیگ کشتی آزاد با توجه به نزدیکی هتل المپیک به سالن 12 هزار نفری آزادی تیم خود را در این هتل اسکان دادند. جایی که جرقه تمام حواشی شب قبل از مسابقه پایانی در اتاقی مرموز زده شد. حسن‌زاده و رضا یزدانی، مدیرعامل و سرمربی تیم خونه به خونه مدعی شدند که مترجم روس حریف (ثامن‌الحجج سبزوار) بارها کشتی گیر روس آنها (علی شعبان اف) را به اتاق خود برده است و آنها نتوانستند مانع این موضوع شوند. یزدانی در گفت وگو با فارس در این خصوص گفت: برای شعبان‌اف برد در نظر گرفته بودیم و حتی خیلی راحت کشتی گرفت و هر وقت اراده می‌کرد از حریفش امتیاز می‌گرفت اما نمی‌دانم در تایم دوم چه اتفاقی افتاد. سرمربی خونه به خونه در خصوص اینکه گفته می‌شود تصویری از پول‌هایی که مسئولان ثامن به کشتی‌گیر این تیم پیشنهاد داده‌اند منتشر شده است عنوان کرد: من هم آن عکس‌ها را دیده ام، اما نظری ندارم و مراجع ذیربط باید رسیدگی کنند، اما می‌دانم که به کشتی‌گیر ما پیشنهاد دادند.
البته حسن‌زاده پا را فراتر گذاشت و ادعا کرد این کشتی‌گیر روس بعد از اتهاماتی که به وی وارد شده است به صورت کتبی در کمیته انضباطی اقرار کرده است که مسئولان تیم حریف، پیشنهادی 50 هزار دلاری را برای شکست به او ارائه دادند، اما وی این پیشنهاد را رد کرده و نپذیرفته است. حسن زاده در گفت وگو با فارس در این باره گفت: شعبان‌اف کتباً به مسئولان کمیته انضباطی عنوان کرد که تیم حریف 50هزار دلار به من پیشنهاد داده است، اما من نگرفته‌ام. عکس‌های این موضوع هم موجود است.  به کمیته انضباطی می‌گوییم این موضوع را پیگیری کنند اما می‌گویند حالا نمی‌توانیم، نتیجه این قضیه در آینده به چه درد ما می‌خورد، الآن به این موضوع نیاز داریم و می‌توانیم پیگیری کنیم در حالیکه تیم ما باید در فینال کشتی می‌گرفت و قهرمان می‌شد اما سوم شدیم. از مسئولان فدراسیون کشتی می‌خواهم که این موضوع را تا انتها پیگیری کند چون تبدیل به معضل شده است و همه می‌دانند کار چه کسانی است. شعبان اف کشتی‌گیر روس وزن 74 کیلوگرم که در مسابقات جهانی امسال موفق به کسب مدال برنز شد سال گذشته برای ثامن‌الحجج در لیگ برتر کشتی می‌گرفت و امسال به خونه به خونه پیوست. البته از حق هم نباید گذشت؛ شعبان اف که مدال برنز جهان را در کارنامه دارد، در دیدار مقابل افضلی بسیار پرانتقاد کشتی گرفت و در حالی که با نتیجه 5 بر صفر در تایم اول از حریف نه چندان مطرحش (حتی در داخل ایران) پیش بود، در نهایت مسابقه را واگذار کرد تا تیمش بازنده این دیدار حساس و سرنوشت‌ساز باشد و شانس حضور در فینال را از دست رفته ببیند. این ادعای مسئولان خونه به خونه که حتی مدعی بودند عکس هایی را از 50 هزار دلار اهدایی تیم ثامن به کشتی گیرشان در اختیار دارند با واکنش مربیان تیم حریف روبرو شد، به طوری که محسن کاوه مدیر فنی ثامن این ادعا را خنده دار توصیف کرد و پزمان درستکار هم گفت که چون جنبه باخت ندارند چینن موضوعاتی را مطرح می کنند.
البته شکری رئیس کمیته انضباطی فدراسیون کشتی که به تازگی حکمش را از رسول خادم دریافت کرده است نظری خلاف این موضوع داشت و معتقد بود این مسائل در حد اتهام است و برای اثبات آن نیاز به تحقیقات بیشتر وجود دارد. به هر حال لیگ امسال هم با چاشنی تهمت، تطمیع و تبانی به پایان رسید و روسیاهی‌اش به ذغال ماند، اما ثامنی‌ها نشان دادند که پتانسیل بالایی برای قرار گرفتن در جمع پرحاشیه‌ترین‌ها دارد و هر جا که پای حاشیه در میان باشد نام این تیم می‌درخشد. در هر صورت این مسئولان فدراسیون کشتی و کمیته انضباطی این فدراسیون هستند که باید با ارزیابی این واقعه از زوایای گوناگون خاطی یا خاطیان را معرفی کرده و پای آنها را در صورت اثبات برای همیشه از کشتی قطع کند.